Alfa Romeo 159 sportwagon

Roveristi75

Kovasti kiinnostaisi tuollainen Alfa,täällä on varmasti paljon käyty keskustelua ko autosta mutta ajattelin avata oman jutun.Onko niin ongelmainen kuin väitetään,onko automaatti ehdoton,miten talvella,onko ongelmia huohottimen jäätymisen kanssa.En aja kovin paljoa vuodessa joten bensakone olisi varmasti mulle sopivin vaihtoehto.Auto on todella hyvän näköinen ja erottuu massasta,meidän kylälläkin jo tarpeeksi Audia,Volvoa jne joten tämä olisi mun mielen.En tunne hyvin Alfoja joten koneen koot jne olisi kiva tietää,onko suuria eroja vähäisessä ajossa ja onko lämmin/luotettava auto talvella.

3

366

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mun mielipide

      Itella Alfa 156 2.0 JTS vm. 2003. Omistanut vahan alle 2 vuotta. Kulkee kuin juna. Ei ole ikina vakavia vikoja ollut. Ihan normi huoltoja ja kuluvia osia on hoidettu. Talvella ajo-ominaisuudet yllattavat positiivisesti kiitos Alfan osaamisen alustan kanssa. Lammin kuin mika kylmalla. Sporttinen muttei pikkupoikamainen, natti kuin mika muttei epakaytannöllinen, tehokas muttei epataloudellinen, premium muttei kallis ostaa ja omistaa.

      Ja mun 156:n kuuluisi olla kauhea auto jota saa rempata koko ajan!

      159 on sitten 156:sta iso askel eteenpain laadussa ja luotettavuudessa. Eli samaa luokkaa kuin ne Audit, Volkkarit ja muut Eurooppalaiset.

      Tasta voi tarkistaa Saksan katsastustilastot ja vertaa autoja: http://www.used-car-report.com/

      Alfabbs.fi forumista paljon enemman tietoa ja neuvoa asialliselta porukalta jolla on autosta kokemusta.

    • ARG
    • Alfa Roomeo 2.9 V6

      Mää oon tuolla Alffabbs.fi palstalaa. Valehtelen aina kaikkea hyvää Alffasta vaikka alffa on paska auto niin voin kuitenkin valehella sen hyvyydestää jotain siks toiseekseen siellö olevilla tyypeillä ei oo mitään alffa tietouttaa puhuvat vaan paskaa ja sesiintyvöt alffaasiantuntujina valesäkkejää kuten minökin kun kehun alffa roomeota

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2415
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1387
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      76
      1210
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1137
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      855
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      800
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      688
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      83
      672
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      25
      649
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      646
    Aihe