Tapoja

opettakaa äitejä

Opettakaa isät lastenne äideille, ettei lasten kanssa mennä kaupoille, busseihin tai muutenkaan julkisille paikoille ainakaan ruuhka-aikoina, toisten tielle pyörimään kun työssäkäyvät ovat väsyneinä ja ärtyneinä matkalla tai kaupassa.

Voisitte pitää lapsenne mieluiten kokonaan kotona ja käydä yksin asioilla. Tai hankkia lapsille kotiin hoitajan tai viedä lapset hoitoon ja hoitaa asianne sillä välin. Pitäisi ajatella vähän muitakin kuin vain omia mielihaluja. Kannattaa tiedostaa, että lapset ärsyttävät nykyisin aika isoa osaa ihmisistä, kun lapset ovat mukana joka paikassa. Varsinkaan kauppareissuille heitä ei pitäisi ottaa mukaan tai pitäisi sitten käydä siellä aamulla klo 7 tai vasta illalla klo 20-21, jolloin ei ole työssäkäyviä samaan aikaan kaupassa ärsyyntymässä.

Ettekö te isät voisi hoitaa nuo asiat, jos lapsia ei voi pistää hoitoon tai hankkia kotiin muuta hoitajaa? Että lapset voisivat olla kotona sitten äidin kanssa. Tai että te olisitte lasten kanssa kotona ja äidit kävisivät yksin asioilla? Ei kai ole pakko lähteä koko joukolla tai ainakaan lasten kanssa?

Muistetaan se fakta, että valtaosa suomalaisista perheistä on jo lapsettomia ja vapaaehtoisesti lapsettomia on koko ajan enemmän. Lapset eivät ole joka paikkaan toivottuja ja se ettei pidä lapsista ja häiriintyy heidän juoksentelustaan ja huudostaan, on ihan hyväksyttävä asia. Tänä päivänä jopa yleistä.

11

253

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kabitalisti

      Äitien opettajalle tiedoksi, että kuulut niin pieneen marginaaliryhmään Suomessa, ettei se ketään edes kiinnosta. Mainitsemasi lapsiperheet ovat juurikin se asiakaskunta ja kohderyhmä, jota varten valtaosa kaupoista ja liikkeistä on olemassa. Asiahan on toki helppo korjata: ryhdyt tarjoamaan palveluja lapsista kärsiville. Lapsillehan saa porttikiellon mihin tahansa tilaan hyvin helposti eli määrittelemällä sen anniskelualueeksi. Keskikaljalupahan irtoaa nykyään lähes automaattisesti, joten eikun parantamaan Suomen yrittäjäsuhdetta ;-)

    • höh

      " Varsinkaan kauppareissuille heitä ei pitäisi ottaa mukaan tai pitäisi sitten käydä siellä aamulla klo 7"

      Muistathan sitten antaa aamubussissa tilaa lastenvaunuille.

      • toinen ärsyyntynyt

        Busseissa ne vaunut ja rattaat vasta tiellä ovatkin, ja lisäksi niissä matkustetaan ilmaiseksi. Pitäisi olla kaikille samat ehdot eli bussimatkoista pitää maksaa. Ei ole oikein että muutamat pääsevät ilmaiseksi vain siksi että ovat sattuneet hankkimaan lapsia.

        Äidit joutaisivat hyvin kävellä kauppaan aamulla tai illalla niiden vaunujen kanssa. Lähtisi samalla raskauskilotkin. Monelle kun ne tuppaavat jäämään. Turhaa plösöilyä ängetä ahtaisiin busseihin muiden tielle.

        Oletteko tulleet koskaan ajatelleeksi, että siellä bussin keskiosassa olevat vaunut ja äidit tekevät bussista poistumistien aika ahtaaksi. Jos siinä on vielä kahdet vaunut rinnakkain, ei sivusta meinaa mahtua pienempikokoinenkaan ihminen ahtautumaan vaivatta bussista ulos. Tien tukkeita siis ovat, ne vaunut.

        Kulkisitte mieluummin kävellen tai omalla autolla. Jos on niin köyhä ettei ole varaa autoon niin oliko niitä lapsia pakko sitten hankkia? Pitäisi olla maksukykyäkin.


    • Tusinakauppaa

      Lapsiperheet ovat suorastaan avainasemassa tämän päivän kapankäynnissä. Yksinäiset, karppaavat ja ikiaikaiset laihduttajat eivät tuo rahaa kauppaan samalla tavalla kuin lapsiperheet.

      Kaikkein viimeiseksi kauppa haluaisi rajoittaa lapsiperheiden ostoaikoja.
      Kaupalle olisi karhunpalvelus jos kannattaisivat aloittajan ajatuksia.

    • Tarkista omasi

      Mistä mahtaa johtua, että nykyajan 'sivistyneillä' ihmisillä ajattelu on noinkin ahtaalla?

      Keskiajalla lasten - ja naistenkin - piti olla hiljaa ja kiltisti, huomaamattomasti. Mutta me emme elä enää keskiajalla - paitsi sinä.

    • eikö äiti opettanut

      Eikö äiti ole sinua opettanut, ettei samaa asiaa saa jankuttaa, se on ärsyttävää.

      • Mankumankumanku

        Provoilet kaikilla saiteilla äideistä, lapsista ja itsestäsi.
        Luulet olevasi hyvinkin vitsikäs.
        Ja me äidit nauramme vain. Sinulle.


      • ...
        Mankumankumanku kirjoitti:

        Provoilet kaikilla saiteilla äideistä, lapsista ja itsestäsi.
        Luulet olevasi hyvinkin vitsikäs.
        Ja me äidit nauramme vain. Sinulle.

        Vissiin yritit osua avaajan kommenttiin, mutta meni huti?


      • Mankumankumanku
        ... kirjoitti:

        Vissiin yritit osua avaajan kommenttiin, mutta meni huti?

        Juu, vastasin, mutta väärälle kirjoittajalle. Totta on, että korjaus on paikallaan. Avaaja ei tajua viestiä itselleen osoitetuksi, jos ei erikseen huomauteta.
        Muiden käsityskyky riittää kyllä.


    • kus kus pis pis kus

      Tätä perhe-saittia lukemalla olemme oppineet viime aikoina, että lapset eivät saisi olla mukana kaupassa, julkisissa liikennevälineissä, uimarannoilla eikä mielellään missään muuallakaan julkisilla paikoilla. Kasvattakaamme siis lapset tynnyrissä.

      Tai ehkä he voivat juuri ja juuri käydä jossain julkisilla paikoilla isän kanssa, mutta ehdottomasti eivät äidin kanssa. Äitejähän tässä yhteiskunnassa perheenjäsenistä eniten vihataan, jos tähänkin saittiin on uskominen.

      Aloituksen täytyy olla provo. Huono sellaiseksikin. Minä ainakin kusen ap:n provolle. Kus kus pis pis. Kusssssssss..........

    • 8+19

      Koskahan minun, työssäkäyvän äidin, pitäisi käydä lasteni kanssa kaupassa? :)

      Aamulla menen kahdeksaksi töihin, ja ainakin täälläpäin ruokakaupat aukeavat vasta tuolloin. Haen lapset (1- ja 3-vuotiaat) päiväkodista jokseenkin tasan neljältä, minkä jälkeen käymme ruokakaupassa, jos jotain täydennystä tarvitaan. Kuljemme bussilla, joskin ilman rattaita, joten maksamme kyllä matkamme. Vastapainoksi viemme sitten kyllä vähintään yhden istumapaikan...

      Mikäli kävisimme kotona päiväkodin ja kauppareissun välillä, lapset olisivat luultavasti vielä väsyneempiä ja kiukkuisempia kuin nykymeiningillä. Kaupassa eivät juoksentele (tai jos juoksentelevat, lähdemme liiketilojen ulkopuolelle rauhoittumaan) tai huutele. Toki välillä osoittavat mieltään, kun en osta sitä, tätä tai tuota lelua tai karkkia, mutta sille en voi mitään.

      Kyllä, olen yksinhuoltaja. Lasten isä totesi nuoremman synnyttyä, että perhe-elämä ei olekaan häntä varten. Ei, en ole kotona tukien varassa nököttävä yh-mamma, joka voisi ap:n harjoittamaa politiikkaa kauppareissuillaan käyttää. Ap siis antakoon parempia neuvoja tai kaivakoon kuvettaan elättääkseen taas yhden tukien varaan heittäytyvän kotiäidin. :)

      Kiitos, olen puhunut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      421
      5097
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      160
      2966
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      91
      2529
    4. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      42
      1778
    5. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      55
      1743
    6. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      50
      1706
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      87
      1537
    8. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      10
      1257
    9. MTV: Vappu Pimiä lataa yllättävän kommentin Helena Puolakasta: "Eihän Helena Puolakkakaan..."

      Miten Vappu Pimiä pärjäsi mielestäsi MasterChef-tuomarina? Pimiä aloitti MasterChef-tuomarina uudessa pestissä. Nyt Pim
      Tv-sarjat
      15
      1177
    10. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      167
      1114
    Aihe