Soneralta tuli tiedote, että Datamen 450-verkko sammuu konkurssin takia 12.12.2013.
Tälläkin hetkellä kirjoitan tätä viestiä kyseisen verkon kautta.
Onko muilla tietoa jatkuuko verkon toiminta ja mitenkä pitkään?
Olisi ihan kiva tietää, että osaisi tulevaisuutta suunnitella. . .
Toimii. . .ei toimi 450- verkko ? ? ?
11
630
Vastaukset
- terve5
Tuttavalla toimii kanssa @450 verkko vieläkin. Uskon tosin, että verkko pimenee viimeistään lähikuukausien aikana.
Moikka ketjuun!
Onko nyt niin, ettei kone ole hakenut muuta langatonta verkkoa käyttöönsä tai alla ei ole mobiilinettiyhteyttä? @450-palvelu on suljettu.
Selene@SoneraPartio
www.sonera.fi/sonerapartioSamalla axess-tel 450-verkon modeemilla mennään tänäänkin.
Nopeustesti antaa 1:n megan nopeutta.
En tiedä mikä henkimaailman verkko lie kyseessä
Toivottavasti laajakaista laskukin tulee tuonpuoleiseen osoitteeseen.
Eikä pitäisi olla mitään vaihtoehtoisia yhteyksiä.
Kyseinen verkko on vielä luultavasti pystyssä. ( Mutta sulkeutuu koska tahansa) koska muutenhan @450 modeemilla ei pääsisi nettiin.
- Letkut irti
Olisi kiva tietää kuka maksaa tukiaisemien sähkölaskun koska yhtiö on konkurssissa eikä varat riitä toiminnan jatkamiseen. Seuraava myrsky katkaisee yhteyden koska mastomiehet olivat alihankkijoita.
- Sepi1011
Letkut irti kirjoitti:
Olisi kiva tietää kuka maksaa tukiaisemien sähkölaskun koska yhtiö on konkurssissa eikä varat riitä toiminnan jatkamiseen. Seuraava myrsky katkaisee yhteyden koska mastomiehet olivat alihankkijoita.
Vieläkin taitaa toimia ja tuskin menee nurin vähään aikaan. Tämän verkon voisi ottaa joku viranomainen haltuun, kun sillä on jo muutenkin tämän verkon tarvetta.
- Ukkoverkot jatkaa..
http://www.ukkomobile.fi/ jatkaa @450-verkon toimintaa, sillä:
http://www.lvm.fi/uutinen/4400339/toimilupien-siirto-varmistaa-palvelujen-jatkumisen
Valtioneuvosto teki ennakkopäätöksen Datame Oy:lle myönnetyn matkaviestinverkon toimiluvan määräysvallan muutoksesta sekä päätöksen toimiluvan siirtämisestä 8. toukokuuta 2014.
Päätökset koskevat Datame Oy:n hallinnassa olevia digitaalisen laajakaistaisen matkaviestinverkon toimilupia taajuusalueilla 450 MHz ja 2 500 MHz. Valtioneuvoston hyväksynnän jälkeen Datamen toimiluvat siirtyvät Ukkoverkot Oy:n hallintaan.- nnfkflflfnkfllf
No niin, nyt niitä jälleen saa.
- oiniitäaikojaoiniitä
Muistan NMT ajan jolloin Motorolani oli kyseisessä 450-verkossa, vuonna 1996.
- Saa ja maksaa
110€ kuussa ja nopeus alle 15 Mb joten konkurssi varmaan seuraavaksi.
- esss
Olen juuri espanjassa. Soneran nopeusmittari antaa latausnopeudeksi 5,3 Mbps ja lähetykselle 0,3 Mbps.
Silti TLE Areenan ohjelmat tulevat pätkittäin. Tauko on aina pitempi kuin näkyvä osa.
Mikä moiselle selitys? Onko täältäkin suora kaapeli nopeusmittarille ohitse kaikkien ruuhkien?
Tämänkin viesti lähetystä myllyttää "loputtomasti".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell392208Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.491787Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.1271659Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.1041346Teit yllättävän siirron
Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,541070Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.761018- 59925
Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗54837Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd102811- 61803