Ovettomien vessojen syy?

rytsrust

Miksi ennen oli intin vessat ovettomia, oli vain väliseinät pönttöjen välissä? Oliko runkkaamisen estäminen syynä niinkuin jotkut villit huhut kertovat?

13

2384

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asioista tietävä

      Oveton vessa:

      1) ...on helpompi ja nopeampi siivota. ei tarvitse mennä jokaiseen wc-koppiin erikseen siivousvälineiden kanssa

      2) ...edistää yhteisöllisyyttä ja toveruutta, Ei siellä korsussakaan ollut paljon tilaa yksityisyydelle.

      3) ...opettaa ripeyttä ja tehokkuutta. Kun vessoissa ei ole ovia, varusmies toimittaa ison ja pienen asian nopeasti ja viivyttelemättä, sen sijaan, että jäisi istunnolla puoleksitunniksi.

      4) ...estää vessojen käytön nakkisuojana.

      5) ...ja kyllä pitää yllä korkeaa sukupuolimoraalia ja siveellisyyskäsitystä puolustusvoimissa. Ovettoman vessa-designin johtavana tavoitteena oli pääesikunnan antaman (nyttemmin historiallisen) "Eräitä siveellisyysohjeita kompanioiden päälliköille 12.2.1957/52 46b§ mukaan: "...ehkäistä preventiivisesti ja rajoittaa objektiivisesti palvelusvelvollisen luontaisen itsetyydytysvietin aktivoitumista kasarmiolosuhteissa..."

      HUOM! Samaan tavoitteeseen tosin päästään ennen muuta jarrun (=bromidin) annostelulla varusmiesten ruokiin. Tämä käytäntö on edelleen voimissa puolustusvoimissa. Kannattaa siis jättää erityisesti kiisselit syömättä, jos on lähdössä lomille.

      • bullshit1

        "Jarrua" ei ole käytetty enää pitkiin aikoihin, joten voisit lopettaa nuo pelottelut.


    • hyhpöö

      Onko jarrua käytetty koskaan? Pelkkä tornari taitaa olla. En usko Suomen armeijan tehneen niin joskus.

      • Anonyymi

        Jarrua eli bromia lisättiin sotilasruokiin rintamaoloissa ja varuskunnissa vielä ainakin 1950-luvulla. Bromista tiedetään sen vähentävän seksuaalista halukkuutta.


    • Ilmapiiri

      Suomea puolustetaan ei vain aseilla vaan myös arkkitehtuurilla. Oveton vessa edustaa modernia maisemakonttoriajattelua!

    • historiapaska

      Ennen kasarmien sisällä sijaitsevien vesiklosettien aikakautta käytiin pihan perällä perinteisesä paskahuusissa jossa oli rivi reikiä vierekkäin, joten toimituksen siirtyessä sisätiloihin ei nähty tarvetta mihinkään koppeihin, uutta oli vain että on veskit sisällä ja kansantuote huuhdottiin vedellä eteenpäin.
      Ei sen kummenpi se.

    • Käytäntö ratkaisi

      Ei, mutta on helpompi ottaa suihin pöntöllä istuessaan, kun ovi ei paina kaverin selkää.

    • nasse nassu . . .

      Pääsee nasse päässä paskalle helpommin kun on epidemia päällä. -.-

    • Anonyymi

      Entä jos ennen vanhaan intissä tuli kusihätä kesken paskalla istumisen, pitikö sitten pompata ylös pöntöltä jos miesten "kuului kusta seisaaltaan"

    • Anonyymi

      ennen oli ihmiset suhteellisen järkeviä, esim. kävi vessassa paskalla kusella. se riitti.
      Mutta nykyään homo opein vessat ja peräreikäkin nähdään rakkauden kohteena,, siis ulostus reikä tai kuten tässä ketjussa oveton vessa.
      Homous ja pervous on siis hiipinyt ajatuksiin.
      Kipeä on maailmankuva.
      Mutta jos pskanhaju kiinnosytaa, innostaa, niin siitä vaan

    • Anonyymi

      Kyllä oli.

    • Anonyymi

      Meillä oli 1981 ns malli V12. Kuusi pönttöä kummallakin sivulla ilman väliseiniä. Muutama päivä meni ennen kun viitti mennä paskalle.

    • Anonyymi

      1993 oli suora 6-8 pöntön rivi pöntön reunaan ulottuvilla väliseinillä. Vähän aikaa kun tottui niin kyllä siinä vaikka luki lehteä hiljaisempaan aikaan. Kotiutumispilat oli kielletty ja paikat tarkastettiin ennen viimeistä lähtöä, joten piti koittaa jotain, mikä ei heti näkyisi. Voideltiin saapasrasvalla ylösnostettavat istuimet. Myös suurin pökäle, minkä olen nähnyt, oli kerran juuttunut pönttöön siivousvuorossa. Sitä kävi moni Tuote oli noin paksun ranteen paksuinen, eikä enää liikahtanut huuhtomalla. Haettiin ämpäreillä vettä ja niillä saatiin se liikkeelle.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      364
      8203
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      159
      2552
    3. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      72
      891
    4. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      60
      853
    5. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      823
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      25
      816
    7. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      64
      812
    8. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      12
      780
    9. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      46
      776
    10. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      68
      703
    Aihe