Facebook-paperimieheksi

mitä mieltä

Olisiko järkeä perustaa Facebook-paperimiesten ryhmä, eli tarjoutuisimme UPM:lle hommiin 4000 eur/kk palkalla, eli työnantaja säästäisi rahaa koska olisimme edullisempia kuin nykyiset Paperiliiton paperimiehet jotka saavat 5500 eur/kk

Eli Facebook-paperimiehet tarjoaisivat koneenhoitajan, rullamiehen jne palveluja paperitehtaille kilpailukykyiseen hintaan.

Nykyiset paperimiehet irtisanottaisiiin.

Näin työttömät ja vuokratyöläiset saisivat töitä

5

391

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Facebooker.

      http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/arkistot/kotimaa/2010/03/1080860

      Satamaoperaattori Multi-Link terminals kertoo kouluttaneensa kymmeniä ahtaajia, joiden voimin yhtiön tavaroita saadaan liikkeelle. Esimerkiksi ahtaajalakon vuoksi täysin pysähtyneessä Kotkan satamassa yhtiö pääsee huomisesta alkaen toimittamaan asiakkaille tavaroita, jotka ovat jumiutuneet yhtiön terminaaliin lakon ajaksi.

      Yhteisöpalvelu Facebookissa töihin ilmoittautuneita ahtaajia värvätään jatkuvasti lisää. Yhtiön mukaan väkeä otetaan töihin ja koulutetaan lisää tarpeen mukaan lakon jatkuessa.

      http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/arkistot/kotimaa/2010/03/1086878

      - No nythän voi antaa kaikille ahtaajille potkut täysin laillisesti, kun eivät suostu tekemään työnantajan heille osoittamaa työtä työaikana. Halukkaita työhönhakijoita on Facebook täynnä, joten kalliit ulos ja halvemmat ja motivoituneemmat työntekijät vaan tilalle.

    • aeiouyäö

      Ei ole järkeä ajatuksissas, sillä kuis Jämsän kävis jos verotulot tippuisi entisestään, kun nyt on jo kurjuutta omiks tarpeiks, eikä sitä pelkällä naamakirjan täyttelyllä paperihenkilön, nykyään monimuotoisia hommia opi. Palkkamenot on aika pieni menoerä metsäjättien toiminnassa.

    • Koneenhoitaja

      Huh, huh. Vielä kun n. 2 kk jaksaa, niin alkaa eläkepäivät. Ja se on hyvä summa ilmariselta joka kk tilille. On aikaa ja rahaa harrastaa.

      • ikilusmu

        Sulla ei ole eläkkeellä enää muuta harrastusta kun kirkossa käynti ja valmistautuminen hautuumaalle menoon. Nytkin on jo toinen jalka haudassa, kun noin pistää puhaltelemaan. Sulta meni jo kauan sitten ohi se aika, kun elämä oli elämisen arvoista. Vaivanen raakki olet jo, vaikka koneenhoitajana et ole mitään tehnytkään.


      • UPM luotto

        2kk ei ole kukaan koneenhoitaja jäämässä eläkkeelle.vasta loppuvuodesta jää,et toi provo meni pieleen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      46
      7635
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      33
      4213
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      57
      3715
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      50
      3190
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2876
    6. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      65
      2561
    7. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      54
      2398
    8. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      51
      2388
    9. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      40
      2339
    10. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2286
    Aihe