Siitä on lähes 30v kun pääsin intistä, eipä ole kutsu näkynyt? Mikä on ikäraja kutsuille? Olen nyt 55v ja aukin käynyt .
Vastaukset 11
- BuhaaaBuhaaaaaa
Sinulle seuraava kutsu on vanhainkotiin :))))))))))) ei tuollaista ikäloppua päästetä enää aseen kanssa metsään, voipi tulla vahinkoa :)))))))))))))))))))))
- crcv
Heh..tosi-asiassa voi olla niin että moni yli viiskymppinenkin on paremmassa kunnossa kuin moni nyky-nuori, armeijan käynyt, itse esim 50 ja aivan varmasti voi ottaa mittaa esim maastomarssilla monesta armeijan käyneestä nuoresta. En aliarvio kaikkia nuoria, löytyy sieltä joukosta kovakuntoisiakin mutta suurin osa heikkokuntoisia ja se on tosi..sen näkee kuinka nykynuorilla käsivarretkin pehmeää ja löysää läskiä, jänteikkäitä ei enää juurikaan löydy.
- Jääk. 1/80
Itse palvelin 8kk. 1980, kertausharjoituskäsky tuli vuoden kuluttua, ja toinen
1988. Kertausharjoitukset ovat joukkojen(joukko osastojen) harjoituksia,
Jos ei ole sijoitettuna harjoituksiin kutsuttavaan joukko osastoon, niin silloin
ei joudu/pääse kertausharjoituksiin.Näin joku kapiainen selitti radiossa vuosia
sitten. Eikö nykyisin ole myöskin vapaaehtoisia kertausharjoitusia?
7vrk:n harjoitukset olivat ihan mukavaa vastapainoa työelämälle.
Itse olen nyt 53v. enkä enää varmastikaan joudu/pääse kertausharjoituksiin. - 2/04
Onneksi olin B mies intissä niin ei tarvii varmaankaa kertaamaan mennä.
12.7. tulee tsan 10v kun pääsin intistä pois. - res.pöl.syöp.
Varmaan tuo vapaaehtoistoiminta vähentää kertauksia. Olin aikanaan
sitä mieltä, että noin 5-7 vuoden välein käytäisiin kertaamassa. Sillä
telttaa ei moni saa enää pystyyn, jos on kauan inttiajasta tai kertauksesta.
No sieltä laitetaan puheloisia lepoon raskaan työn jälkeen, mutta jos
tosipaikka tulee, takarivin miehet haetaan kyllä eturiviin. - luoti vai vanhuus?
Vain parhaat kutsutaan uudelleen ja uudellee.
Nämä kutsutut kuuluvat kärkikaartiin jos kriisi puhkee.
Ei kutsutut pääsevät omaksi onnekseen vartioimaan vankiloita, sairaaloita, kouluja ja vanhainkoteja. - Tympääntynyt
Puolustusvoimat KÄSKEE ei KUTSU!
- miinan polkija
Jos tulisi kriisi..sotatila suomessa niin kuinka vanhat vielä käsketään palvelukseen?
- lolololololo
miinan polkija kirjoitti:
Jos tulisi kriisi..sotatila suomessa niin kuinka vanhat vielä käsketään palvelukseen?
Armeija anelee, eikä meikäläistäkään kiinnosta. Skippasin ts. jätin menemättä "pakolliseen", eivät voineet yhtään mitään.
- vieläköhän..
paljonko oli intistä pääsyn jälkeen välii että kui´tsuivat, mulla 16v eikä vieläkään
- ihme vimma joillakin
minä en menis vaikka maksettais. Onko se sen arvoista lähteä rypemään
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo1541412Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1281140Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset216849- 64772
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus57642- 52562
- 34554
Martina avaa suhdettaan
IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt187548- 44534
En osaa kirjoittaa sulle edes anteeksipyyntöä
Koska en tiedä miten voit. Olen hieman kauhuissani ja järkyttynyt, jos olen sinua ahdistanut. Tunteiden prosessointi o29532