Hania, Kreeta kesäkuun alku ja Mariliana hotelli

Emilia2

Kokemuksia kesäkuun alun säästä Hanian kulmilla? Olemme olleet elokuun alussa ja silloin oli 28-33 ja sopivalta tuntui. Joten saako kesäkuun alussa tyytyä alle 25 keleihin?

Onko kokemuksia Aurinkomatkojen Mariliana hotellista,on pieni ja Plataniaksessa. Entäs Alexia tai Nektar beach?

3

895

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Elina.

      Mariliana on viihtyisä pieni yksityisen perheen omistama hotelli.
      Se sijaitsee sivukadun varrella, keskellä paikallista asutusta, kuitenkin lyhyen kävelymatkan päässä kaikesta. Omistajat eivät asu itse hotellilla, vaan käyvät siellä vain tiettyinä aikoina päivittäin.
      Keittiövarustelu oli muistaakseni aika vaatimaton, mutta meille se ei ollut ongelma, koskan söimme hotellilla vain aamupalan... Plataniaksessa on valtavasti ihania ravintoloita joten ei meillä olisi edes ollut mitään tarvetta kokkailla itse. Pihapiiri on siisti, kodikas ja rauhallinen, paljon kauniita kukkia. Vähän niinkuin olisi pienessä rivitaloyhteisössä.
      Tontilla oli myös pieni parkkipaikka, johon on mukava jättää vuokra-auto,jos sellaisen ottaa. Menisin kyseiseen hotelliin uudestaan.
      (Olimme heinäkuussa, joten en osaa vastata kysymykseesi kesäkuun keleistä)

    • emilia2

      Kiitos viestistä :) kuulostaa hyvältä.

    • Matkatuumaillija

      Viime kesänä olimme juuri kesäkuun eka viikon Kreetalla Plataniaksessa, ja alussa oli pari viileää ja pilvistä päivää, jolloin ei kyllä tarennut edes altaalla kunnolla, rannassa puhumattakaan. Sen jälkeen lämpeni sopivaksi. kesäkuun alussa ei ole koskaan ollut liian kuuma, mutta sää voi silloin olla ajottain pilveilevä ja viileähkö (alle 25astetta). Olen ollut Kreetalla noin 5 kertaa touko -kesäkuun vaihteessa, ja viime kesänä eka kertaa tuntui alkupäivinä ettei ollut tarpeeksi lämmintä.
      Eli useimmiten silloin on aivan loistava lomasää suomalaiseen makuun, tarpeeksi lämmin muttei tukalan kuuma.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      67
      778
    2. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      113
      752
    3. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      37
      706
    4. Meiltä löytyy kyllä älliä

      Vai mitä oot mieltä...
      Ikävä
      130
      657
    5. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      40
      599
    6. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      67
      589
    7. Vasemmiston aloite

      Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja
      Pyhäjärvi
      58
      493
    8. Miltä tuntuu

      olla erossa kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      475
    9. Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?

      Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      469
    10. Onko suhtautuminen kaivattusi

      Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin
      Ikävä
      35
      468
    11. Miksi vihainen

      Miksi olet vihainen mulle?
      Ikävä
      41
      432
    12. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      68
      420
    13. Näyttää siltä ettet edes sinä.

      Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa
      Ikävä
      30
      408
    14. Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu

      Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i
      Maajussille morsian
      0
      405
    15. Hei, alettaisko oleen yhdessä?

      Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys
      Sinkut
      65
      388
    16. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      58
      387
    17. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      35
      383
    18. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      27
      374
    19. Kun asiat pitkittyy niin ne mutkistuu

      Mutkaista jo on, ei nämä enää selviä.
      Ikävä
      29
      374
    20. Miks tämä jatkuu näin pitkään?

      Ootko rakastunut?
      Ikävä
      23
      367
    Aihe