Kotkan poliisit Vesa, Ossi, Keijo ja Juha

Joselle tiedoksi

Vesa Levonen on vanhempi rikoskonstaapeli. Vähän äkkipikainen ja dominoiva mies, mutta kyllähän Vesassa on hyviäkin puolia. Harmi vaan, että Vesa lähti vääryyden puolelle tukemaan enemmän Kotkan kaupungin virkamiehiä kuin syytöntä Kervistä.

Ossi Lähdesmäki on poliisipäällikkö. Äkkipikainen hänkin ja siksi ei ehkä tule kovin hyvin toimeen Levosen kanssa.

Keijo Kolsi on apulaispoliisipäällikkö. Rauhallisen oloinen mies, joskin osaa hänkin käyttää valtaa omalaatuisesti, jos kysymyksessä on poliisivoimien kollektiivinen etu.

Juha Junkkari on rikoskomisario. Hän on parhaiten tunnettu Kervisen rikosilmoitusten torppaajana ja kaupungin virkamiesten suojelijana. Etenkin ne rikosasiat, jossa Kervinen on asianomistajana virkamiehiin nähden, niin ne rikosasiat hyllytetään piiloon.

3

938

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kakez35

      Ei oo todellista.... olisko syytä hankkia elämä?

      • SaiskanJaska

        Samaa mieltä, lopettaisivat jo viimenään Kervisen kuiusaamisen, kun Kervinen on syytön. Eikö ole jo tarpeeksi kiusattu syytöntä.


      • Tämä.tänne

        KOTKAN KAUPUNGINHALLITUKSELLE


        Tietopyyntö Kotkan kaupunginhallitukselle ja sen puheenjohtajalle.


        Arvoisa Kotkan kaupunginhallitus ja kaupunginhallituksen puheenjohtaja Jari Elomaa, pyytäkää kaupunginsihteeri Raino Hassiselta nähtäväksi dokumentit, joissa Asko Kervinen on uhannut kaupunginsihteeri Raino Hassisen henkeä ja toimittakaa allekirjoittaneelle ko. Hassisen henkeä uhanneet asiakirjat.

        Tietopyyntöni perustuu lakiin, joka velvoittaa Kotkan kaupunginhallitusta vastaamaan kirjallisesti tähän tietopyyntöön ja toimittamaan pyytämäni asianosaisjulkiset asiakirjat asianosaiselle.


        Haminassa 13.10.2015

        Asko Kervinen


        ****************************************************************


        -------- Alkuperäinen viesti --------
        Aihe: Älkää paetko vastuuta Kotkan kaupungin virkamiesten lavastetuista laittomista uhkauksista
        Päiväys: 12.10.2015 11:17
        Lähettäjä: [email protected]
        Vastaanottaja: [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected]

        http://www.hs.fi/mielipide/a1444444380470

        Syytöntä ei saa syyllistää rikoksista


        Oikeusvaltiossa syyttömyysolettama tarkoittaa sitä, ettei ketään saa tuomita eikä syyllistää rikoksesta, jota ei ole tehty. Käytännössä syyttömyysolettaman noudattaminen on myös tasa-arvon hyväksymistä, koska kansalaisia on kohdeltava lain edessä yhdenvertaisesti.

        Miten voimme kukin omilla toimillamme vaikuttaa siihen, ettei syyttömiä ihmisiä leimattaisi kulkupuheilla syylliseksi rikoksiin ja laittomiin tekoihin, joita ei ole tehty? Syyttömyysolettaman noudattamatta jättäminen ja syyttömään henkilöön kohdistetut rikosväitteet voivat pahimmassa tapauksessa kärjistyä joukkovoimaiseen laittomaan käyttäytymiseen.

        On sanonta, että joukossa tyhmyys tiivistyy. Siksi on tärkeää, että kukin tahollaan ottaisi henkilökohtaisen vastuun käsitellessään toisten ihmisten tietoja.


        Asko Kervinen
        Hamina


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      231
      3417
    2. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      60
      3005
    3. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      39
      2573
    4. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      31
      2532
    5. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      79
      2048
    6. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      85
      1889
    7. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      19
      1855
    8. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      40
      1832
    9. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      91
      1692
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      69
      1053
    Aihe