Soneralta tuli tiedote, että Datamen 450-verkko sammuu konkurssin takia 12.12.2013.
Tälläkin hetkellä kirjoitan tätä viestiä kyseisen verkon kautta.
Onko muilla tietoa jatkuuko verkon toiminta ja mitenkä pitkään?
Olisi ihan kiva tietää, että osaisi tulevaisuutta suunnitella. . .
Toimii. . .ei toimi 450- verkko ? ? ?
11
574
Vastaukset
- terve5
Tuttavalla toimii kanssa @450 verkko vieläkin. Uskon tosin, että verkko pimenee viimeistään lähikuukausien aikana.
Moikka ketjuun!
Onko nyt niin, ettei kone ole hakenut muuta langatonta verkkoa käyttöönsä tai alla ei ole mobiilinettiyhteyttä? @450-palvelu on suljettu.
Selene@SoneraPartio
www.sonera.fi/sonerapartioSamalla axess-tel 450-verkon modeemilla mennään tänäänkin.
Nopeustesti antaa 1:n megan nopeutta.
En tiedä mikä henkimaailman verkko lie kyseessä
Toivottavasti laajakaista laskukin tulee tuonpuoleiseen osoitteeseen.
Eikä pitäisi olla mitään vaihtoehtoisia yhteyksiä.
Kyseinen verkko on vielä luultavasti pystyssä. ( Mutta sulkeutuu koska tahansa) koska muutenhan @450 modeemilla ei pääsisi nettiin.
- Letkut irti
Olisi kiva tietää kuka maksaa tukiaisemien sähkölaskun koska yhtiö on konkurssissa eikä varat riitä toiminnan jatkamiseen. Seuraava myrsky katkaisee yhteyden koska mastomiehet olivat alihankkijoita.
- Sepi1011
Letkut irti kirjoitti:
Olisi kiva tietää kuka maksaa tukiaisemien sähkölaskun koska yhtiö on konkurssissa eikä varat riitä toiminnan jatkamiseen. Seuraava myrsky katkaisee yhteyden koska mastomiehet olivat alihankkijoita.
Vieläkin taitaa toimia ja tuskin menee nurin vähään aikaan. Tämän verkon voisi ottaa joku viranomainen haltuun, kun sillä on jo muutenkin tämän verkon tarvetta.
- Ukkoverkot jatkaa..
http://www.ukkomobile.fi/ jatkaa @450-verkon toimintaa, sillä:
http://www.lvm.fi/uutinen/4400339/toimilupien-siirto-varmistaa-palvelujen-jatkumisen
Valtioneuvosto teki ennakkopäätöksen Datame Oy:lle myönnetyn matkaviestinverkon toimiluvan määräysvallan muutoksesta sekä päätöksen toimiluvan siirtämisestä 8. toukokuuta 2014.
Päätökset koskevat Datame Oy:n hallinnassa olevia digitaalisen laajakaistaisen matkaviestinverkon toimilupia taajuusalueilla 450 MHz ja 2 500 MHz. Valtioneuvoston hyväksynnän jälkeen Datamen toimiluvat siirtyvät Ukkoverkot Oy:n hallintaan.- nnfkflflfnkfllf
No niin, nyt niitä jälleen saa.
- oiniitäaikojaoiniitä
Muistan NMT ajan jolloin Motorolani oli kyseisessä 450-verkossa, vuonna 1996.
- Saa ja maksaa
110€ kuussa ja nopeus alle 15 Mb joten konkurssi varmaan seuraavaksi.
- esss
Olen juuri espanjassa. Soneran nopeusmittari antaa latausnopeudeksi 5,3 Mbps ja lähetykselle 0,3 Mbps.
Silti TLE Areenan ohjelmat tulevat pätkittäin. Tauko on aina pitempi kuin näkyvä osa.
Mikä moiselle selitys? Onko täältäkin suora kaapeli nopeusmittarille ohitse kaikkien ruuhkien?
Tämänkin viesti lähetystä myllyttää "loputtomasti".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla
Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk18010195Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä
Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi169657Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava
Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta1648224Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä
HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html2737671Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös
seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.1636355Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?
Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k886050Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro
Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j665881Stubb jo paljon tunnetumpi ja arvostetumpi maailmalla, kuin Marin koskaan
Stubb tekee sitä työtä mitä pitää, hän ei koreile vaatteilla eikä ole baareissa räkäposkella kuten Marin. Marininhan pit1024935Oikeistohallitusten aikaan saannokset.
Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja264016Pelle Miljoona, 70, saa harvinaista taiteilijaeläkettä - Tämän suuruinen eläke on kuussa!
Pelle Miljoona on kyllä symppis! Peace! Suomen punk-konkari Pelle Miljoona on yksi syksyn Vain elämää -kauden artisteist631761