Huomasin tuolta ohjauspaneelin Päivityksistä, että siellä oli ilmoitus 9:stä saapuneesta päivityksestä, jotka asensin, mutta lisäksi siellä on maininta "3:sta valinnaisesta päivityksestä".
Mitähän ne ovat ja uskaltaako sitä klikata, ettei vaan asenna vauhdilla jotain sopimatonta, tai peräti vaarallista?
Mitähän ne ovat ja uskaltaako sitä klikata, ettei vaan asenna vauhdilla jotain sopimatonta, tai peräti vaarallista?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Klikkaamallahan se selviää, mitä sieltä olisi tarjolla. Usein hyödyllistäkin, kuten laiteajuripäivityksiä.
Valinnaiset päivitykset kannattaa yleensä asentaa tosin ei esim näytönohjaimen ajurin päivitystä.
Miksei " näytönohjaimen ajurin päivitystä." ?
Eikö nekin pidä päivityksestä?
Nämä sieltä löytyy:
-MS Silverlight.
-Realtek Semiconductor Corp.-WLAN- Realtek RTL8188EE802.1.....
-X64-järjestelmien Win.8 päivitys (KB2911101)
Koska yleensä siitä tulee vanha versio. Tuoreemman saa näyttiksen valmistajan sivuilta.
Noi kaikki luettelemasi päivitykset kannattaa asentaa.
Kiitos neuvosta, sinne meni eli ladattua tuli. Kyllä tässä 8:ssa on päivitys paljon parempi, kuin xp:ssä.
Mutta mitä tarkoittaa se, asennuksen jälkeen pitää kone käynnistää uudelleen, niin sitten näytölle tulee; "Määritetään Windowsin ominaisuuksia, ..% valmis, Älä katkaise virtaa tietokoneesta".
Mitä tarkoittaa Windowsin ominaisuuksien määrittäminen? Eikö nyt nimenomaan se Windows ja MS tiedä ne ominaisuudet, nehän niitä päivityksiä lähettääkin?
Ja kun aiemmin latasin ne 9 päivitystä ja sen jälkeen alkoi "määrittämään ominaisuuksia", niin siihen 15%:n kohdalle se jäi niin pitkäksi aikaa, että hetken jo epäilin tietokoneen hajonneen, vaikka muuten se meni vauhdilla. Onko muilla sillain tehnyt?
Se varmaankin asentaa päivitykset loppuun tuona aikana.
Tuo on täysin normaali ilmoitus.