Opintoneuvojan vastaaminen kestää. enkä löytänyt kaikkea opinto-oppaasta, joten kysytään nyt täällä (olen valmistumassa kandiksi). Käsittääkseni nämä arvosanojen määräytymiset ovat tiedekunnasta riippumattomia, eli:
Painotetaanko opintokokonaisuuksien arvosanoja laskettaessa vielä kurssien arvosanoja niiden opintopistemäärällä (vanhassa op-oppaassani lukee että kyllä, mutten löytänyt uudesta arvosanoja käsittelevää kohtaa)?
Kandin tutkielman arvosana ilmoitetaan käsittääkseni tutkintotodistuksessa erikseen. Käytetäänkö sitä kuitenkin myös aineopintojen kokonaisuuden arvosanaa laskettaessa?
Tutkintotodistuksessa ilmoitetaan ilmeisesti koko kandidaatin tutkinnon arvosana? Kuinka se lasketaan? Perus- ja aineopintokokonaisuuksien arvosanojen painotettu keskiarvo, vai mikä? Vaikuttavatko kandin sivuaineen arvosana? Tai kandin muiden ja vapaasti valittavien opintojen kurssien arvosanat?
Tutkinnon arvosanoista
4
2221
Vastaukset
- Joskus laskenut
En ole toviin ollut mukana arvosanojen laskennassa, mutta epäilen, että ne edelleen tehdään samalla periaatteella, eli kaikki keskiarvot ovat kurssilaajuuksilla painotettuja keskiarvoja, johin otetaan mukaan kaikki kanditutkintotodistuksessa mainitut opinnot.
Kandityöllä on oma arvosanansa, jolla ei ole vaikutusta mihinkään muuhun. - lllk
Ainakin minun tutkinnossani kandityö laskettiin mukaan pääaineen aineopintoihin. Gradu sen sijaan oli maisterin tutkinnossa erillisenä syventävien opintojen ulkopuolella. Eri aineiden opintokokonaisuuksista sain arvosanat, mutta mitään kokonaisarvosanoja en tutkinnoista saanut.
- Uluku
TTY:llä on ainakin niin, että kanditodistuksessa listataan aine ja perusopinnot erikseen, ja näille kaikille kolmelle kokonaisuudelle on oma keskiarvo ja "sanallinen" kuvaus, kuten hyvä. Opinnäytetyön arvosana on sitten myös omanaan.
- mies 86
Omassa kandissani laskettiin ilmeisestikin pääaineen ja siihen sisältyvän kahden eri sivuaineen keskiarvo. Kakkoseen laski, toivottavasti teillä muilla menee paremmin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1114377Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv572508Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?781650Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko61113- 66854
- 21843
Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi
Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu118823- 39802
Olisin valmis tutustumaan uudelleen
En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.50779- 62768