Auk välttäminen

flfklklsfff

Hyviä vinkkejä miten voi välttää auk? Itseä tosissaan vaivaa sinne meno, en voi ikinä johtaa muita tai en osaa edes huutaa isolle väkijoukolle. Muutenkin tuntuu äärimmäisen ahdistavalta jos joutuu vuodeksi jäämään.

Olen aika hiljainen, teen kuitenkin hommani ihan hyvin. P1 koe meni aika päin persettä vaikka yritin tehän sen aika kunnolla, olen huono matikassa.

Miten nämä cooperit, uimataito(huono) yms vaikuttaa, vai vaikuttaako ollenkaan?

Kannattaako käydä esim sotilaspastorin juttusilla, taitaa olla aika myöhäistä sitten jos joutuu auk;kkiin....

4

1583

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suomalainen sotilas

      Suurin osa välttää aukin olemalla oma itsensä ja kun asiasta kysytään, kieltäytyy kunnniasta. Melko harva kuitenkin loppujen lopuksi pakotetaan aliupseerikouluun, vaikka kaikki palstat ja baarit ovat täynnä aukkiin pakotettuja tai oveluudellaan sen välttäneitä.

      Aina voi vedota myös taloudellisiin ja perhesyihin.

    • Alokas

      Kyllä sinne vain osa pakotetaankin. Niinhän se valinta menee että;

      1. Halukkaat kyvykkäät
      2. Haluttomat kyvykkäät
      3. Halukkaat kyvyttömät
      4. Haluttomat kyvyttömät

      Tosin esimerkiksi juuri taloudelliseeen tilanteeseen vetoaminen voi auttaa ettei itse osu valituksi. Mitä ilmeisemmin nykyisin cooper sun muut testit eivät vaikuta kovin ratkaisevan paljoa, vaan suurin vaikutus on tuvan esimies alikessulla joka pisteyttää kaikki alokaansa, sen perusteella miten hyvin sopisi aukkiin.

      Itsellä sama juttu, että en osaa enkä oikein kehtaakaan huutaa kuin heikkopäinen, varsinkaan ison joukon edessä, niin tuskin onnistuisin työssäni.

      Aukista myös sanotaan että hyvä johtajakoulu ja tulee työharjoittelu päälle vielä, mutta kuinka hyvä johtaja todella huutaa pää punaisena jokaisesta pikkuvirheestä, ja toisinaan ei tarvitse edes tehdä sitä virhettä, kun huudetaan muuten vaan.

      Itse olen juuri nyt alokkaana, ja koitan kyllä välttää aukkia, mutta jos sinne joudun, niin panostan kyllä kunnolla ja koitan saman tein rukkiin.

      • kokemus

        itse kävin aukin ihan omasta halusta. suosittelen vaikka vuosi tuntuu pitkältä ja aikaajoin hajotti aukin marssit ja leirit sekä suunnaton kuri mutta jälkeenpäin aivan mahtava once in lifetime kokemus. kun siviiliin pääsin takas ni tuntu et ois taivaaseen päässyt ja lisäks voi olla ylpeä siitä kokemuksesta. kasvatti myös henkisesti paljon.


      • Jääkäri
        kokemus kirjoitti:

        itse kävin aukin ihan omasta halusta. suosittelen vaikka vuosi tuntuu pitkältä ja aikaajoin hajotti aukin marssit ja leirit sekä suunnaton kuri mutta jälkeenpäin aivan mahtava once in lifetime kokemus. kun siviiliin pääsin takas ni tuntu et ois taivaaseen päässyt ja lisäks voi olla ylpeä siitä kokemuksesta. kasvatti myös henkisesti paljon.

        Noh sinä et voi puhua tästä aiheesta jos menit vapaaehtoisesti. Minut pakotettiin menemään aukkiin kun en halunnut sivariin....... En oppinut mitään ainut hyöty aukista on ollut kun työhaastattelussa oli vähän vanhempi mies henkilö ja kun juteltiin siellä niin kävi ilmi että kummatkin oltiin käyty aukki ja kummatkin inhottiin sitä. En tiedä auttoko tuo aukista keskustelu mitenkään mutta pääsin töihin.
        Paska paikka koko armeija.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      182
      5117
    2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3656
    3. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      7
      3275
    4. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      30
      3086
    5. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      61
      2797
    6. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      41
      2316
    7. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      104
      2266
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      29
      2117
    9. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      75
      2105
    10. Mitä saa sanoa?

      Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
      80 plus
      92
      2059
    Aihe