Kiinalainen on p.stä

Viikatemies

Satuin halvemmuuttaan ostamaan halvan viikatteen (varsi terä)..saman näköisen kuin kotimaisen Härmän Taonta Oy:n valmistama viikate mutta Kiinalaisen. Pettymyksekseni sain nakata sillä vesilintua ja ostaa kunnollinen kotimaisen. Eli hyvää ja halpaa ei ole.. Uudella viikatteella sitten heinikko kaatuikin mukavasti. Eli kaikille puutarhanhoidosta ja puutarhatyökaluista kiinnostuneille varoituksen sana: ÄLKÄÄ SEKAANTUKO KIINALAISIIN TYÖKALUIHIN!! NE ON HALPOJA, MUTTA NIILLÄ EI KYLLÄ TEE YHTÄÄN MITÄÄN!! KUNNOLLINEN MAKSAA ENEMMÄN, MUTTA SE KYLLÄ HAUKKUU HINTANSA HYVIN NOPEASTI!!

2

584

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • veikko

      olet oikeassa. Meillä on erilaisia lapioita ja talikoita yms ja kaikissa lukee Fiskars. Kestää vuosia. Satuin kerran ostamaan pistolapion, jonka valmistusmaata tai merkkiä en tiedä. Kesti n. viikon ennenkuin kahva hajosi.

    • jepjepjep

      Minä poika taas ajattelin, että koska karsittavaa risukkoa on vähän (noin 1000 neliötä), välttää kiinalainen 5 euron vesuri hommaan mukavasti.
      Ostin sen mielenhäiriössä, ja vasta työmaalla huomasin, että värkki on raakateroitettu tylsä lattaraudan pätkä hienolla kahvalla varustettuna. Teroittelin sitä rälläkällä, ja aloin hommiin. Ehkä kymmenennellä lyönnillä terä lähti tangentin suuntaan ja kahva jäi käteen. Tästä opin sen, että jatkossa ostan vain tunnettuja merkkejä, kuten Fiskarssia. On muuten Fiskarssin pikkuvesuri huippuvehje, vaikka ranskan leipää sillä leikkaisi!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7111
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7063
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      109
      6168
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5205
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4595
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      17
      3477
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3390
    Aihe