Opintoneuvojan vastaaminen kestää. enkä löytänyt kaikkea opinto-oppaasta, joten kysytään nyt täällä (olen valmistumassa kandiksi). Käsittääkseni nämä arvosanojen määräytymiset ovat tiedekunnasta riippumattomia, eli:
Painotetaanko opintokokonaisuuksien arvosanoja laskettaessa vielä kurssien arvosanoja niiden opintopistemäärällä (vanhassa op-oppaassani lukee että kyllä, mutten löytänyt uudesta arvosanoja käsittelevää kohtaa)?
Kandin tutkielman arvosana ilmoitetaan käsittääkseni tutkintotodistuksessa erikseen. Käytetäänkö sitä kuitenkin myös aineopintojen kokonaisuuden arvosanaa laskettaessa?
Tutkintotodistuksessa ilmoitetaan ilmeisesti koko kandidaatin tutkinnon arvosana? Kuinka se lasketaan? Perus- ja aineopintokokonaisuuksien arvosanojen painotettu keskiarvo, vai mikä? Vaikuttavatko kandin sivuaineen arvosana? Tai kandin muiden ja vapaasti valittavien opintojen kurssien arvosanat?
Tutkinnon arvosanoista
4
2199
Vastaukset
- Joskus laskenut
En ole toviin ollut mukana arvosanojen laskennassa, mutta epäilen, että ne edelleen tehdään samalla periaatteella, eli kaikki keskiarvot ovat kurssilaajuuksilla painotettuja keskiarvoja, johin otetaan mukaan kaikki kanditutkintotodistuksessa mainitut opinnot.
Kandityöllä on oma arvosanansa, jolla ei ole vaikutusta mihinkään muuhun. - lllk
Ainakin minun tutkinnossani kandityö laskettiin mukaan pääaineen aineopintoihin. Gradu sen sijaan oli maisterin tutkinnossa erillisenä syventävien opintojen ulkopuolella. Eri aineiden opintokokonaisuuksista sain arvosanat, mutta mitään kokonaisarvosanoja en tutkinnoista saanut.
- Uluku
TTY:llä on ainakin niin, että kanditodistuksessa listataan aine ja perusopinnot erikseen, ja näille kaikille kolmelle kokonaisuudelle on oma keskiarvo ja "sanallinen" kuvaus, kuten hyvä. Opinnäytetyön arvosana on sitten myös omanaan.
- mies 86
Omassa kandissani laskettiin ilmeisestikin pääaineen ja siihen sisältyvän kahden eri sivuaineen keskiarvo. Kakkoseen laski, toivottavasti teillä muilla menee paremmin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.845157Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.253480Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j382828Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin91972Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.581820- 471586
Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa
Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.2631476- 941382
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441356Hiljaisuus
Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.731078