ahistaaaa

Eli siis oon 16-vuotias lukion ekaa käyvä tyttö. Oon n. 165cm pitkä ja painoin tossa alkusyksyllä noin 50kg ku olin kesällä laihtunu vähä. No nyt täs syksyl on tosiaa paino noussu eli painan 56g nyt. Haluun olla kesäl laiha enkä tälläne kauhee läski..Lenkkeilen pari kertaa viikossa ja herkuttelen kans muutamii kertoi viikos. Onks vinkkei mil sais painoo alas? Paljon kaloreita ja liikuntaa jne?
3139
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Läski? Oot ihan normaalipainoinen tyttö, mistä revit laihdutustarpeen? Oon ite sairastanut anoreksian, sairastuin samanikäisen ku sä oot nyt. Oli muuten harvinaisen hanurista, näin jälkikäteen ja silloinkin ajatellen: lääkäreitä, sairaalaa, itseinhoa, läheisten huolta ja surua. Kroppa näytti hirveältä kun kaikki vaan roikkui. Jos nyt eka hankkisit sen itsetunnon kondikseen, etkä alkais jotain kitukuuria vetämään. Jos haluat kesäkuntoon (mikä on muuten ehkä urpoin ajatus ikinä, laihduttaa kesäksi ja ahmia ittensä palloksi sit talvella joutuakseen vaan uudelleen samaan), mene salille, ota painot käteen ja treenaa. Ei mitään kahden kilon pikkupainoja vaan ihan kunnolla. Lisäksi aerobinen treeni, vähän kuntopyörää ja julksumattoa. Sit muistat syödä, koska liian vähäinen syöminen kulutukseen verrattuna on ensinnäkin elimille, kuten sydämelle pitkällä aikavälillä tuhoisaa, eikä se todellakaan takaa kanista lopputulosta. Vai onko löllöihoinen laiheliini muka kaunis jonkun mielestä?

Äänestä

ahdistunut97, oon kans sun ikänen ja melkeen saman mittanenkin. ja sama tilanne et painoin alkusyksyst siinä 51kg paikkeil, ja sit paino nous 55kg... mut paljon liikuntaa ja vähän syömistä ;) jos haluut tsemppi/laihdutuskaverii nii laita viestii [email protected] , ni voin kertoo mun kik tai whatsappin sit (jos sulla ny jompikumpi niistä sattuu olemaan)

Äänestä

Itse tiputin 7kg syömällä max. 500 kcal/pv, ja liikkumalla reilusti. Ei mennyt kun 2-viikkoa, ja vaikka kaikki pelotteli kuinka nousis paino kaksinkertasena niin nyt melkein kahen vuoden jälkeen paino samana ja syön normaalisti. Alkupaino oli 52kg.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ahdistunut97 kirjoitti:

Eli siis oon 16-vuotias lukion ekaa käyvä tyttö. Oon n. 165cm pitkä ja painoin tossa alkusyksyllä noin 50kg ku olin kesällä laihtunu vähä. No nyt täs syksyl on tosiaa paino noussu eli painan 56g nyt. Haluun olla kesäl laiha enkä tälläne kauhee läski..Lenkkeilen pari kertaa viikossa ja herkuttelen kans muutamii kertoi viikos. Onks vinkkei mil sais painoo alas? Paljon kaloreita ja liikuntaa jne?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu