Opintoneuvojan vastaaminen kestää. enkä löytänyt kaikkea opinto-oppaasta, joten kysytään nyt täällä (olen valmistumassa kandiksi). Käsittääkseni nämä arvosanojen määräytymiset ovat tiedekunnasta riippumattomia, eli:
Painotetaanko opintokokonaisuuksien arvosanoja laskettaessa vielä kurssien arvosanoja niiden opintopistemäärällä (vanhassa op-oppaassani lukee että kyllä, mutten löytänyt uudesta arvosanoja käsittelevää kohtaa)?
Kandin tutkielman arvosana ilmoitetaan käsittääkseni tutkintotodistuksessa erikseen. Käytetäänkö sitä kuitenkin myös aineopintojen kokonaisuuden arvosanaa laskettaessa?
Tutkintotodistuksessa ilmoitetaan ilmeisesti koko kandidaatin tutkinnon arvosana? Kuinka se lasketaan? Perus- ja aineopintokokonaisuuksien arvosanojen painotettu keskiarvo, vai mikä? Vaikuttavatko kandin sivuaineen arvosana? Tai kandin muiden ja vapaasti valittavien opintojen kurssien arvosanat?
Tutkinnon arvosanoista
4
2018
Vastaukset
- Joskus laskenut
En ole toviin ollut mukana arvosanojen laskennassa, mutta epäilen, että ne edelleen tehdään samalla periaatteella, eli kaikki keskiarvot ovat kurssilaajuuksilla painotettuja keskiarvoja, johin otetaan mukaan kaikki kanditutkintotodistuksessa mainitut opinnot.
Kandityöllä on oma arvosanansa, jolla ei ole vaikutusta mihinkään muuhun. - lllk
Ainakin minun tutkinnossani kandityö laskettiin mukaan pääaineen aineopintoihin. Gradu sen sijaan oli maisterin tutkinnossa erillisenä syventävien opintojen ulkopuolella. Eri aineiden opintokokonaisuuksista sain arvosanat, mutta mitään kokonaisarvosanoja en tutkinnoista saanut.
- Uluku
TTY:llä on ainakin niin, että kanditodistuksessa listataan aine ja perusopinnot erikseen, ja näille kaikille kolmelle kokonaisuudelle on oma keskiarvo ja "sanallinen" kuvaus, kuten hyvä. Opinnäytetyön arvosana on sitten myös omanaan.
- mies 86
Omassa kandissani laskettiin ilmeisestikin pääaineen ja siihen sisältyvän kahden eri sivuaineen keskiarvo. Kakkoseen laski, toivottavasti teillä muilla menee paremmin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 172393
- 441261
Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!
Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa70907Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää135848- 45841
- 59807
- 42776
Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.44745Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä
– On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe164732Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)
Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis130684