Hyvä säästövinkki

säästäjä

Hyvä säästövinkki, vuoden mittaan voi useamíkin euro säästyä tällä tavalla. Tähän tarvitset pankkikortin (vaikka visa electron) ja käteistä. Kun olet kaupan kassalla ja loppusumma näyttää esim. 42,38 e, maksamalla kortilla säästät 2 senttiä verrattuna käteisellä ostamiseen jolloin se pyöristyisi 42,40 euroon. Ja toisinpäin, loppusumma esim. 33, 57 e, jolloin maksamalla käteisellä säästyy 2 senttiä.

Ja jos haluaa senttejä tienata niin ostat vaikka 39,99 e paidan kortilla ja palautat sen kauppaan ja otat käteisenä takaisin 40e, tienaten 1 sentin.

5

527

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 19+4

      Ihan hauska vinkki, mutta säästösummat eivät kovin suuriksi kohoa. Kiitos kuitenkin päivän piristyksestä!

    • pennywice

      Jutsku-saiturin sontapuhetta.Itseltäni putoaa kolikoita taskuista parinkymmenen euron edestä vuosittain,eikä se tee rikkaaksi eikä köyhäksi,perkule.
      Centeistä tulet tänne vikisemään humpuukia.

      • pennywice

        Tarkoitin juutalaisen persoonan saituruutta.


    • kahdes säästäjä

      Olen huomannut ja käyttänytkin tuota niksiä jo monta vuotta. En kuitenkaan ole rikastunut ylettömästi, mutta jokainen säästetty sentti on kotiapäin.

      Minulla on tapana käydä kaupassa A hakemassa sen edulliset tuotteet ja tietysti optimoituna korttimaksua ajatellen (x,x3, x,x4, x,x8 tai x,x9 €, myös x,x0 tai x,x5 € sopii maksaa kortilla). Tämän jälkeen toistan saman operaation kaupassa B ja joskus vielä jopa kaupassa C samalla reissulla.

      Parhaiten hommasta selviää siten, että ostoksia koriin laitettaessa lasken maksun loppusummaa maksutapaa ajatellen. Yleensä kerään ostoksia valittua maksutapaa (kortti) ajatellen kuin että valitsen maksutavan kun olen kerännyt tarvittavat ostokset. Käteinen raha on kyllä harvinaistuva luonnonvara mut esim. Biltemassa käydessäni jos etukäteen tiedän mitän haluan ostaa ja kumpi maksutapa tulee halvemmaksi, varaan käteistä mukaan. Ostokseni ovat yleensä suuruusluokkaa 0-20 € joten tässä suuruusluokassa laskeminen ja käteisen mukana kuljettaminen on järkevää. Yli 50 €:n ostoksia ostelen harvemmin eikä noissa senttien laskeminen ole enää mielekästä.

      Koritlla voi tosiaan maksaa ostokset 19,99 € asti, mutta 20 € rahaa ei tuolla saldolla saa seinästä ulos.

      Kai tästä jotain hiluja kertyy ajan mittaan ja saan hyvän mielen itselleni onnistuneesta suorituksesta. Homma pitää tietysti lopettaa kun se kriminalisoidaan ja rangaistuksena on esim. pari vuotta vankeutta.

    • Obenue

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      110
      6887
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      384
      6533
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      65
      3297
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      126
      2832
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2430
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1834
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      21
      1697
    8. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      35
      1587
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1367
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      74
      1257
    Aihe