Toinen lapsi haaveissa, vaan synnytys jätti pelon..

vieläköUskallan??

Ensimmäinen synnytys oli jotakuinkin hirveä.Vaikka kesto oli siedettävä 7 tuntia, ei kipulääkkeinä ( piikki, spinaali ja epiduraali, emättimen sisään pistettävävä puudutus) tms auttanut lainkaan.
Ensinnäkin sain kinua epiduraalia ensimmäiset 2 tuntia hirveissä tuskissa, kunnes kätilön vuoro vaihtui ja toinen kätilö suostui kutsumaan anestesialääkärin. Synnytys eteni nopeammin mitä kätilöt olivat arvelleet ja lääkäri laittoikin samantein spinaalin sekä jätti selkään epiduraalivarauksen, eli sen katetrin mistä voi vaan suoraan pistää lääkettä. Spinaali auttoi 10 minuuttia ( jea) ja helvetilliset kivut palasivat. Itkemisen päätteeksi mulle suostutaan antamaan eka annos epiduraalia katetriin ja paskat, ei mitään tehoa. Lopulta kätilöt miettivät josko anestesialääkäri tulisi asentamaan uuden epiduraali "letkun", mutta synnytys oli jo tuolloin niin pitkällä, ettei se käynyt. Sain pudendaali (?) vai mikälie kipupiikin suoraan emättimen sisään ja siitäkään ei kyllä apua ollut. Ponnistusvaihe kesti 2 tuntia ja repeämät olivat isot, verta menetin paljon. Mua ommeltiin kansaan reilu tunti ja tikkejä tuli n.30kpl
Mulla kesti toipua synnytyksestä aika kauan, kivut pilasivat aikapitkälti ensimmäiset kuukaudet vauvan kanssa. jälkivuoto kesti 9 viikkoa ( raivostutti).

Nyt on hirveä vauvakuume päällä ja toinen lapsi todella haaveissa, mutta se synnytys :( Kuinka osaan nauttia raskaudesta, kun lähestyvä synnytys saa verenpaineen nousemaan ja muistot pintaan?

4

363

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yllätysvauva ulkom.

      Hei! Sain esikoisen alkusyksystä. Synnytyksen oli epäsäännöllinen, kesto 28h. Oksitosiinikäynnistys ei toiminut kunnolla ensimmäisenä päivänä. Synnytin K-S Keskussairaalassa. Ensimmäisenä päivänä synnytyssalin puolella sain Oxanest-pistoksen lihakseen, auttoi hyvin mutta vähän heikensi supistuksia. Toisena päivänä synnytys lähti edistymään, viimeiset 6 tuntia olivat tositoimia ja ponnistamiseen meni 1h 14 min. Jos synnytyksen kulku on epävarmaa, epiduraalia ei voi käyttää. Minulle laitettiin kohdunkaulan puudute kun olin 7 cm auki, joka toimi tosi hienosti puolitoista tuntia! Viimeiset 2 tuntia olivat sitten ilman kivunlievitystä. Pudendaalipuudutuksesta puhuttiin, mutta en sitten tarvinnut sitä. I-II asteen repeämä ja muutama tikki, toivuin tosi nopeasti.

      Kohdunkaulan puudute (paraservikaali) laitetaan emättimen kautta, saitkohan sen? Käytetään siis avautumisvaiheessa, ei tehoa jos laitetaan liian myöhään.

      http://www.vauva.fi/artikkeli/raskaus/synnytys/kivunlievitys_synnytyksessa

    • tinnu4

      Jokainen synnytyskerta on erilainen. Itselläni oli kauhukuvia esikoisen synnytyksestä. Se oli niin kivuliasta. Sain kivunlievitystä, mutta niitä ei ehditty antamaan oikeaan aikaan - sinnittelin turhan pitkään. Mutta toinen synnytys oli lopulta aivan erilainen!

      Esikoisesta muistan, että ponnistaminen oli aivan kamaa, vaikka kestikin vain 20minuuttia. Huusin ja se sattui niin kamalasti!
      Kakkosen ponnistusvaihe kesti vain 8minuuttia ja olin rauhallinen, en huutanut ja keskityin hengittämiseen. Kokemus oli aivan erilainen! Kun tyttö syntyi, hihkuinkin miehelle ääneen: "mä en huutanut yhtään, se ei edes sattunut!".

      Ja onhan se kropalle aikamoinen muutos kun se ensimmäinen syntyy. Toista varten paikat on jo pehmenneet eritavalla, kokemus on erilainen ja jokainen synnytys etenee eritavalla.

      Peloista kannattaa puhua avoimesti neuvolassa ja synnytyssairaalaan!

    • menossa kohta

      Mitä olen muiden juttuja ja kokemuksia kuunnellut, tuntuu että mitä enemmän on puudutuksia, sitä enemmän myös repeämiä. Itseäni on alkaneet pelottaa puudutukset ja repeämät supistuskipuja enemmän.

    • ghkddbn

      Onneksi se ensimmäinen on raivannut jo sen tien sille toisellekin, joten yleensä toinen synnytys on helpompi. VArmaksihan ei voi tietysti sanoa, aina voi mennä jotain vikaan. Mutta jos kävisit pelkopolilla juttelemassa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      237
      2668
    2. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      101
      1124
    3. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      1088
    4. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1002
    5. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      995
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      907
    7. Mitä toivoisit

      Välillämme vai toivoisitko mitään näiden vuosien jälkeen?
      Ikävä
      63
      841
    8. Perussuomalaisten kansanedustajalta erittäin raju puheenvuoro eduskunnassa massamaahanmuuttoa vastaa

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000012019924.html Hyvä, että perussuomalaiset tuo Suomen kansalle tätä vihervasemmisto
      Maailman menoa
      237
      790
    9. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      40
      777
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      120
      743
    Aihe