Sattuisiko joku tietämään mihin loungeen voisi päästä rahalla? Tietty ostamalla Business liput pääsee loungeen, mutta nyt hieman pienempää summaa...
Olen matkustamassa Heatrown kautta jossa minulla on 6h vaihtoaikaa ja olisi kiva päästä viettämään sitä loungeen. Saavun T3 ja lähtö on T5. Lennot on BA economy luokassa. Kortteja löytyy Diners, Eurocard ja Finnair Plus basic.
Lontoo Heatrow Lounge
9
665
Vastaukset
- 10+12
Diners-kortilla pääsee loungeen toistaiseksi veloituksetta, maaliskuun alusta maksua vastaan. Tässä T3:n lounget:
London, United Kingdom – London Heathrow Airport
Lounge Name
Terminal 3 Lounge
Lounge Location
Terminal 3:
Airside- after Security follow signs Gates1-42 & Airline Lounges & bear left. Turn left & follow signs Gates1-22 & Airline Lounges B-J, then turn right towards Gates12-42 & Airline Lounges F-1. Immediately left is 'Lounge F' sign. Continue along corridor, turn right.
Telephone
44 (0)208 865 3222
Fax
N/A
Hours Open
6:30 am - 10:30pm daily
Languages Spoken
English, some French, German and Italian
Entry Conditions
Access may be restricted due to space constraints - Children under 2 years are admitted free - Smart casual dress at all times (no shorts allowed) - Complimentary food available - Non-smoking. For Lounge Gateway provider, see amenities listed separately.
Amenities Offered
Television, flight information, telephone, fax, newspapers, magazines, complimentary snacks and beverages.
Fees
Cardmembers please check with your issuer for terms and conditions of lounge access. Guest fee - GBP 15.
London, United Kingdom – London Heathrow Airport
Lounge Name
No.1 Heathrow (T3)
Lounge Location
Terminal 3:
Airside - after Security, follow the walkway to the left of World Duty Free and follow signs 'Airport Lounges' and 'Gates 13-22'. The Lounge is located one floor up, and is accessible via lifts or stairs.
Telephone
44 (0)208 865 3222
Fax
N/A
Hours Open
4:30 am-10:30 pm daily
Languages Spoken
English
Entry Conditions
Children under 2yrs admitted free-Children under 12yrs may be restricted to use family areas&be supervised by an adult-Access may be restricted to space constraints-Max 3hr stay-Smart casual dress at all times-Food&drinks are provided by waiter service;with a choice of freshly prepared dishes from bistro menu in addition to the self-service buffet-Separate Travel Spa(0600-2000 daily)-Games&Play Station rooms,quiet library area&mini cinema avail-Champagne&cocktails subject to payment-Non-smoking.
Amenities Offered
Showers, Disabled access, Air conditioning, Internet access, Wi-Fi, Travel, Newspapers & magazine, Television, Spa, Game room, Mini cinema, and Pool table, Bistro style freshly prepared hot and cold food, self service pantry table, Soft drinks and Alcoholic beverages. Spa treatments subject to additional cost.
Fees
Cardmembers please check with your issuer for terms and conditions of lounge access. Guest fee GBP - 15. - 4+9
Kolmosessa on myös Servisairin ja No1 Traveller Lounget. Servisair vajaat 20 ja No1 30 puntaa. Itsellä kokemusta vain tuosta Servisairista, ei mikään kovin erikoinen. Varauksen voi tehdä heathroairport.comissa.
- Sammakko1
Muistathan varata tarpeeksi siirtymisaikaa terminaalien välillä. Niiden välillä on bussikuljetus, passintarkastus, läpivalaisu jossa tiettyinä kellonaikoina tosi pitkät, jonot samoin kuin passintarkastuksessa. Kun tulet T5 terminaaliin olet A gaiteilla. Koneesi saattaa lähteä B tai C gaiteiltä, jonne matkustetaan junalla. Gaitti ilmestyy ruudulle joskus tosi myöhään.
- Gaitti
Erikoinen suomennos Gatelle.
- sdfdsfsdfsfsfs
Gaitti kirjoitti:
Erikoinen suomennos Gatelle.
Etenkin kun se lausutaan geit ja suomen kielen kielioppikaan ei tue tuon tapaista kulkeutumista. "Gaitti". Tulkoon kätkytkuolema mokomalle sanalle.
- 8+11
Siirron aika-arvion prosessin saat kun klikkailet läpi lentojesi tyypit ja terminaalit sivulla http://www.heathrowairport.com/heathrow-airport-guide/travel-between-terminals
- matkaajatar
Paras on se No 1, mutta se on kolmosella. Vitosterminaalissa ei ole rahaloungeja ollenkaan, kun terminaali on BA:n oma.
http://www.no1traveller.com/heathrow-airport-lounge-terminal-3.htm
Dinersillä saa tosta toki vähän alennusta. Normaalisti netin kautta varattuna £30, ja tolla hinnalla pääsee aina sisään. £35 ovelta, jos on tilaa. Luottokorttihinta on käsittääkseni myös ovihinta eli varsinkin iltapäivisin jos ei mahdu, niin ei sitten mahdu. Vitosterminaali on onneksi tosi iso ja siellä on paljon kauppoja ja ravintoloita, joten aikakaan ei ehdi tulla kovin pitkäksi. Itselläni on lähes sama tilanne, kun lentojen välillä on 5,5 tuntia. Oma lentoni myös tulee terminaaliin nro 3 ja jatkoyhteys lähtee terminaalista nro 5.
Portin saa yleensä tietää vasta 1,5-2 tuntia ennen lähtöä, joten olen kyllä samalla linjalla muiden kanssa, ettei tuota terminaalin vaihtoa kannata jättää turhan myöhäiseksi. Turvatarkastuksissa menee myös aikaa.
Hyvä kirja mukaan, niin selviät odotusajasta ilman loungea :)- shopaten vaan
Heathrow julkaisee portit aika tasan 45min ennen lentoa, eikä terminaalien välillä ole kulkua turvatarkastusten jälkeen kuten Suomessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2802171Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki131878Mistä löytää kadonnut motivaatio?
Mikä neuvoksi, kun oikein mikään ei enää jaksa huvittaa eli ei ole motivaatiota tehdä mitään? Joka päivä ajattelen, että1251646- 1401311
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?1371220- 85856
Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...
Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä184807- 174806
Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri
Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala434734- 52602