407 ohjaustehostin vaahto

tommi1

Kaveri kirjoitti pösö-foorumilla:

"Tänään käytin merkkihuollossa pesoseni, aiheena sähkökäyttöisen / muuttuvatoimisen ohjaustehostimen pumpun ns. öljykuohunta. Tehostinöljynä käytetty kesästä lähtien maahantuojan suosittelemaa Totalin Fluid.DA-9730.A5 kamaa. (Kesällä vaihdettu hammastanko, joka laski öljyt asfaltille, tuolloin öljyksi kuulemma laitettu ed.main.oilia.)
Siis tänään poikkesin merkkiliikkeeseen öljyn runsaan vaahtoamisen vuoksi, koska pelkäsin esim. kavitointia tai vastaavaa joka voisi aiheuttaa vauriota. No, huollossa mainittiin, että tuttu oire näissä joissa sähkökäytt. tehostin. (iso-paha-SUSI) Rutiini homma heille, kone käyntiin, tehost. täyttökorkki auki ja rauhallisesti rattia ääriasennosta toiseen, kunnolla ajan kanssa, samalla tarkkaillen öljypinnan tapahtumia, tarvittaessa öljyä lisäten kunnes pinta stabiloituu eli asettuupi kirkkaaseen nestemäiseen muotoon. Toimenpide oli vain pumpun ilmaus, joka kuulemma saattaa viedä useammankin hetken aikaa, joissakin tapauksissa. Kohdallani ehkä parikymmentä min. Seurasin hommaa vierestä, joka vaikutti yksinkertaiselta, mutta pumppusysteemi ei kyllä saanut heiltä kehuja. (Uusissa kait palattu hihnakäyttöiseen/perinteiseen,otaksun) Tietääkseni meitä tehtaan testihenkilöitä on Suomessa todella lukuisa joukko kokeilemassa näitä lapsuksia."

Oli hyvä neuvo jota ei huoltokirjasta löydy, huoltokirjan mukaan pitäisi tehostimen öljynpinta tarkastaa kylmänä moottori sammutettuna. Valehtelee pinnan!
Itse em. ohjeen mukaan laitoin auton käyntiin, pyörittelin rattia hitaasti puolelta toiselle muutaman kerran, lisäsin öljyä ja sama edelleen niin kauan kun nesteen pinta oli kirkas. Ja tein tämän siis korkki auki! Öljyä meni yhteensä yli desin verran mutta tämän jälkeen ohjauksen nykyttely ja vaahtoaminen loppui.

12

11372

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tänks män

    • Serlokk

      Ei auta tärinään. Olen pyöritellyt puoli tuntia. Hetken tuntuu että vika häviää, koeajolla murisee samaan tapaan

      • peusöö

        voiko ohjaustehostimen pumppu jumittua, se antaa ääntä? mulla edessä pumpunvaihto, se melkoisen kallis, mutta ei taitas olla kovinkaan vaikee homma. Hihnan kirsitinrullaa irti, ja hihna pois, sit letkut irti ja paripulttia ja siinä, onko näin? en oo tehnyt mut aattelin et noin se menee.


    • Pösöfani

      Ohjaustehostimen öljyn vaahtoaminen johtuu siitä, että pakkaskelillä ohjaustehostimen öljyn tilavuus pienee ja öljyn pinta putoaa liian alas paisuntaputkessa(täyttöputki), jolloin sen kautta pääsee ilmaa vatkautumaan pumppusysteemiin öljyn joukkoon ja öljy alkaa vaahdota.
      Kyseessäon suunnitteluvirhe. Öljyn paisuntaputken tilavuus on liian pieni. Se ei riitä ulkoilman lämpötilan vaihteluista johtuvaan ohjaustehostimen öljyn tilavuuden vaihteluihin. Öljyn vaahtoamista voi estää lisäämällä ohjaustehostinöljyä niin, ettei öljyn pinta pääse liian alas täyttöputkessa. Ohjaustehostimen öljyn pinta ontarkistettava moottori kylmänä. Pakkaskeleillä pintaa pitää tarkastaa usein(melkein päivittäin) varsinkin, jos ulkoiman lämpötilavaihtelut suuria tai ajelee pidemmän matkan kovalla pakkasella. Autossa on hyvä pitää mukanavaralla jatkuvasti ohjaustehostinöljypullo.
      Itsellä on ollut viimeisin Peugeot 407 SW jo 9 vuotta, joten kokemusta on ko. ongelmasta.

      • ilmapumppu

        Kermavaahtoa ei mikään ihme kun pumput paukkuu ja hammastankot lorisee? 407 ei hyva


      • Pösöfani

        Peugeot 407 on muuten tosi hyvä auto. Ajettu jo 170000 km ilman suuria ongelmia. Ei ole kertaakaan jättänyt tielle. Em. ohjaustehostinongelma rajoittuu vain pakkaskauteen. Muuna aikana sitä ongelmaa ei ole.


      • Pösölläedelleen

        Mulla oli 6 vuotta 407 1.6 Hdi mitään ongelmia ei ohjaustehostimessa koskaan ollut, eikä paljon muutakaan .


    • pösöman

      käytin 407 bögöäni huollossa jossa tehtiin pumpun muutosremontti,pumppu poydälle ja yksi letku sisältä kokonaan pois ja toista piti lyhentää muutaman sentin,loppu kavitointi siihen paikkaan,

    • öljyn_valinta

      Itsellä eri merkkinen vanha kulkine, mutta kiinnostaisi tietää ovat ohjaustehostimet noin yleensä kovin nirsoja öljystä;

      eli marmoritiskin tuote vs. tarvikeliikkeen ohjaustehostimen öljy?

      • tavarits

        Teboil fluid ässää kun lorottaa niin kääntyy etupyörätkin!


      • Kriuhnoo
        tavarits kirjoitti:

        Teboil fluid ässää kun lorottaa niin kääntyy etupyörätkin!

        Ja juuri tuo Teboil Fluid S ei sopinut lainkaan 607:n automaattiin , ZF4HP20-versioon,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,


    • nutturaaivot

      Lasinpesunestettä ei saa laittaa tehostajan säiliöön!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      59
      1061
    2. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      76
      849
    3. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

      Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
      Jämsä
      68
      821
    4. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      62
      760
    5. En välitä sinusta yhtään

      Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
      Ikävä
      52
      720
    6. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      67
      697
    7. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

      Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      672
    8. Poliisi yritti murhata mopopojan

      Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti
      Maailman menoa
      315
      647
    9. Olen luovuttanut

      Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
      Ikävä
      33
      623
    10. Mersumies201

      Oli tänään hyrskällä melekoosen tehokas 124 liikenteessä. Ei paljon vastamäki haitannu....
      Hyrynsalmi
      16
      520
    Aihe