Miksi yleislääkärin työ muka vaikein?

nuhanenä

Minkä takia yleislääkärin ei siis yleislääketieteen erikoislääkärin, työ on muka lääkärinaloista vaikein? Jos ajatellaan tavallista terveyskeskusta jossa mm. nuhakuumepotilait ynnä muita.

7

412

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Harmillista

      Etkö muka yhtään keksi?

      Yleislääkärin tehtävä on kaikkein vaikein, koska hänellä on 5 vaikeinta tehtävää.

      1. Erottaa terveet sairaista (tämä on tk:n vähäoireisista potilaista todella vaikeaa)

      2. Hänen tulee löytää vakavat sairaudet käytännössä niin alkuvaiheessa etteivät anna juuri mitään taudille tyypillisiä oireita.

      3. Määrittää kuka tarvitsee mitäkin hoitoa ja millä aikataululla (potilashan aina haluaa hoitoa heti, mutta monesti se ei ole edes taudin kannalta järkevää)

      4. Hoitaa KAIKKIA potilaita KAIKILLA lääketieteen osa-alueilla (pitää hallita hyvin kaikki naistentaudeista psykiatriaan ja lastentaudeista geriatriaan, tämä on käytännössä mahdotonta, mutta KAIKKI sitä edellyttävät)

      5. Pitää huoli siitä että homma ei tule liian kalliiksi potilaalle itselleen, kunnalle tai yhteiskunnalle.

      Näiden 5 kohdan vuoksi yleislääkärin työ on ehdottomasti kaikistä lääkärin tehtävistä vaikein ja kaikki lääkärit sen tunnustuvat. Harmi vain että juuri kukaan siviili ei kunnioita yleislääkäriä, vaan monet lähes sylkevät päälle ja ajattelevat että vain erikoislääkäri on heille kyllin hyvää. Voi kuinka väärässä ovatkaan...

      • abcdefg123

        Monesti etenkin tuo kohta 2.valitettavasti kusee. Kohdassa 5. kyllä onnistutaan liiankin hyvin, tosin monesti kohdan 2. kustannuksella.


    • dfgdfgbbbbb

      Edellinen puhuu täyttä asiaa.

      Ketjun aloittajan olisi hyvä oivaltaa myös se tosiseikka, että myös yleislääketiede on yksi monista lääketieteen erikoistumisaloista - yleislääkäri voi, ja hyvin usein onkin, yleislääketieteen erikoislääkäri.

    • suoraan erikoistunee

      Koska Yleislääkäri on vaan ns. yleismies, erikoistumaton lisensiaatti. Lääketieteellinen jokapaikanhöylä. Kunhan tunnistaa sairaan niin laittaa itseään koulutetummalle ja määrää tulehduskipulääkettä ja ehkä jopa antibiootteja.

      • jospa

        ehkä jopa VETÄISIT ITSESI VESSASTA ALAS!

        Vitun tietämätön paska!


    • 1325252

      Yleislääkäriys on muka vaikeinta, koska usein vastavalmistuneiden 1. työpaikka on terveyskeskus. Kokemattomat ja taitamattomat, nuoret lääkärinalut kokevat työnsä ubervaikeaksi. Siksi he pitävät työtään muka vaikeimpana.

    • Huoh77

      Totta kai yleislääkärin homma on vaikein! Yleislääkärihän on se, jonka vastaanotolle voi kävellä ihan mitä tahansa. Siis ihan mitä tahansa. Syöpäpotilaasta kihtiin, allergiasta tai jännetuppitulehduksesta pernaruttoon, luunmurtumasta influenssaan, keuhkoahtaumaan, osteoporoosiin, you name it.

      Erikoislääkärille tultaessa on yleensä ennestään selvillä osapuilleen, missä vika piilee (onko kyseessä esim. verisuoniin tai hermostoon liittyvä ongelma). Yleislääkärille tultaessa ei. Yleislääkäri on se, joka selvittää, mistä hemmetistä sen Pirkka-Petterin jalkakipu johtuu. Onko siellä tulehdus, onko luu poikki, onko Pirkka-Petterillä kihti, onko jänteitä repeytynyt, onko siellä kasvain, onko nivel kulunut... Erikoislääkärille voi laittaa potilaan vasta, kun tiedetään, mikä siellä jalassa kipuilee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      406
      8902
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      174
      3348
    3. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      19
      1830
    4. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      77
      1166
    5. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      76
      1078
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      27
      1065
    7. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      64
      1021
    8. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      79
      1005
    9. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      983
    10. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      65
      930
    Aihe