Rainer oikeella asialla !

25

368

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • g.gulaggi

      Höpö höpö ihan väärällä asialla!

    • Huuhaa

      Joko se Iltalehdessä vaivoillaan "ratsastaa".
      Jos miehellä vara matkustella ulkomailla, kai hänellä on vara käydä verotoimistossa muutaman kymmenen kilometrin päässä.
      Ihme äijä. Joka asiasta valittaa ja eri tahoja lehtikirjoitustensa mukaan työllistää erilaisin, jopa turhin, valituksin jne. Kallista touhua veronmaksajille!
      Onneksi tällaisia Rainereita ei ole kuitenkaan paljon.

      • Kaikkea sitä!

        Miten näkövammainen Kyyrönen voi olla kulkee jalkaisin kylillä ei avustajaa. Osaa mennä kaupasta toiseen ja kulkea eksymätä. Ja osaa kotia? Taitaa olla uffo mies!


      • Ei kummallista
        Kaikkea sitä! kirjoitti:

        Miten näkövammainen Kyyrönen voi olla kulkee jalkaisin kylillä ei avustajaa. Osaa mennä kaupasta toiseen ja kulkea eksymätä. Ja osaa kotia? Taitaa olla uffo mies!

        Helppoahan se on navikaattorin kanssa kulkea missä vain. Navien tarkkuus nykyisin alle 10 cm.


    • Iii-Sssss

      Kummakos kun hieman kuitenkin näkee.
      Mutta sitä ihmettelen kun täällä nuo aivottomat nimettä nälvii.

    • voip nähäkki.

      Näkee minkä näkee kuulee minkä kuulee puhuu mitä puhuu.

      • Pirailija

        Puhuit varmaan itsestäsi.


    • näkymätön mies

      Qnko se job"kyläläisiä tämä raineri?

    • mulla ei varaa.

      Huh huh. käynyt 34 maassa.

    • ihan jees

      Hyvä Rainer! Aivan oikein, Sinulla on tietoa ja taitoa. Hyvä, kun apuvälineitä käyttäen olet vammaisten äänitorvena.

      Törkeää palvelua verotoimistosta. Esille kaikkik tällainen, eikä hyss,hyss!!

      • Pöyristyttävää

        Verotoimiston palvelu sama kaikille. Kuin muutoinkin kaikkinaiset ilmaispalvelut tulee olla samanlaiset kaikille kansalaisille.
        Jos esim. verotoimistossa pitäisi jokaiselle ihmiselle alkaa lukemaan kirjeet jne. ääneen puhelimessa, monellekko ihmiselle päivässä kerettäisiin näin tehdä. Luulen että verotoimistojen palvelu ruuhkautuisi ja mitä sitten...?
        No valittajat valittaisivat kun ei saa palvelua, puhelimella ei pääse läpi jne.
        Tämä samainen pätee kaikkeen muuhunkin.
        Nythän on vaan niin että esimerkiksi jos jonkin ns. "vammaisstatuksen" saa, sillä voi halutessaan pyrkiä "ratsastamaan" ja saamaan tätä kautta ylimääräisiä extrapalveluja. Eli se joka osaa kikkailee ylimääräistä mutta joka ei osaa jää ilman jopa lakisääteisiä peruspalveluja. Toki joskus voi olla myös kyse siitä että toiset ei halua palveluja vaikka olisivat oikeutettuja niihin.
        Sitä en missään nimessä tarkoita etteikö vammaiset, vajavaiset, sairaat jne. ihmiset ole oikeutettuja palveluihin, ovat !!!! mutta tolkku se pitää olla niidenkin suhteen. Palvelu ollut verotoimistossa aivan oikein. Ei puhelimitse, sähköpostitse tms. nykyisin saa antaa julkishallinnon tietoja tms. (lainsäädäntö!!!)
        Mitä em. nimeltä mainitun henkilön omiin kirjoituksiin, kolumneihin eri lehdissä jne. tulee. Kyllä joskus vaatimukset olleet ylimitoitettuja. Taisi viime vuonna mies lehdessä kirjoittaa ja moittia systeemiä koska hän ei saa ulkomaan lomamatkalle kunnan kustantamaa henkilökohtaista avustajaa.
        Niin, missä menee raja...


    • hyvä verotoimisto

      Verotoimistolta aivan oikeaa palvelua joutaahan tuonne mennä vaikka kävellen aikaa varmasti on..

    • Rainer on POP

      Kyllä maailma on kylmä. Tässä nähdään todellinen vammaisten palvelu ja todellinen mielipide, mitä vammainen saa kestää. Kyllä näyttää olean kolmannen luokan kansalainen, vaikka juhlapuheissa muuta sanotaan..Vanhukset ja vammaiset. Ihan ovat samassa kategoriassa.

      • Ihmettelijä

        Kyllähä se ihmetyttää ku näkee kaiken.


    • vieläkö mitä

      Ei Rainer näe, Niinkuin kerrottu, hän näkee vasemman silmän vasemmassa laidassa olevalla pienellä alueella jotain ja apuvälineet, joita Rainer on osannut hankkia, auttavat sitten tämän verran, että kykenee ainakin pitämään puolensa. Ja ihan OK, viimeisen päälle.
      Siis ei näe Kaikkea, ja eikö olisi hyvä, jos näkisi.

    • rainer ei pop

      Näkkee se kaupassakin kuulemma tarkastaa kuitit viimesen päälle näin puhuvat kylillä.

      • sort aitoilijs

        Onko tämä rane pyhäjärvinen?


    • molemmat reissattu.

      Käynyt 34 maassa,minä oon käyny kuusenmäellä ja lohvanperällä,jokikylästä puhumattakaan.

    • job"kylä

      Minäkin olen käyny job"kylällä ja oli muuten kokemus!!!Suosittelen kylmästi tutustumaan job"kylään elämää suurempi kylä se on totta vie..

      • Hapatettu!

        Järkyttävä kylä näyttää samalle kuin itärajantakaa.Ennen oli kaunis kyläyhteisö. Nyt on helvatin Kaatopaikka!


    • EX-kepu

      Rainerin ainoa vika sokeuden lisäksi on ettei hän ole kepulainen ja siitä tämä viha sokeaa vanhusta kohtaan.

      • Tuntuu pahalta kun nimettömänä Raineria haukkuvat.
        Rainer on ihan hyvä tyyppi, olen monesti väitelty useista asioista, joskus eri, joskus samaa mieltä. Yleensä samaa.

        Näin entisenä kepun jäsenenä sanoisin jotta valtakunnallisesti kepu nousee, mutta paikallisesti ei.


    • Ette osaa hävetä

      Näin on. Jos Rainer olisi tosiaan kepuli , niin kyllä keput ottaisivat hänen vammastaan kaiken irti. Mutta kyllä nyt ovat surkeita , kuten erityisesti Uuskepu yleensäkin.

    • kepujako?

      mikä se kepunjako on siellä pyhäjärvellä? onko uuskeput uudistajia tai niitä 70-luvun opeilla käyviä junttapoliitikkoja?

      Hyvä Rainer! Sinä kiertelit katselemassa maailmaa silloin kun vielä näit niin onpa tarinoita muillekin kerrottavaksi. Näkevillekin!

    • kaikki peleen.

      Proolaiset nyt on sellaisia omituisia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      324
      3377
    2. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      19
      2278
    3. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      1880
    4. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      14
      1605
    5. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      417
      1532
    6. Kysymys Kuhmolaisille

      Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t
      Kuhmo
      36
      1404
    7. Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin

      ”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist
      Maahanmuutto
      245
      1334
    8. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      17
      1274
    9. Olen valtavan ihastunut

      Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.
      Ikävä
      63
      1076
    10. Ensi viikolla tulen takaisin

      Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin
      Ikävä
      20
      1010
    Aihe