http://www.streetracing.pl/misc/czasy.html
Civic Type-R 0-100=6.7sek, tosin vanha malli.. facelift malli on nopeampi!
Civic Type-R 0-100=6.7sek, tosin vanha malli.. facelift malli on nopeampi!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Tojota korollaattori sijalla 7. HAHA! On se kova peli.
Joo WRC vehe mut aika kova silti.
menee varmaankin joku n.6,9s 0-100 km/h.
Missäs tuolla oli 0-100 km/h tiedot?
En nähnyt kuin 0-60 mph (~0-96,5 km/h) ja 0-100 mph (~0-160,9 km/h) arvot...
Niin onkin 0-60 mph, mutta sitähän tuo poju ei näytä ymmärtävän...
0-100 km/h vastaisi 0-62 mph, eli käytännössä arvoihin tulisi lisätä n. 0.2 sekuntia --> typer:n kiihtyvyysarvo 0-100 km/h 6.9 s (varmaankin tuunattu kuitenkin) LOL!
mä meen syömään
Voihan ne autot laittaa järjestykseen kiihtyvyydenkin mukaan, mutta onko sillä käytännössä mitään merkitystä kiihtyykö joku auto 0-100km/h sekunnin hitaammin vai nopeammin?
Veikkaisin että aika harva Type-R kuskikaan saa autonsa oikeasti kiihtymään 0-100km/h 6,7 sekunnissa. Ja vaikka saisikin niin harvemmin siitä varmaan mitään hyötyä on.
kummoista merkitystä. Tuolla listalla olevissa autoissakin se alle satasen kiihtyvyys on varmasti aika pieni osa autojen ominaisuuksista. Mielenkiintoisena kuriositeettina on se, että siellä kymmenen nopeimman joukossa löytyy Type-R:n kanssa samantehoisella koneella varutettuja autoja. Kyseiset autot ovat "hieman" kalliimpia kalliimpia, mutta eivät todellakaan mitään ns. "premium" autoja. Kunpa olisi 40-50te ylimääräistä rahnaa, niin sais tuollaisen mutkateillä taipuvan kulkineen... Lisävarusteena kiihtyvyys sataseen 3.5 .. 4.7s 130-230 hevoisella... Aitoa 60-luvun tyyliäkin mukana. Paikasta A paikkaan B kätevästi ja parkkeeraus näppärästi.
Caterham, Westfield, Lotus, ... Tämän pitäisi olla yleistä autoista palstalla. Toki siellä listalla on nopeita Hondiakin. Taitavat olla kyllä noita omia haaveautoja kalliimpia. Ainakin ovat paljon isompia. Koolla (siis pienellä) on autoilussa väliä.
Muut kyykkyyn!!!!!!!!!!!!JEEEe
sivicciä kovempaa ei oo!!!!!!!!!!!!!!!!!!
kaukana Type-äRRän takana... HAHHAHHAA...
Eli 60mph=96.56km. Mistäköhän eräs henkilö oli saanut tiedon, että 0-100km aika saadaan lisäämällä 0.2 sec se ei meinaan riitä!
Asia selviää luetteloa katsomalla Volvo T4 ei kiihdy 0-100km 6.9 sec, BMW 540i Touring Auto 6.2 sec tai Ford Mondeo 24v Ghia 7.9 sec jne.
Aina ei kannata tuijottaa niin vakavasti, jotain sivun tietoja tms. :))
Oli muistaakseni sivusto on kerätty omista sinne ilmoitetuista ajoista.
Siksi noin suuri hajonta ajoissa.
T4 en ole testannut, mutta T5 menee 6,9s 0-100km/h
Tämmöiset taulukot on sikäli joutavia, että ensiksikin autot on mitattu eri olosuhteissa ja eri henkilöiden toimesta. Lisäksi, kukaan ei pysty todentamaan tietojen todenperäisyyttä, sen huomaa jo joitakin epäjohdonmukaisuuksista taulukossa.
No nyt on sitten turha väittää että Type-R vie Audin S3 ja jopa BMW M3! HAH! Niin ja jos on lastua vielä S3 niin ihan turha tulla edes koittaa.
Clio edellä:)