Ruokolahden Kirkonkylän koulun sisäilmaongelmat

Sisäilma

Ruokolahden Kirkonkylän koulun henkilöstö kertoi syksyn kyselyssä silmä- ja hengitystieoireista. Oppilaiden oirehtiminen ei ole lisääntynyt. Koulun sisäilman tutkimuksia jatketaan.

Aiempia tutkimuksia tarkennetaan ottamalla koulun tiloista näytteitä sekä selvittämällä rakenteiden kuntoa.

Kirkonkylän koulun henkilöstön kokemat oireet viittasivat lähinnä sisäilman kuivuuteen ja tunkkaisuuteen, eivätkä ne liittyneet selvään mikrobialtistukseen.

Koulun oppilailla hengitystie- tai ärsytysoireet eivät ole kouluterveydenhuollon mukaan lisääntyneet. Koulussa on kuitenkin jo tehty tilajärjestelyitä joidenkin alaluokkien osalta, liittyen epäilyihin sisäilmaongelmista.

Lähde: Etelä-Saimaa 15.1.2014
http://www.esaimaa.fi/Online/2014/01/15/Koulun sisäilma tarkkailuun Ruokolahdella/2014116784868/4

4

327

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ent.oppilas

      Juu..kohta joku alan asiantuntija mittailee ja ilmottaa sitten että serkkupojalla olisi hyvä firma joka voi korjata asian...Pikkasen alkaa mennä överiksi nämä ilmaongelmat.Eikös homeitiöitä ole joka paikassa.
      Tuulettakaa niitä huoneita,vaikka onkin ilmanvaihtokoneet!!!

    • Home-Pakolainen
    • samu6

      Kannattaa ottaa vakavasti ja välttää suuria inhimillisiä ja rahallisia meneteyksiä.

      Paikka "homerakennuksille": www.homeleaks.fi

    • Mairestaan

      Pommi alle tai katerpillari, eihän siellä asu enää ketään?? Fiksummat muuttaa poi, niin kuin Imatralta ja siintä pohjoisemmasta. LPr-Lahti-Tampere -Rauma. Siintä Suomi poikki ja loput Pohjoiseen päin myydään asukkaineen Venäjälle, niin ja Ahvenanmaa Ruotsalaisille.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      175
      2076
    2. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

      En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
      85
      1499
    3. Varattais lähihotellista

      🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää
      Ikävä
      182
      1424
    4. Nyt jäi velat perimättä

      Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta
      Jämsänkoski
      12
      1192
    5. Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."

      RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita
      Tv-sarjat
      40
      1076
    6. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      1013
    7. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      42
      928
    8. Mitä tekisit jos kaivattusi olisi

      humalassa, kun tapaat hänet jossain seuraavalla kerralla?
      Ikävä
      97
      875
    9. Rakkauden kesä 2025

      Oletko valmis? 🥰
      Ikävä
      85
      825
    10. Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?

      Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan
      Ähtäri
      49
      795
    Aihe