Raskaus on nyt yli puolivälin ja pelko synnytyksestä kasvaa päivä päivältä suuremmaksi. Pelkään sitä kipua, vaikka korkea kipukynnys minulla onkin muuten. Ajattelen koko ajan pyytäväni kaikki mahdolliset kivunlievitykset, kun synnytyksen aika koittaa. Tiedän, että selviän siitä varmasti, ovathan naiset kautta aikojen synnyttäneet ja tulevat synnyttämäänkin. Mistä apua tähän? Tottakai olen iloinen avomieheni kanssa tulevasta vauvasta, joka on molempien ensimmäinen.
Pelkään
3
156
Vastaukset
- kerran synnyttänyt
Oletko ajatellut käydä pelkopolilla juttelemassa tuosta asiasta? Siitä voisi olla apua.
Tehokasta kivunlievitystä kyllä saa, ellei synnytys sattuisi etenemään niin hirmuisen nopeasti ettei ehditä antaa... Syöksysynnytys on kuitenkin ensisynnyttäjillä harvinainen ja yleensä epiduraalin ehtii saada ihan hyvin, jos tuntuu että se on tarpeen. Kyllä se sitten synnytyksen aikana selviää, että pärjääkö ilman vai onko parempi ottaa se.
Selviät varmasti, mutta hae kuitenkin keskusteluapua sieltä pelkopolilta. Ota asia puheeksi neuvolassa niin asia lähtee etenemään. Onnea sinulle loppuodotukseen! :) - Random.
Neuvolassa puheeks ja pelkopolille lähete.
- 25+6
Kiitos vastauksista :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
"Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"
Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk2527117SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"
Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit2673751Mistä ihmeestä sitä viirasi?
Oliko tuo Timo Kalima hyvä silmälääkäri? Mikähän hänen silmiinsä osui kun piti mennä tuollaista tekemään. Kaikki näytti303570"Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."
Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –2522471SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle
Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?1511914Partamies hoi!
En aio häiritä jos on mukavampi olla hiljaa tai jos siellä kaukana sinun paikkakunnalla on jo joku hoito. Miten olisi re401877Outoa toimintaa Tuhannen taalan yrittäjällä
Ihmiset ympäri Suomen on kyselleet, että miksi tämä yrittäjä hoitaa ilkivalta-asiaa netissä kun se kuuluisi poliisille.1261754Valion maitotehtaalla kapina
Ilmastonmuutoksesta, eläinten hyvinvoinnista ja ympäristön saastumisesta huolestuneet eläinkapinalliset estävät panssa241580Martina Aitolehti pistää luun kurkkuun Erikoisjoukot-kouluttajalle - Ei usko tätä!
Martina Aitolehti on persoona, joka herättää monessa tunteita. Hänen yksityiselämänsä on noussut kohuotsikoihin mm. eläm151244- 1311211