Vesa Levonen on vanhempi rikoskonstaapeli. Vähän äkkipikainen ja dominoiva mies, mutta kyllähän Vesassa on hyviäkin puolia. Harmi vaan, että Vesa lähti vääryyden puolelle tukemaan enemmän Kotkan kaupungin virkamiehiä kuin syytöntä Kervistä.
Ossi Lähdesmäki on poliisipäällikkö. Äkkipikainen hänkin ja siksi ei ehkä tule kovin hyvin toimeen Levosen kanssa.
Keijo Kolsi on apulaispoliisipäällikkö. Rauhallisen oloinen mies, joskin osaa hänkin käyttää valtaa omalaatuisesti, jos kysymyksessä on poliisivoimien kollektiivinen etu.
Juha Junkkari on rikoskomisario. Hän on parhaiten tunnettu Kervisen rikosilmoitusten torppaajana ja kaupungin virkamiesten suojelijana. Etenkin ne rikosasiat, jossa Kervinen on asianomistajana virkamiehiin nähden, niin ne rikosasiat hyllytetään piiloon.
Kotkan poliisit Vesa, Ossi, Keijo ja Juha
3
896
Vastaukset
- Kakez35
Ei oo todellista.... olisko syytä hankkia elämä?
- SaiskanJaska
Samaa mieltä, lopettaisivat jo viimenään Kervisen kuiusaamisen, kun Kervinen on syytön. Eikö ole jo tarpeeksi kiusattu syytöntä.
- Tämä.tänne
KOTKAN KAUPUNGINHALLITUKSELLE
Tietopyyntö Kotkan kaupunginhallitukselle ja sen puheenjohtajalle.
Arvoisa Kotkan kaupunginhallitus ja kaupunginhallituksen puheenjohtaja Jari Elomaa, pyytäkää kaupunginsihteeri Raino Hassiselta nähtäväksi dokumentit, joissa Asko Kervinen on uhannut kaupunginsihteeri Raino Hassisen henkeä ja toimittakaa allekirjoittaneelle ko. Hassisen henkeä uhanneet asiakirjat.
Tietopyyntöni perustuu lakiin, joka velvoittaa Kotkan kaupunginhallitusta vastaamaan kirjallisesti tähän tietopyyntöön ja toimittamaan pyytämäni asianosaisjulkiset asiakirjat asianosaiselle.
Haminassa 13.10.2015
Asko Kervinen
****************************************************************
-------- Alkuperäinen viesti --------
Aihe: Älkää paetko vastuuta Kotkan kaupungin virkamiesten lavastetuista laittomista uhkauksista
Päiväys: 12.10.2015 11:17
Lähettäjä: [email protected]
Vastaanottaja: [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected]
http://www.hs.fi/mielipide/a1444444380470
Syytöntä ei saa syyllistää rikoksista
Oikeusvaltiossa syyttömyysolettama tarkoittaa sitä, ettei ketään saa tuomita eikä syyllistää rikoksesta, jota ei ole tehty. Käytännössä syyttömyysolettaman noudattaminen on myös tasa-arvon hyväksymistä, koska kansalaisia on kohdeltava lain edessä yhdenvertaisesti.
Miten voimme kukin omilla toimillamme vaikuttaa siihen, ettei syyttömiä ihmisiä leimattaisi kulkupuheilla syylliseksi rikoksiin ja laittomiin tekoihin, joita ei ole tehty? Syyttömyysolettaman noudattamatta jättäminen ja syyttömään henkilöön kohdistetut rikosväitteet voivat pahimmassa tapauksessa kärjistyä joukkovoimaiseen laittomaan käyttäytymiseen.
On sanonta, että joukossa tyhmyys tiivistyy. Siksi on tärkeää, että kukin tahollaan ottaisi henkilökohtaisen vastuun käsitellessään toisten ihmisten tietoja.
Asko Kervinen
Hamina
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle
Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku295047Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa
Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova671920HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a1131817Erään T miehen viimeinen aloitus tänne
Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel291684- 1111680
Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa
Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p232966- 71911
Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen
Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.44887Leikitään tavuleikkiä
Millaiset nimitavut muodostuvat jos yhdistät oman etunimesi ensimmäisen tavun ja kaipaamasi ihmisen etunimen ensimmäisen54833- 53792