lapsi ei halua yöpyä isän luona

juupaseipäs

Olemme eronneet ja lapsi (4v.) on minulla (isällä) joka toinen viikonloppu. Lapsi lähtee mielellään isälleen, mutta yöpyminen on pakkopullaa. Koko päivän on kivaa, mutta kun pitäisi alkaa nukkumaan, niin alkaa itku, että haluan äitin luo. Sama juttu kun ollaan oltu kahdestaan sukuloimassa vähän kauempana.

Aamulla kuitenkin herätään iloisena valmiina uuteen päivään, eikä äitiä enää muistetakaan.

Äiti sanoo, että pitää tuoda kotiin yöksi, ettei tule traumoja, kun lapsi ei halua jäädä. Minä luulen, että pitää vain totutella, mutta miten?

1

157

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mamma Mia

      Minun mielestäni pitäisi odottaa että lapsi on itse kypsä ja valmis jäämään yön yli.
      Tehkää isän luona olosta hauskaa ja jännä leikki. Petatkaa vaikka latttialle. Tehkää "teltta" ja leikkikää olevanne retkellä. Pientä purtavaa ja juotavaa mukaan.
      Katselkaa videoita. Lukekaa yhdessä. Jos lapsi ei sitten haluakaan jäädä, niin varmasti jää mieleen että siellä olis ollut se jännä teltta (tai muu kiva). Ehkä jo seuraavalla kerralla haluaakin kokeilla!
      Pakottaa ei kannata. Antakaa lapsen päättää, mutta tehkää asia houkuttelevaksi!
      Minunkaan tyttö ei halunnut yöpyä isän luona. Ei ollut sittten pakko. Isä tuli usein tyttöä tapaamaan myös entiseen kotiin. Kävivät sitten yhdessä retkillä ja huvipuistossa yms.
      Myöhemmin vietti jo parikin viikkoa isän luona, varsinkin kesäaikaan kun oli kaikenlaista kivaa tekemistä, isällä loma ja aikaa.
      Tämä on meidän kokemus. Ja tärkeää oli myös se, että isä ja äiti oli väleissä! Lapsi vaistoaa paljon, vaikka mitään ei hänen kuullensa puhuttaisikaan. Pitää tuntea olonsa turvalliseksi. Ero on iso mullistus pienen ihmisen elämässä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      81
      5330
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      74
      4709
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      131
      4650
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      367
      2077
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      96
      1700
    6. 99
      1607
    7. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      258
      1498
    8. 349
      1197
    9. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      57
      1022
    10. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      200
      1001
    Aihe