Olen 19 vuotias tyttö ja olen kärsinyt kuukausia yhdyntäkivuista. Olen ollut 4 vuotta vakituisessa parisuhteessa. Yhdynnän aikana kirvelee ja sattuu, etenkin kun aloitamme yhdynnän ja mieheni laittaa siittimen sisääni, sitten kipu helpottaa hetkeksi ja alkaa uudestaan. Myös silloin kun laitan emättimeen tiettyjä kostutuspuikkoja, lactalia, canestenvoidetta ym. alkaa kirvellä, kutista ja polttaa ihan älyttömästi, jotkin tuotteet eivät kuitenkaan kirvele esim. perusvoiteita olen voinut käyttää normaalisti. Kävin ensin opiskelupaikkani koululääkärillä silloin kun vaiva oli huomattavasti helpompi ja ei ollut mitään muita oireita kuin pieni kirvely yhdynnän aikana, koululääkäri otti minulta papa testin jonka ottaminen ehkä meni jotenkin pieleen koska vuosin verta seuraavat kolme päivää mutta kävin lääkärillä tarkastuksessa ja hän sanoi että kaikki on ok. Papa testi tuli takaisin puhtaana ja koululääkäri kehotti minua vaihtamaan pillereitä minipillereihin koska minulla on joskus pienenä ollut migreenikohtauksia. Tuntuu että uusien pillereiden myötä vaiva vain paheni, kuukautisia ei tullut 3 kuukauteen ja kivut pahenivat huomattavasti. Kävin gynellä pari viikkoa sitten hän määräsi varalta tulehduskuurin ja antoi Repadina puikkoja joita olen saanut pidettyä sisällä ilman kirvelyä. Puikot ja bebanthen voide ovat auttaneet vähän mutta kipua on vielä niin paljon etten nauti yhdynnästä. Pelkään että minulla olisi vulvodynia. Onko neuvoja?
Kipua ja kirvelyä, vulvodyniako?
lady,.
3102
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Vittumainen vaiva, mutta onneksi suhun ei koske koko ajan. En tiedä onko se sulle itestään selvä, mutta neuvo numero yksi olisi, että älä suostu seksiin ennen kuin olet saanut vaivan kuntoon.
Onko miehelläsi liian iso sukupuolielin verrattuna emättimesi kokoon? Jos, niin se repii sisuksiasi. Käytä runsaasti liukkaria, jos se helpottaa.
Ainakin yhdistelmäehkäisypillerit voivat aiheuttaa tuollaisia ongelmia. Oliko sinulla ns. matalahormoniset pillerit? Minipillereiden yhteydestä tuohon vaivaan en tiedä, mutta ei minusta olisi mitenkään huono idea olla ihan ILMAN mitään keinotekoisia hormoneita. Hiiva- ja tulehduskokeet on kai otettu?