Miksi ennen oli intin vessat ovettomia, oli vain väliseinät pönttöjen välissä? Oliko runkkaamisen estäminen syynä niinkuin jotkut villit huhut kertovat?
Ovettomien vessojen syy?
18
2689
Vastaukset
- asioista tietävä
Oveton vessa:
1) ...on helpompi ja nopeampi siivota. ei tarvitse mennä jokaiseen wc-koppiin erikseen siivousvälineiden kanssa
2) ...edistää yhteisöllisyyttä ja toveruutta, Ei siellä korsussakaan ollut paljon tilaa yksityisyydelle.
3) ...opettaa ripeyttä ja tehokkuutta. Kun vessoissa ei ole ovia, varusmies toimittaa ison ja pienen asian nopeasti ja viivyttelemättä, sen sijaan, että jäisi istunnolla puoleksitunniksi.
4) ...estää vessojen käytön nakkisuojana.
5) ...ja kyllä pitää yllä korkeaa sukupuolimoraalia ja siveellisyyskäsitystä puolustusvoimissa. Ovettoman vessa-designin johtavana tavoitteena oli pääesikunnan antaman (nyttemmin historiallisen) "Eräitä siveellisyysohjeita kompanioiden päälliköille 12.2.1957/52 46b§ mukaan: "...ehkäistä preventiivisesti ja rajoittaa objektiivisesti palvelusvelvollisen luontaisen itsetyydytysvietin aktivoitumista kasarmiolosuhteissa..."
HUOM! Samaan tavoitteeseen tosin päästään ennen muuta jarrun (=bromidin) annostelulla varusmiesten ruokiin. Tämä käytäntö on edelleen voimissa puolustusvoimissa. Kannattaa siis jättää erityisesti kiisselit syömättä, jos on lähdössä lomille.- bullshit1
"Jarrua" ei ole käytetty enää pitkiin aikoihin, joten voisit lopettaa nuo pelottelut.
- Anonyymi
bullshit1 kirjoitti:
"Jarrua" ei ole käytetty enää pitkiin aikoihin, joten voisit lopettaa nuo pelottelut.
Lakanat olivat kuin vaneri levyjä kun oltiin kasarmilla parikin viikkoa,
- hyhpöö
Onko jarrua käytetty koskaan? Pelkkä tornari taitaa olla. En usko Suomen armeijan tehneen niin joskus.
- Anonyymi
Jarrua eli bromia lisättiin sotilasruokiin rintamaoloissa ja varuskunnissa vielä ainakin 1950-luvulla. Bromista tiedetään sen vähentävän seksuaalista halukkuutta.
- Ilmapiiri
Suomea puolustetaan ei vain aseilla vaan myös arkkitehtuurilla. Oveton vessa edustaa modernia maisemakonttoriajattelua!
- historiapaska
Ennen kasarmien sisällä sijaitsevien vesiklosettien aikakautta käytiin pihan perällä perinteisesä paskahuusissa jossa oli rivi reikiä vierekkäin, joten toimituksen siirtyessä sisätiloihin ei nähty tarvetta mihinkään koppeihin, uutta oli vain että on veskit sisällä ja kansantuote huuhdottiin vedellä eteenpäin.
Ei sen kummenpi se. - Käytäntö ratkaisi
Ei, mutta on helpompi ottaa suihin pöntöllä istuessaan, kun ovi ei paina kaverin selkää.
- nasse nassu . . .
Pääsee nasse päässä paskalle helpommin kun on epidemia päällä. -.-
- Anonyymi
Entä jos ennen vanhaan intissä tuli kusihätä kesken paskalla istumisen, pitikö sitten pompata ylös pöntöltä jos miesten "kuului kusta seisaaltaan"
- Anonyymi
ennen oli ihmiset suhteellisen järkeviä, esim. kävi vessassa paskalla kusella. se riitti.
Mutta nykyään homo opein vessat ja peräreikäkin nähdään rakkauden kohteena,, siis ulostus reikä tai kuten tässä ketjussa oveton vessa.
Homous ja pervous on siis hiipinyt ajatuksiin.
Kipeä on maailmankuva.
Mutta jos pskanhaju kiinnosytaa, innostaa, niin siitä vaan - Anonyymi
Kyllä oli.
- Anonyymi
Meillä oli 1981 ns malli V12. Kuusi pönttöä kummallakin sivulla ilman väliseiniä. Muutama päivä meni ennen kun viitti mennä paskalle.
- Anonyymi
1993 oli suora 6-8 pöntön rivi pöntön reunaan ulottuvilla väliseinillä. Vähän aikaa kun tottui niin kyllä siinä vaikka luki lehteä hiljaisempaan aikaan. Kotiutumispilat oli kielletty ja paikat tarkastettiin ennen viimeistä lähtöä, joten piti koittaa jotain, mikä ei heti näkyisi. Voideltiin saapasrasvalla ylösnostettavat istuimet. Myös suurin pökäle, minkä olen nähnyt, oli kerran juuttunut pönttöön siivousvuorossa. Sitä kävi moni Tuote oli noin paksun ranteen paksuinen, eikä enää liikahtanut huuhtomalla. Haettiin ämpäreillä vettä ja niillä saatiin se liikkeelle.
- Anonyymi
Nimenomaan oli. 80-luvun alussa ei ollut edes väliseiniä, pytyt vaan rivissä. Ei siinä käsi käynyt vaikka kuinka olisi himottanut.
- Anonyymi
Nykyisin on käytössä "pönttökamera" jonka suora kuva johdetaan upseerikerholle!
Näkyy mitä tavaraa on tulossa ja pääsee zoomaamaan sitä poikapil... siis pers... eikun näkemään että tavaraa mene vain ulospäin! - Anonyymi
Kellogg's maissimurot kehitettiin alunperin hillitsemään nuorten miesten runkkia. Ihme kun ei armeijassa tarjottu niitä, vai oliko bromi jo yksinään riittävän tehokasta?
- Anonyymi
kumpaakaan ei ole käytössä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit515420Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT4184705Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483889KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1833353Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku142566Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei212322Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182218Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1522072- 1282029
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241499