Pyhäjärven matkamessumiehitys

Pyhäjärven matkailun edustavuus on saatettu nollatasoa alhaisemmaksi. Vuosikausia, ja useimmat matkamessu-esittelijämme ovat perätysten toteutettu samoilla kasvoilla.
Herää kysymys, miksi yleensä kuluttaa markkinointi varoja esittelyyn, kun mikään ei toimi, eikä tule havaituksi muussa kuin negatiivisessa mielessä?
Helsingin tuttavien kautta tihkuu vihjaavia viestejä mm. sellaista, että eräskin nyt jo entinen yrittäjä, oli röhöttänyt esittelypisteen pöydän alla sammuneena jo messujen ensimmäisenä päivänä.
Loppuosuuden hän oli lisäksi aiheuttanut muille pisteessä työskenteleville enemmän työtä, kuin ulkopuoliset asiakkaat messupäivien aikana yhteensä.

Matkamessuille osallistuminen on turha. eikä tilannetta paranna, että Kaupungin tytäryhtiö, Kehitys Oy ryhtyy matkailubisneksen tekijäksi, tulevan asiakaspalvelun tasoa voidaan vain olettaa..
Hyi hitto!.
31455
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 31

Vanhimmat

Kusettajia piisaa messumatkoille lähtijöissä. Edustetaan muka kaupunkia ja matkailuyrittäjiä. Maksatetaan hotellit, ja muut virkistyspäivät veronmaksajilla.
Jos siellä on nyt esim. yhteyssihteeri, hän saanee palkan, päivärahan ja muun noin tosta vaan.
Onko koskaan kysytty alan ihmisiltä, esim marjoniemen katariinalta, lähtisikö hän edustavana henkilönä ja matkailua yrittävänä henkilönä puhumaan paikkakunnan ..no jaa mitä meillä nyt sitten onkaan, tarjonnasta?
Mitä sanoo muut matkailusta leivän repivät tästä kaupungin elinkeinoyhtiön Kehitys oy;n esityksestä laajentaa toimi-alaansa matkailu-ja majoituspalvelujen toteuttajaksi?

Se on kuulkaas, valtuutetut, niin arveluttavaa kilpailun vääristämistä, että älkää menkö hyväksymään sääntömuutosta.

Äänestä
  • Pyhäjärven kaupungilla ei ollut osastoa matkamessuilla 2014.
    Matkailuyhdistyksellä (HiisiHeimo) ei ollut osastoa matkamessuilla 2014.
    Myöskään seudullisella matkailuyhdistyksellä (Keskipiste) ei ollut osastoa
    matkamessuilla 2014.
    Siten siellä ei ollut yhtään virallista esittelijääkään Pyhäjärveä edustamassa.
    Matkamessuilla saa kuka tahansa käydä messuja katsomassa!

    Äänestä

"Hyi hitto" sopii kuin nakutettu taannoisen munkkiveljeskunnan matkailubisnestä pyörittäneeseen/vetäneeseen munkkiin (ilmeisesti R:n R:n ritari ja jonkin sortin ****fiili), joka tuomittiin vankilaan. Kalevassakin oli asiasta pitkä juttu oikein nimellä varustettuna.

Äänestä

Kehitys oy ja Pinola. Oma etu ensi-sijainen?

Äänestä

Varmaan matkailijoita tulisi mutta ei lapsiperheitä kun ne pelkää sitä helksutin peikkoa mikä on joka kuvassa.

Äänestä

Ihan turhaan meiltä ollaan matkailumessuilla. Mitäs meillä on tarjottavana.

No, jos joku video pyörii, hienot hanget ja järven selkä. Mutta mitä se hyödyttää, siinä se kaikki on.

Äänestä
  • Samaa mieltä asiasta. Turhaa rahan tuhlaamista moiseen. Tosin onhan tuollainen viikonloppumatka ihan hauska varmaan, kun palkan, päivärahan ja ilmasen hotellin saa muiden etujen päälle.
    Hienoja hankia ja järven selkiä meinaan löytyy milteipä joka kylästä.

    Äänestä

katsokaapa vaan, ihan kiinnostaa, niin hyvät veljet kuittaavat vielä v.2014 matkamessujen örväilyllä matkailuyhdistyksen velan kaupungille suoritetuksi, ja palkka on yhteyssihteerille omaa hyvää.
näin meilläpäin pelimerkkejä pussitetaan ja me veronmaksajat emme hyödy mitään.

Äänestä

Ei suinkaan tämä entinen yrittäjä ole ollut sammunut, vaan hän on suorittanut demona Pinola- Beach:n avajaiskulttuuriin kuuluva voimisteluliikkeen.

Äänestä

Pystyy varmaan parempaan kun edellinen.

Äänestä

Ajatelkaa asiaa. Jos edustava kaupunginjohtajamme Tita Rinnevaara olisi ollut edustamassa Pyhäjärvi- matkailua, olisi se ollut todella Hieno esitys!!
'
Nyt joku bohme kumppaneineen käy siellä kiertelemässä, mitä muualla tapahtuu,
, 4-tien varressa oleva matkailumenestys, siis Pyhajärvi.....Sano se...

Äänestä

Teet niin tai näin, niin on se aina väärinpäin. Näin ainakin meillä Pyhäjärvellä.

Äänestä

Mittee se bohme on esittänyt meiltä.
- emolahti camping suljettu
- hoitelli, onko, suljettu
- mitä muuta?? Heijjsan

Äänestä

hyvä että ne Helsingin tuttavat tollasta kertoo ja nyt sun pitää nimettömänä sit taas perättömiä kirjoitella...mee ite sit ensivuonna sinne esittelee vaikka ittees...

Äänestä

Matkamessuille olisi tullut lähettää "Kansainvälistyvä Pyhäjärvi" projektin edustajia.
Onko ollutkin, en tiedä, mutta , ellei, niin olisi pitänyt lähettää.

Äänestä

EB on siististi cool...

Sattui muuan vuonna...

Tämän EB:n piti oleman puheenjohtajana matkailukokouksessa. Hän saapui kokouspaikalle hyvissäajoin. Alkoi kiskomaan viinaa. Suututti muut ravintolassaolijat heterot, joita ei "eiheterous" kiinnostanut. EB:n piti poistuman takahuoneeseen, jotta ei tapahtuisi lynkkausta. EB:n piti tarjota/maksaa heteroille muutamia kierroksia alkomahoolia, jotta sai palata takaisin ravintolan puolelle, mutta kokouksen vetämiseen ei voimat riittäneet. Ko. kokous toimitettiin myöhemmin uudelleen, mutta epäonnistuneen kokouksen palkkiot ja kulut maksettiin ja myös KAIKKI ostetut viinat, myös lepyttelyviinat maksettiin yhteisistä varoista.

En kannata EB:n toimivan Pyhäjärven edustajana ja mannekiinina yhtään missään.

Tästä on jo aikaa, mutta luottamusta ei ainakaan minulla ei ole, että olisi yhtään parantanut toimintaansa...

Äänestä
  • vai oliko kyseessä kuitenkin TR!?!?

    Äänestä

  • väärä lausunto? kirjoitti:

    vai oliko kyseessä kuitenkin TR!?!?

    vai EB,KL,TR,EP,JH,KJ ja paljon muita halukkaita....

    Äänestä

  • en yleensä seuraa enkä kommentoi täällä käytävää keskustelua. siksi vasta tänään iltapäivällä sain tiedon, että minusta oli alkanut kehittyä tämän viestiketjun yksi keskushenkilö.
    minulla ei ole elämässäni tapana kommentoida muiden mielipiteitä tai liikkeelle laittamia huhuja minusta; tai saamiani leimoja - eli henkilöäni koskevia asioita. mikä ei tapa se vahvistaa; ja mielipidehän on vain kertojan sellainen ja kertoo usein enemmän kertojasta kuin kohteesta.
    mutta edellä mainitussa tarinassa on lisäksi yksilöity väite / syytös, joka on tulkittavissa vähintään jonkin organisaation rahojen leväperäiseksi / moraalisesti tuomittavaksi käyttämiseksi ellei jopa rahojen väärinkäytöksi. tämä väite / syytös on kirjoittajan pystyttävä tarvittaessa todistamaan jatkossa.
    yleensä järjestöelämässä on myös niin, että kokouksen puheenjohtajana toimii (yhdistyksen) hallituksen kokouksissa puheenjohtaja (tai varapuheenjohtaja pj:n ollessa estynyt tai jos vpj:kin on estynyt, kokouksen valitsema tilapäinen pj) ja yleisissä kokouksissa kokouksen valitsema puheenjohtaja. eli ei mikään kokous sinänsä pakosti yhdistyksen puheenjohtajan panosta vaadi.
    toisaalta en ole ollut minkään matkailuorganisaation puheenjohtaja kuin vasta edesmenneen kari laitisen jälkeen - eli ei oikein sovi määritelmään "tästä on jo aikaa".
    pyhäjärven ja seudun matkailuyhdistykset, jotka molemmat on perustettu 2000-luvulla, eivät myöskään maksa hallituksen tai yleisistä kokouksista kirjoittaman mainitsemia "palkkioita".
    eikä kokouksia pidetä ravintoloissa; tai jos pidetään, niin kokoushuoneissa (kabineteissa) eikä ainakaan niin, että niissä olisi ns ylimääräisiä ihmisiä (ravintolan muita asiakkaita) samassa tilassa (kokousta kuuntelemssa).
    olen pyytänyt sivustoa poistamaan kirjoituksen. kirjoituksen on tähän mennessä nähnyt tosin erittäin moni henkilö. siitä johtuen (ja/tai jos sivusto ei kirjoitusta poista) otan varmaan yhteyttä poliisiin. kirjoituksesta jää yleensä sähköiset jäljet (poistamisesta huolimatta); ja kun kirjoittaja on saatu selville, harkitsen seuraavia jatkotoimenpiteitä.
    mikä on anonyymin kirjoittajan vastuu? mitä julkinen anonyymi nettikirjoitus voi aiheuttaa kohteelleen - hänen mielenterveydelleen, työelämälleen jne ... tätä olisi joskus hyvä hiljentyä pohtimaan!
    toivoisin tänne palstoille kirjoittavien antavan kanssaihmisilleen jonkin verran ihmisarvoa eli henkilöön meneviin kirjoituksiin hivenen kohtuutta!
    tiedän toki tehneeni elämässäni virheitä ja käytöstäni on varmaan välillä aiheellistakin rakentavasti moittia. toki arvostan sitä ja otan sen varmemmin opiksi, kun se tehdään reilusti omalla nimellä,
    saavuin äsken kotiin ammattiliittoni liittohallituksen kokouksesta.
    yleensä pyhäjärvelle on mukava palata - reissuilta tai kuten 14 vuotta sitten paluumuuttajana. tänään valitettavasti ei!
    erkki böhme

    Äänestä

Mitäs ne haapajärviset tuovat meidän sivulle peukutettaviaan ?

Äänestä

Olihan Tita siellä messuilla hommissa. Markkinoi erikoisia asuntomarkkinoita Madeiralla ja siinä sivussa varmaankin kehui Pyhäjärveä ja Heinolaa. Hänestä on moneksi!

Äänestä

Ehkä siellä pitää pyhäjärvisten olla näkyvissä.

Mutta ensiksi Emolahti Beach kuntoon , niin sitten.

Äänestä

DyrmisDynyt--

Ootko tosissas? Tämmöstä sikailuako se on ollut. Ei siis tositoimia, vaan hauskanpitoa.
Ja kaupungin veroeuroilla-- tavalla tai toisella--- näin se on.

Äänestä
  • Jääny mieleen kun muutamia vuosia sitte pikkulastani lasketin kaupungintalon takana olevassa rinteessä niin näimpä ihme jutun. Lopettelivat kokousta eivätkä nähny mua kun ulkona oli pimeetä, niin yks valtuustoukko(en viiti nimee sanoo)jäi yksin kasaamaan viimesenä papereitaan, niin se tunki sokeripaloja ja teepusseja housuntaskuihinsa lähtiessään! Meinasin koputtaa ikkunaan ja heristää vähä sormee, ois pitäny :)

    Äänestä

Pyhäjärven kaupungilla ei ollut osastoa matkamessuilla 2014.
Matkailuyhdistyksellä (HiisiHeimo) ei ollut osastoa matkamessuilla 2014.
Myöskään seudullisella matkailuyhdistyksellä (Keskipiste) ei ollut osastoa
matkamessuilla 2014.
Siten siellä ei ollut yhtään virallista esittelijääkään Pyhäjärveä edustamassa.
Matkamessuilla saa kuka tahansa käydä messuja katsomassa!

Äänestä
  • Hyvä tietää.

    Äänestä

Minusta taas Pyhäjärven pitäisi markkinoida nykyistä enemmän - matkamessuillakin oli monen neliön Kiuruvesi-osasto ...

Äänestä

onhan kiuruvedellä niityt iso tapahtuma mitäs pyhäjärvellä on? muka MATKAILUPITÄJÄ?

Äänestä
  • EB on ollut kantava voima monilla messuilla kuulemma ja edustanut monia tahoja siellä,joten nyt kaikki halukkaat mukaan 2015 v. messuille esittelee itteensä ja muita tahoja...joten se matkailusta

    Äänestä

kiuruveillä on kohta palijon turisteja! ja yli puolet tankkaa pyhäjärvellä. siihe se muutama neliö riittää.

mitä esittelemistä täälä olis? jos ei maailman kuuluisin vihkimispaikka olis 1400 metrissä niin ei meillä ole mitään.
onneksi sen on maailmalla huomanneet ja pyhäjärven matkailuyrittäjät ja ennenkaikkea seurakunta huomanneet niistä miljoonista siivunsa ottaa.
paras oli se pari kun meni kihloihin maan alla syvällä ja naimisiin vuohtomäen tornissa. näin alkoi suuri elämän NOSTE

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Floppi. kirjoitti:

Pyhäjärven matkailun edustavuus on saatettu nollatasoa alhaisemmaksi. Vuosikausia, ja useimmat matkamessu-esittelijämme ovat perätysten toteutettu samoilla kasvoilla.
Herää kysymys, miksi yleensä kuluttaa markkinointi varoja esittelyyn, kun mikään ei toimi, eikä tule havaituksi muussa kuin negatiivisessa mielessä?
Helsingin tuttavien kautta tihkuu vihjaavia viestejä mm. sellaista, että eräskin nyt jo entinen yrittäjä, oli röhöttänyt esittelypisteen pöydän alla sammuneena jo messujen ensimmäisenä päivänä.
Loppuosuuden hän oli lisäksi aiheuttanut muille pisteessä työskenteleville enemmän työtä, kuin ulkopuoliset asiakkaat messupäivien aikana yhteensä.

Matkamessuille osallistuminen on turha. eikä tilannetta paranna, että Kaupungin tytäryhtiö, Kehitys Oy ryhtyy matkailubisneksen tekijäksi, tulevan asiakaspalvelun tasoa voidaan vain olettaa..
Hyi hitto!.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu