surffaaminen filippiineillä

wannabe surfer

moi! mieli tekee kokeilla surffaamista filippiineillä. en ole koskaan lajia harrastanut, saatikka edes filppareilla käynyt. lento bangkokiin on jo hommattu(24.1.2014saapuminen)ja kysynkin nyt:
onko kenelläkään tietoa mikä olisi hyvä ranta aloittelijalle. ja muutenkin nasta paikka oleilla?
lento ilmeisesti kannattaa varata nyt jo suomesta käsin? ja kandeeko lentää Manilan kautta vai suoraan biitsille?
kiitos vastauksista jo etukäteen!

5

509

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuossahan tuo, "surffaussaari".
      Lennät ensin Manilaan, sitten joko Suricao cityyn ja siitä lautalla Siargio islandille, tai suoraan Siargio islandille.
      Ainakin cebu pasific air lentää suoraan Surigaolle.
      http://www.siargaoislands.net/

    • Einar

      Siargao on hyvä valinta. Sinne pääsee myös Cebusta lautalla. Cebu-Siargao-Surigao. Surffausta myös Giuinissa mutta siellä taitaa olla kaikki rikki, Haiyan iski sinne ensimmäiseksi. Pohjois-Samarilla (Catarman) olen myös nähnyt surfareita.

      • Einar

        Meni väärin lautat..siis cebu - surigao - siargao. Lähtee illalla cebusta ja on aamulla surigaossa.


    • surffia

      San Juan, La Union (monta breikkiä: Car-rille, Mona-Liza point ja Sementh Factory). Löytyy aloittelijoille ja kokeneille hyviä spotteja. San Juanin löytää San Fernandon vierestä ja bussilla Manilasta kestää 7 tuntia.

    • La union

      Siargao on maailmanluokan surffauskohde mutta sopii huonosti aloittelijalle. Pitää olla aika kokenut että niistä aalloista saa ilon irti eikä vaan satuta itseään. Aloittelijoille suositellaan La Unionia: "Filippiinien kaiketi paras paikka opetella surfaamaan. Aaltoja on sekä helppoja että vaativampia. Breikit ovat hiekalle toisin kuin melkein kaikissa muissa Filippiinien surffikohteissa, joissa aallot kaatuvat koralleille ja loukkaantumisen riski on suurempi. Pikkuruisesta La Unionista on tullut manilaisen ”surffaavan keskiluokan” suosima viikonloppukohde, mutta arkisin on hyvin hiljaista. Manilasta pääsee yöbussilla."
      http://kerranelamassa.fi/filippiinit-opas/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      138
      3819
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2954
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1855
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1588
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1069
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      914
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      854
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      764
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      65
      731
    10. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      708
    Aihe