Löytyi kuolleena

Löytynyt on..

Joulusta asti kadoksissa oleva Jami Ruotsalainen löytyi pellolta kuolleena.

3

709

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sekakäyttö &diabetes

      Kolme tuntematonta ihmistä kohtasi Jamin jouluyönä sen jälkeen, kun hän irtaantui kaveriporukastaan.

      Jami lähti kävelemään Kaarinasta kohti Turkua ja äitinsä kotia. Mukanaan hänellä ei ollut diabeteslääkkeitä tai puhelinta.

      Hän soitti ensimmäistä ovikelloa Kaarinan puolella. Oven avasi pikkulapsen äiti. Jami kysyi, josko hän voisi saada autokyydin kotiin. Ei onnistunut. Nainen oli vasta saanut vauvan nukkumaan.

      Toinen ovikello soi Turun puolella. Sateen kastelema, uupunut Jami pyysi asukkaalta kuivaa paitaa ja sai sen. Poliisin mukaan asukas oli kysynyt, kaipaisiko Jami muuta apua, mutta tämä oli lähtenyt pois.

      Ambulanssikin soitettiin

      Kolmannella kohtaamisella tuntematon auttaja soitti hätäkeskukseen ja tilasi ambulanssin. Puhelu on kirjattu kello kahden aikaan yöllä. Jami ei jäänyt odottamaan viranomaisapua. Miksi näin, sitä kukaan ei varmasti tiedä.

      - Jami lähti itse pois, ennen kuin viranomaisapu ehti paikalle, Salmi kertoo.

      - Varmaan Jami ajatteli, ettei hän halua ambulanssiin vaan äidin luo, sisko epäilee.

      Viimeisten silminnäkijähavaintojen perusteella poliisi aloitti etsinnät Turun Haritun seudulla.

      - Siinä vaiheessa oli varsin ilmeistä, että Jami tulisi löytymään kuolleena, Salmi kertoo.

      Näin lopulta kävi. Tosin Jamin löysi koiranulkoiluttaja eikä poliisipartio.

      - Todennäköisesti poliisi on kulkenut ihan läheltä, mutta tuulettomalla ja sateisella säällä ei haju koiran nokkaan ota, Salmi selittää etsintäpartion huonoa menestystä.

      Menehtyikö heti?

      Jamin kuolinajasta ole virallista tietoa.

      Tutkinnanjohtaja arvioi, että todennäköisesti hän on menehtynyt jo katoamisyönä. Viimeiset havainnot hänestä ovat läheltä löytymispaikkaa.

      Sisko on eri mieltä. Hän uskoo, että kyllin tehokas etsintä olisi voinut pelastaa veljen hengen.

      - Uskon, että Jami on vaipunut ketoosin ja maannut päiviä koomassa ennen kuolemaansa.

      Siskon mukaan vuodesta 2014 piti tulla Jamille unelmien toteuttamisen vuosi. Hän haaveili aloittavansa uusia harrastuksia ja opinnot puuseppä- tai rakennusalalla.

      - Niistä hän puhui koko joulukuun, sisko muistelee.

      • Ihmetyttää asiassa annetut moitteet poliisille.. Alla olevan mukaan Jamin sisko antaa poliisille moitteet siitä, ettei poliisi kehoituksista ollut etsinyt neuvotusta paikasta. Herää nyt ihmetys miksi eivät omaiset etsineet itse kyseiseltä taholta Jamia.

        "- Jami löytyi lopulta hyvin läheltä äidin kotia. Yritimme sanoa poliiseille koko ajan, että etsikää sieltä, hän perustelee."

        Jamin sisko moittii poliisin toimia hitaiksi ja pelkää, että tehoton etsintä maksoi hänen veljensä hengen. Poliisin ja omaisten erimielisyyksistä uutisoi ensimmäisenä Ilta-Sanomat.

        - Jami löytyi lopulta hyvin läheltä äidin kotia. Yritimme sanoa poliiseille koko ajan, että etsikää sieltä, hän perustelee.

        Hän ilmoitti veljensä katoamisesta hätäkeskukseen heti ensimmäisenä joulupäivänä. Tapanina hän pyrki poliisiasemalle tekemään katoamisilmoitusta.

        - Siellä ei ollut ketään, en päässyt edes ovesta sisään. Koetin soittaa poliisin numeroon, mutta ääni kertoi, että olemme avoinna arkisin näin ja näin, sisko kertoo.

        Niinpä katoamisilmoitus tavoitti poliisiin vasta 27. joulukuuta, kun Jami oli ollut kateissa kolme päivää.

        Tutkinnanjohtaja Salmi sanoo, että etsintä pääsi käynnistymään kunnolla vasta, kun omaiset antoivat luvan lehti-ilmoitukseen. Se poiki kolme otollista vihjettä. Tuolloin Jami oli ollut kateissa jo viikon.


    • Tautiluokitus selvä

      Passiivinen itsemurha

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      207
      6619
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      284
      4538
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      142
      3595
    4. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      112
      3414
    5. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      67
      3405
    6. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      49
      2876
    7. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      258
      2570
    8. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      75
      2427
    9. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      25
      2366
    10. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

      Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
      Tv-sarjat
      101
      1941
    Aihe