Ns. osallistava sosiaaliturva on laiton, sillä tuet on taattu perustuslaillisesti ja kaikki vastikkeellinen raha on työtä.
http://fundamentti.blogspot.fi/2014/01/miksi-uusi-orjatyosuunnitelma-on.html
http://fundamentti.blogspot.fi/2014/01/miksi-uusi-orjatyosuunnitelma-on.html
Vastaukset 80
Vanhimmat
Eihän nykyisissäkään orjatöissä ole lakiin perustuvaa työntekovelvoitetta, vaan koko touhu perustuu laittomiin ohjeisiin ja määräyksiin sekä rngaistuksen uhalla tehtyyn "sopimukseen".
Tuo orjauttavan sosiaaliturvan toteuttaminen jota nimittävät osallistuvaksi sosiaaliturvaksi vaatisi perustuslain muutoksen. Vaikka sekin onnistuisi, jota epäilen, niin sitten perustuslaki olisi kansainvälisten sopimusten kuten YK:n ihmisoikeusjulistuksen ja Europan ihmisoikeusopimuksen vastaista. Nuo kansainväiset sopimukset pitäisi irtisanoa jos niissä on sellainen mahdolisuus annettu, käsittääkseni ei ole. Tosin (paska)kokkareet ei juuri taida välittää noista "pikkujutuista" kun orjuutta ajavat Suomeen, mutta jokin oikeus- ja sivistysvaltio jota Suomi ei ole saattasi puuttua asiaan.
Eipä ole tuolla Pula Rusakolla ... vai mikä sen haahakan nimi nyt sattuu olemaan ... mitään järkeä noissa touhuissaan.
Vaikka orjatyötä ei ole tarvis tehdä, niin kuitenkin viranomaiset voivat velvoittaa työtöntä saapumaan uusimaan työnhakunsa oikeastaan ihan minne vaan. Ja kun vielä työnhaunuusinta paikka on hankalan matkan päässä ja riittävän usein, niin alkaa kovimmankin työttömän oikeustaistelijan usko oikeuden mukaiseen kohteluun loppumaan.
Eli yo. tapauksessa varastetaan työttömän vapaa-aikaa vaikka ei olekaan velvoitettu tekemään työtä. Tuossa tapauksessa varmaankin moni valitsee helpoimman tien ja ryhtyvän tekemään orjatyötä saadakseen työttömyysturvan muut tuet. Tuo varsin usein koskee yksinasuvia pitkäaikaistyöttömiä.
Näin ovat varmasti laskeneet "kalorit" pääkallonpaikoilla. Mutta kaksinasuvat ovat siinä hyvässä asemassa, jos ovat riittävän varakkaita, että työttömän osapuolen ei ole tarvis ryhtyä ilmaiseen työhön, vaan voi valita tekeekö tonnin työtä vai jääkö kotiin ilman työttömyyskorvausta.
korjaus edelliseen :
ryhtyvän tekemään orjatyötä saadakseen työttömyysturvan JA muut tuet.
Kyllähän noissa orjatöissä pitää paikalla olla että saa rahaa, muuta töitä ei ole pakko tehdä. Kyllähän sen lain minimin yhtenä päivänä viikossa ja 4 tuntia seisoo vaikka päällään p*skassa jos niikseen tulee. Mutta nuo orjuuttajat harvoin tyytyvät siihen neljään tuntiin viikossa vaikka heillä ei ole lain mukaan edes oikeutta päättää tuosta tuntimäärästä. Jos joku yrittää minulle määrätä tuota minimiaikaa enemmän tunteja niin kattaa itselleen "leivättömän pöydän".
Vaikka oikeustaistelu noita orjuuttajia vastaan kestää valovuosia niin minä en ainakaan luovuta helpolla. Lopputuloksesta ei tuossa voi olla ollenkaan varma, mutta taistelu noita "tuulimyllyjä" (=byrokraatteja) vastaan ehkäisee syrjäytymistä satakertaisesti kun paraskaan aktivointi.
Yksinasuva pitkäaikaistyötön kunnan vuokra-asunnossa on hankalassa asemassa kun nyt työllisyyden kuntakokeilussa kunta ryhtyy valvomaan ja suorastaan määräämään työtöntä johonkin aktiviteettiin työttömyysturvan menetyksen ja toimeentulotuen alentamisen uhalla. Työkkäri kun maksaa suuren osan työllisyyden kuntakokeilun viuluista.
Kuntiin on palkattu konsultteja jostakin työnvälitysfirmasta (=ovat muka kunnan työntekijöitä) ja nämä sitten mitään tietämättöminä laiesta ryhtyvät työttömiä kuntakokeiluhaastatteluissaan pompottamaan työtöntä ilmaista työtä kohti.
Näin työkkäri ja sossu välttyy lain tasolla viranomaisen vastuusta työttömiä kohtaan ja konsulttitytöt rinnat riemuten ryhtyvät laieista tietämättöminä potkimaan työttömiä mihin minnekin.
Siis kunta on uusi uhka näillä annehuopareillaan kun potkivat työttömiä pakolla saapumaan mitä itse kokevat työttömän parhaaksi.
Ja pitääkö näille konsulttifirmoille sitt taas kiikuttaa laput siitä mihin "työhön" kukin Tules- tai mt-osasairas eläkkeenodottaja ei pysty?
Taas lisäkuormaa terveys/arvauskeskukselle, joka on muutenkin kuomitettu!
Ja sitten, kun jonnekin on puhe mennä jonakin aamuna, sairastuu moni flunssaan ja sitt taas lekurille...
"Näin työkkäri ja sossu välttyy lain tasolla viranomaisen vastuusta työttömiä kohtaan ja konsulttitytöt rinnat riemuten ryhtyvät laieista tietämättöminä potkimaan työttömiä mihin minnekin. "
Teoriassa ja lain mukaan eivät välty vastuusta vaan he hoitavat julkista tehtävää joten ovat siitä virkavastuussa aivan samalla tavalla kun viranhaltija, palkkatukityöllistettykin on kunnan tai valtion hommissa virkavastuussa.
Ongelmana on se, ettei virkavastuu Suomessa toimi käytännössä ollenkaan, vielä.
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1889/18890039001#L40
"11 § (12.7.2002/604)
Määritelmät
Tässä laissa tarkoitetaan:
1) virkamiehellä henkilöä, joka on virka- tai siihen rinnastettavassa palvelussuhteessa valtioon, kuntaan taikka kuntayhtymään tai muuhun kuntien julkisoikeudelliseen yhteistoimintaelimeen, ...
.....
3) julkisyhteisön työntekijällä henkilöä, joka on työsopimussuhteessa 1 kohdassa mainittuun julkisyhteisöön tai laitokseen taikka yliopistoon
....
5)julkista valtaa käyttävällä henkilöllä
a) sitä, jonka tehtäviin lain tai asetuksen nojalla kuuluu antaa toista velvoittava määräys tai päättää toisen edusta, oikeudesta tai velvollisuudesta taikka joka lain tai asetuksen nojalla tehtävässään tosiasiallisesti puuttuu toisen etuun tai oikeuteen, sekä
b) sitä, jonka lain tai asetuksen nojalla taikka viranomaiselta lain tai asetuksen nojalla saadun toimeksiannon perusteella kuuluu osallistua a kohdassa tarkoitetun päätöksen valmisteluun tekemällä päätösesitys tai -ehdotus, laatimalla selvitys tai suunnitelma, ottamalla näyte tai suorittamalla tarkastus taikka muulla vastaavalla tavalla;"
Eli kyllä nuo konsultit ja muutkin pilipalipojat ovat lain mukaan virkavastuussa vaikka kuvittelevat ihan jotain muuta. Pitää vaan kerätä riittävät todisteet, kirjalliset ja äänitodisteet, heitä vastaan ja sitten käräjille. Tosin on melko varmaa että syyttämättäjättämispäätös sieltä tulee, mutta silti kannattaa yrittää.
LAKI on sellainen millaiseksi se kirjoitetaan eikä kiveenhakattu mikä maailmantappiin samana pysyy. Nyt muutetaan sellaiseksi kuin on tarvis ja on voimassa kunnes tulee uuden lain aika.Turhaa venkoilua, ettei jokin olisi lain mukaista.
"Nyt muutetaan sellaiseksi kuin on tarvis ja on voimassa kunnes tulee uuden lain aika."
Ihan millaista lakia ei voi kirjoittaa, kansainväiset sopimukset ovat sitovia.
Tuo orjauttavan sosiaaliturvan toteuttaminen jota nimittävät osallistuvaksi sosiaaliturvaksi vaatisi perustuslain muutoksen. Vaikka sekin onnistuisi, jota epäilen, niin sitten perustuslaki olisi kansainvälisten sopimusten kuten YK:n ihmisoikeusjulistuksen ja Europan ihmisoikeusopimuksen vastaista. Nuo kansainväiset sopimukset pitäisi irtisanoa jos niissä on sellainen mahdolisuus annettu, käsittääkseni ei ole.
"Turhaa venkoilua, ettei jokin olisi lain mukaista. "
Lakeja rikotaan jatkuvasti. Törkeää on, että sitä tekee virnahaltijat joutumatta siitä vastuuseen. Koko touhu perustuu laittomiin ohjeisiin ja määräyksiin sekä rangaistuksen uhalla tehtyyn "sopimukseen".
Siellä sitä jo uutta lakia sorvaillaan , kunhan luet,167-176, tulet huomaamaan jotta lakeja muutetaan kun se tarpeellista on. Ja nythän on.
no, miten se sitten on onnistunut Tanskassa ym. maissa jossa se on käytössä ollut jo vuosia.... mitkään 'kansainväliset' lait ei ole mitään siellä estäneet... mistä sellaiset paragrafit tänne keksit, jotta estäisi.
Saksassa tehtiin vuosia kansanmurhaa, mitkään sopimukset eivät estäneet kunnes sitten estivätkin. Serbiassa sama juttu. Kiina, Turkki ja Venäjä ovat päässet noissa jutuissa aina kuin koira veräjästä, eihän sopimukset aina toteudu.
En tunne Tanskan, enkä ym. maiden systeemiä juuri ollenkaan, mutta sen verran tiedän että Tanskassa maksetaan PALKKAA noista töistä, Suomessa ei. Mitä nuo ym. maat on?
Suomessa koko systeemi perustuu laittomiin ohjeisiin, määräyksiin ja "sopimuksiin" koksa sellaista lakia ei ole voitu tehdä joka pakottaa tekemään työtä palkatta. Tuet ei ole palkkaa. Tuo on se SUUREN KUSETUKSEN KORTTITALO ja pysyy pystyssä vain niin kauan kun kukaan orja ei rupea tosissaan vaatimaan oikeuksiaan; tuo varmistetaan alistamalla ja nöyryyttämällä orja, tuo taas onnistuu katteettomilla lupauksilla paremmasta ja syyllistämällä sekä uhkailemalla, eli täysin samoilla metodeilla johon moni muukin vallan käyttö perustuu.
Tuo SUUREN KUSETUKSEN KORTTITALO on romahtamaisillaan ja osittain jo romahtanut ja nuo laittomasti orjuuttavat ja kyykyttävät virkamiehet seisovat sen savuavilla raunioilla aivan kun se olisi pystyssä.
Koko orjatyösysteemi on Suomen historian suurin huijjaus, joka on paljastumassa aivan lähiaikoina.
Korjataanpa sen verran että ainakin Saksassa ja Englannissa on täysin palkaton workfare-ohjelma ja tämä osallistava sosiaaliturva on täkäläinen versio siitä. On olemassa laki kuntouttavasta työtoiminnasta ja työkokeilulle on omat lakinsa. Nämä ovat toki ristiriidassa lain työperäisestä kiskonnasta kanssa ja vastoin kaikkia alkeellisimpiakin ihmisoikeuksia, mutta laillista yhtä kaikki, eikä pelkästään Suomessa.
Kansainvälisesti kunnioitetut ihmisoikeudet takaavat perustoimeentulon, asuntolapaikka, nykyinen terveydenhuolto ja ruokalaruokailu riittävät.
Ette löydä absoluuttisia "tulorajoja" mistään ihmisoikeus-sopimuksesta.
Kaikki tämän yli on tarpeetonta hienostelua taikka lintukoto mentaliteettia.
Meidän tulee ottaa oppia jostakin maasta jossa on kokonaan vastikkeellinen sosiaaliturva.
"Kansainvälisesti kunnioitetut ihmisoikeudet takaavat perustoimeentulon, asuntolapaikka, nykyinen terveydenhuolto ja ruokalaruokailu riittävät."
http://www.finlex.fi/fi/sopimukset/sopsteksti/2002/20020080#id192653
"Ette löydä absoluuttisia "tulorajoja" mistään ihmisoikeus-sopimuksesta. "
Ne tulorajat löytyy TES:stä. Ilman työsopimusta ei pidä työtä tehdä, eikä laki siihen velvoitakkaan.
"Meidän tulee ottaa oppia jostakin maasta jossa on kokonaan vastikkeellinen sosiaaliturva. "
Tajuatko paljonko tuollainen maksaa? Oneksi ei rahat riitä moiseen "ylellisyyteen", vaikka kyllä köyhien kyykyttämiseen näyttää rahaa löytyvän mutta ei köyhyyden poistamiseen.
odotellaan, odotellaan sitä paljastumista.... olisiko jo joku valittanut eu.hun.
"En tunne Tanskan, enkä ym. maiden systeemiä juuri ollenkaan, mutta sen verran tiedän että Tanskassa maksetaan PALKKAA noista töistä, Suomessa ei."
Muuttuisiko asia miksikään jos viranomaiset vippaskeinoilla muuttaisivat tuet oikeaksi palkaksi. Ehkä eläkekertymää tulisi enemmän kuin tuista. Mutta palkkaan olisi tietenkin leivottu kesäloma ja eläkekertymä ja työlainsäädäntö.
Mutta Tanskassa kaiketi on toimivat työmarkkinat eli siellä ihmisten erottaminen on helppoa (kuten myös lopputilin ottaminen). Tuo kuulemma perustuu Tanskan lyhyisiin välimatkoihin maan pienuudesta ja asutuksen keskittyneisyydestä johtuen.
"Muuttuisiko asia miksikään jos viranomaiset vippaskeinoilla muuttaisivat tuet oikeaksi palkaksi. Ehkä eläkekertymää tulisi enemmän kuin tuista. Mutta palkkaan olisi tietenkin leivottu kesäloma ja eläkekertymä ja työlainsäädäntö."
Tuohonhan vesittyisi oikeastaan koko homma, sillä uhrin työpanoksen mitätöinti kutsumalla työntekoa joksikin muuksi on olennainen osa henkistä nujertamista.
kyllä se saksassakin toimii hyvin se 1e/tunti... jollet tee et saa mitään.
Minä en saa ainakaan koskaan eläkettä koska olen aina ollut pas.ka töissä. Rakensin kaks taloo ilmaistyönä jollekkin äijälle koska työkkäri pakotti ja pystytin 8 mökkiä, maalasin ne ja tein myös muita töitä. Palkkaa en sanut lanttiakaan.
Orjatyöt ei lopu koskaan eikä korttitalo sorru. Työttömiä alettaan pakottaa töihin varmasti ja jos ei mene niin karenssia tulee
"Muuttuisiko asia miksikään jos viranomaiset vippaskeinoilla muuttaisivat tuet oikeaksi palkaksi. Ehkä eläkekertymää tulisi enemmän kuin tuista. Mutta palkkaan olisi tietenkin leivottu kesäloma ja eläkekertymä ja työlainsäädäntö."
Noita vippaskonsteja kyllä käytetään surutta jopa keksimällä uusia sanoja orjatyölle mutta ei asia siitä miksikään muutu. Juuri eläke- ja lomakertymää noilla vippaskonsteilla kierretään, samoin työlainsäädäntöä ja TES:iä.
Vaikka noissa orjatöissä tehdään normaalisti työtä mutta nuo virkamiehet puhuu kuitenkin asiakkaista ei työntekijöistä. Pakkoasiakkuuskin on laissa kielletty ja pakkohoitopassituksiin tarvitaan kyllä melkoiset perusteet. Eli orjan asema on lakiteknisesti aika epäslevä.
Nuo työmarkkinatoimenpiteet oli ennen vapaaehtoisia ja perustuivat sopimukseen, mutta kun orjia ei saatu tarpeeksi niin siihen lisättiin pakko eli karenssiuhka. Silloin sopimiselta putosi juridinen pohja kun ei rangaistuksen uhalla pakotettulla sopimuksella ole mitään juridista arvoa, sen ei ole edes sen paperin arvoinen jolle se on tehty. Mutta eihän päätäjät ja virkamiehet tuollaisesta "pikkujutusta" välittäneet, tuskin orjuutuskiimassaan edes huomasivat koko asiaa.
Tällä hetkellä ainakin perustuslaissa taataan kaikille toimeentulo (asumismenot 480 €/kk). Tietysti pykäliä voidaan lisätä, mutta en usko onnistuvan nykyisellä hallituksella, joka ei saa mitään aikaan. Perustuslainmuutos vaatii myös ainakin 2/3 enemmistön, jota ei tällä hetkellä ole. Onneksi eduskuntavaalit ovat jo ensi vuonna!
ja tuosta summastako se vähennetään se 20-40 prossaa jos ei aktivointiin mene sossupummi.Laki on myös sen takana.
T¨ämä haqllitus saa vielä ihmeitä aikaan ennenkuin seuraavat vaalit on. Kyllä nyt yksi sossupummit kuriin laittava laki aikaan tulee kädenkäänteessä kun on pakko. Senpä takia se salaista onkin jotta rauhassa valmistelu ja sitten kerta rutina ja nuijalla pöytään niin se on siinä.
Monet puhuvat tyonhakijoista aivan kuin "tyottomat" olisivat joku erillinen kansalaistyyppi (anteeksi: kuluttajatyyppi, nykykielelle laitettuna). Muistetaanpa, etta olemme kaikki samassa veneessa. Jos annamme puolta miljoonaa maanmiestamme sortaa, ei se tarkoita sita, etta itse pelastuisimme palkkoinemme ja etuuksinemme. Seuraava askel olisi tietysti palkkojen alentaminen, paitsi johtoportaalle. Sitten ei kannattaisi erotakaan, koska seuraava orjatyo voisi olla viela huonommassa paikassa. Sitten poistettaisiin ansiosidonnaiset: ammattiliittojen kassojen varat hupenisivat, kun ne makselisivat johtajilleen yha suurempia bonuksia ja tukia ja elakkeita, ja lopulta kassat menisivat konkurssiin, liittojen kanssa. Miksi ammattiliittoja tarvittaisiinkaan, kun kaikilla olisi tyota? No, palkkaa ei olisi, mutta senkin voisi korjata. Alettaisiin vain nimittaa sosiaaliturvaa palkaksi, poistettaisiin minimipalkka (vai onko sita Suomessa enaa edes).
Tulos? Kahteen aaripaahan jaettu kansa: rikkaat paattajat ja loput kurjaa rupusakkia. Menetettaisiin kodit ja omaisuudet ja jouduttaisiin asumaan vuokralla okyrikkaiden omistamissa asuntoloissa ja syomaan heidan soppaloissaan - mika "etu" menetettaisiin pienestakin vastaanhangoittelemisesta. Orjayhteiskunta olisi valmis. Mainio juttu niille, jotka rikastumistaan rikastuisivat, ja vahemman hienoa enemmistolle. Onneksi elama jaisi lyhyeksi niilla sapuskoilla. Jos kuitenkin sinnittelisi elakeikaan, joutuisi yksityisiin vanhainkoteihin, joissa prioriteettina on mahdollisimman suuret voitot omistajille, eli ruoka mahdollisimman halpaa ja maaksut mahdollisimman korkeat. Ehka sinne ei edes paase luovuttamatta taloaan heille, jolloin tietysti hoitolaitos haluaa hoidokin kuolevan mahdollisimman pian luovutuksen jalkeen.
Mahtava maailma?
Itse paatamme, haluammeko elaa hyvinvoivassa maassa vai fasistisessa keskitysleirissa, jota kuvailin. Lahimmaisenrakkaus toimii, koska se on lopulta myos itselle parasta, eli on itsekkaan ihmisen viisas valinta yhta lailla kuin rakastavankin. Jos kaikilla on hyva olla, no, kaikilla on hyva olla.
Itse työtön päättää että seuraako kuin lammas vai näyttääkö hän että minuahan ette sorsi enää!
siis sossupummi 'näyttää' vai....itse sä itseäsi sorsit ihan kokoajan.
voisitko siivota tuota kielenkäyttöäsi vai eikö äitisi opettanut?
itte pummittelette jonkun nikkikin on sossupummi, soskupummi ja mitä näitä nyt täällä onkaan... itte ootte nimenne valinneet
Lukekaas nyt vaan ensin, mitä se perustuslaki oikeasti sanoo:
"Jokaisella, joka ei kykene hankkimaan ihmisarvoisen elämän edellyttämää turvaa, on oikeus välttämättömään toimeentuloon ja huolenpitoon"
Välttämättömiä asioita ei oikeasti ole kuin jonkinlainen ruoka, lämmin paikka olla ja jotkut räsyvaatteet. Ja tietysti terveydenhuolto.
Tuohon riittää tarpeen vaatiessa vaikka punkka 10 hengen huoneissa asuntolassa, jossa lisäksi tarjoillaan 3 kertaa päivässä läskisoppaa soppatykiltä. Siihen päälle muutama kymppi rahaa kirpparivaatteiden hankintaan ja kyllä siinä perustuslain edellyttämä välttämätön on tarjolla.
Perustuslaki EI EDELLYTÄ kaikille laiskoille pummeille taulutelkkareita, ei kännyköitä, tai tupakkirahoja. Perustuslaki ei edellytä yhteiskuntaa kustantamaan pummeilel omaa asuntoa, eikä varsikaan kasvukeskusten kalleilta alueilta.
Kaikista oleellisinta vieläpä on tuo kohta: " joka ei kykene hankkimaan"
Ken kykenee työharjoittelua tekemään, kykenee siis sen täyden sossutuen itse hankkimaan!!!!!
-40 % alennettu toimeentulotuki on vielä rankasti yli sen, mitä perustuslaki edellyttää.
Vituttaahan se pikkuhiljaa, jos tuo 40 %:kin viedään, tai vaihtoehtoisesti joutuu jopa itse jotain elantonsa eteen tekemään, mutta niin sen pitääkin. Ehkäpä laiskat pummitkin pikkuhiljaa tajuavat, että maksajia alkaa pikku hiljaa kyllästyttää tekemään sitä työtä oman elämänsä rahoittamiseksi vielä laiskojen pummien elättämiseksi.
Sitten kun sinulta on mennyt työpaikka alta ja uutta ei löydy, niin muistahan tulla kirjoittamaan tuo vuodatuksesi uusiksi. Sen jälkeen mennään käsi kädessä valtion työleirille "kykenemään".
aamu-uutisissahan se jo tulikin jotta miljardiluokan leikkaukset tulee , selvittelyyn menee kuukausia, mutta tulee. Ja arvaapa vaan, sossupummi, mihin ne osuu.... turhaa uhoat että ei sinuun.Asia on juuri niin kuin 'sanompahan vain' tuossa edellä kirjoitti, ei se takaa mitään noita, vaan sen soppalautasen ja punkan yhteismajoituksella, jossa pesumahdollisuus, se on siinä.Ja kun nämä leikkaukset tulee niin eipä mene monta aikaa kun on jo käytössä. Ne kalliit vuokra-asunnot joissa jokaisessa nyt asuu yksi sossulainen, saadaan työtätekevien käyttöön kun siirretään nämä yhteismajoitukseen, hetkessä helpottaa hesankin asuntopula ja sinne töihin tulevat saa asunnon.
Onneksi sinä ja muut kaltaisesi nilkit ei päätä noista leikauksista. Tuo ehdotuksesi tarkoittaa keskitysleirien perustamista. Ja kun on paljon päähän potkittuja samassa paikassa niin kapina kyllä kytee noissa keskitysleireissä, ei päättäjät nyt ihan niin tyhmiä ole.
Toivottavasti saat iritsanomislapun jo tänään niin pääset ensimmäisten joukossa tuonne yhteismajoitukseen. Kyllä siinä ei joidenkin työssä käyvien järki paljon päätä pakota kun eivät kuvittele itse koskaan tarvitsevansa tukia. Uuden työpaikan löytymisen vaikeus myös yllättää monet. Nykyisin ei kenelläkään se työpaikka ole niin varma että olisi varaa tuollaiseen ylimielisyyteen.
irtisanomislappu ei merkitse mitään... tai kyllä, se olisi jopa toivottavaa että saisin, mutta kun ei oo yt näkyvissä. Ja jos tulee niin riemusta kiljuen itseni ilmoitan lähtijäksi. Olen valmis ja valmistautunut.En tarvi uutta työpaikkaa vaikka sellainen kyllä olisikin tiedossa, enpä vaan viitsi enää vaihdella kun odottelen sitä yt innolla.Pärjään ilman sossuluukkua loppuikäni vaikka työt loppuisi tänäpäivänä.
"Pärjään ilman sossuluukkua loppuikäni vaikka työt loppuisi tänäpäivänä. "
Niin on moni muukin luullut. Sitten kun tuo luulo on osoittatunut vääräksi niin jotkut on menneet jopa hirteen ennen kun sossuun, no oma on valinta.
Vaikka et sossuun kuvittele ikinä joutuvasi turvautumaan niin silti en ymmärrä puheita noista keskitysleireistä. Jos niitä perustetaan niin joudut itsekkin piikkilankojen taakse piiloutumaan koska joku sieltä keksitysleiriltä aina karkaa ja turvallisuutesi ei ole ikinä taattu. Hyvää loppuelämää sinulle.
kuin myös sinulle... missähän maailmassa oikein kuvittelet olevasi.On noi sun juttusi melkoisia, itse höpöttää jostain keskitysleireistä ja hetkessä se kääntyykin jonkun muun sanomaksi.... huoh.....yrittäisit sinäkin olla kuin ihmiset on.
Mistähän tuo 167-176 tietää kenenkään varallisuuden kun on kärkäs panemaan sossujonoon kaikki.Ei sinne kuule kaikki joudu vaikka työt loppuisikin jossakin vaiheessa tai kuin seinään.Varsinkaan lähellä eläkeikää on jo niin paljon työvuosia, että jotain on jäänyt yhdelle jos toisellekin sukanvarteen.Eikä tarvi mistään vuokran maksusta ollenkaan huolehtia kun omassa asuu.
Voi miten oikeassa oletkaan 'sanompahan vain'... olet ymmärtänyt asian ytimen niin kuin se on. Kukkahattutädit vaan on jossakin hyvinvoinnin paremmassa vaiheessa alkaneet jakaa sossurahaakin runsaammalla kädellä mitä on ollut oikeus, nyt on tullut aika korjata tuo virhe ja palata lainkirjaimen alku lähteille ja ottaa käyttöön se sellaisena kuin oli tarkoituskin ja on ollutkin jossain 60-70 luvulla.
Hei taas @sanompahan vain, @10 1, @teppotapani ja @Nrretus.
Ette kai ihan oikeasti usko että jos tuet lopetetaan ja työttömät siirretään keskitysleiri-tyyppiseen yhteismajoitukseen niin siitä tulee säästöjä ja verot alenee?
Mahdolliset säästöt hupenevat noiden keskitysleirien ylläpitoon, lisääntyvän rikollisuuden torjumiseen ja moneen muuhun jota emme vielä edes tiedä, eikä ne edes riitä noihin kuluihin. Ja jos sattuisi jotain säästöä syntymään niin ei niitä veronalennuksiin laitettaisi vaan aina päättäjät keksii mitä kivaa veroeuroilla voi tehdä.
Maailmassa on monia maita joissa noita tukia ei ole, voitte ihan vapaasti muuttaa tuollaisiin maihin, tervemenoa ja ei sitten takaisin ole paluuta. Poikkeuksetta tuollaisissa maissa on alempi elintaso kun Suomessa ja muissa niissä maissa joissa on samankaltainen ja jopa parempi sosiaaliturva kun Suomessa. Epäilen vahvasti että ette tajua sitä milllaista yhteiskuntaa te noilla tukien poistamisen vaatimisella kannatatte.
Moni kannatta tuota orjuuttavaa sosiaaliturvaa jota myös osallistuvaksi sosiaaliturvaksi kutsutaan. Mutta harva ajattelee millainen hintalappu tuolle kyykytyselle tulee puhumattakaan muista haitoista. Tuo orjuuttava sosiaaliturva maksaa varmaan miljardeja vuodessa, minkään valtion rahat ei sellaiseen riitä, onneksi.
Tässä jotain uutta salaisesta sosiaaliturvan uudistuksesta :
http://fifi.voima.fi/artikkeli/2014/tammikuu/apulaisille-apulaisia
hei itsellesi ja heiluvillesi...tuossa alempana on linkki josta voit lukea lakimuutos esitykset ja olla jotakin muuta mieltäkin kuin ettei onnistu.
Tuoko oli sinun vastineesi? :D
Etkö oikeasti keksinyt mitään muuta?
Jep jep, että oikein keskitysleiri. Jos sinua ei perustoimeentulo, eli lämmin vuode, vaatteet ja lämmin ruoka kiinnosta, niin voit ihan vapaasti menna muuallekin. Luulen kuitenkin, että suurin osa mielummin syö ja nukkuu lämpimässä kuin kapinoi
NO, MIKSI EI 167-176 JO KOMMENTOI...edellä olevaa linkkiä... siellä kun onkin se LAKIMUUTOS joka on tekeillä, josta joku tuolla ketjun alkupäässä jo uumoilikin ja kovasti pani 167-176 hanttiin.
Kiitos linkistä. Tässä linkki luonnokseen:
http://fifi.voima.fi/tiedostot/Osallistavan_sosiaaliturvan_toimeenpano_luonnos1_251013.pdf
"Seurakuntien tai kolmannen sektorin vapaaehtoistyö on myös mahdollista hyväksyä osallistavan sosiaaliturvan piiriin, mikäli työtön itse näkee tämän mielekkääksi. Vapaaehtoistyöhön ei kuitenkaan voida velvoittaa sanktion uhalla."
Vapaaehtoistyöstä ei varmaankaan kuitenkaan makseta "aktivointilisää" tai "kulukorvausta", ellei kansalainen nöyryytä itseään ja muuta vapaaehtoistyötään työkkärin järkkäämäksi "työttömän pakko-orjatyöksi". Vapaaehtoistyötä tuskin edes hyväksytään vapauttavaksi tekijäksi orjatyöstä, ellei vapaaehtoistyöntekijä suostu kertomaan työpaikallaan olevansa Työtön. Ihmisten ei ole tarkoitus auttaa toinen toisiaan vapaaehtoisesti. Heitä on nöyryytettävä ja saatava näyttämään siltä, että heidät on pakotettava tekemään sitä, mitä he muutenkin olisivat tehneet. Näinkö?
"Osallistaminen tulee toteuttaa yksilön hyvinvoinnin lähtökohdista siten, että yksilön osallistuminen yhteiskuntaan lisää subjektiivista hyvinvointia. Osallistamisessa hyvänä nähdään jo pienikin osallistuminen. Muutaman tunnin osallistuminen viikossa nähdään parempana vaihtoehtona kuin viikon täysipäiväinen osallistuminen kerran kolmessa kuukaudessa."
Eli kansalainen ei itse osaa/saa/halua päättää, mikä lisää hänen subjektiivista hyvinvointiaan; se on jo päätetty, ja jos siihen ei henkisen hyvinvointinsa uhraten suostu, menettää toimeentulonsa.
"Osallistavassa sosiaaliturvassa hyväksytään se, että työvoimassa on olemassa aina tietty marginaalinen väestönosa, jolle avoimille työmarkkinoille työllistyminen on erittäin epätodennäköistä tai mahdotonta työmarkkinoiden rakenteellisista muutoksista johtuen. Tälle väestönosalle tavoitteena on tarjota osallistavan sosiaaliturvan kautta hyvinvointia ylläpitävää toimintaa ja palvelua ilman suoranaista avoimille työmarkkinoille työllistymisen päämäärää."
Eli tässä myönnetään se, ettei orjatyö työllistä, mutta silti se aiotaan runnoa läpi.
"Työryhmän ratkaistavaksi jää, voivatko yritykset tarjota osallistavia toimenpiteitä
työttömille ilman työehtosopimusten mukaista palkkaa? Yritysten poissulkeminen osallistamistulon piiristä vähentää avoinna olevien tehtävien määrää."
Eli aiotaan luoda palkkatyöläisten ja orjatyöläisten ryhmät samoille työpaikoille. Jännää, eikö? Miten kauan palkannauttijat uskovat asemansa olevan horjumaton, niinkuin me orjatyöläisetkin uskoimme, kunnes työpaikka tai yritys meni alta?
kannattaa lukea ihan koko juttu tuosta linkistä eikä tyytyä vain 'valittuihin paloihin'
Oiskohan aika meidän Suomalaisten työttömien nousta ja näyttää että sisua löytyy vielä!
Kaikkea valmista paskaa ei meidänkään tarvitse niellä!
lääke on karvas mutta pakko niellä... vain otettu lääke auttaa, etkö tiedä tätä
Kyllä, mutta nuo olivat kirjoittajan kommentteja joihinkin "paloihin". Tämä on keskustelupalsta.
Ei teillä mitään sisua ole, kun ette edes töitä ole jaksaneet tehdä, älä nyt kuoliaaksi naurata :D
Ja ne harvat, joill ahenkisesti olisikin, ovat niin huonossa fyysisessä kunnossa, että tavallinen työtä tekevä tyttönen hoitelee pari työtöntä miestä vasemmalla kädellään.
voi,voi... ne on kuule paljon pahemmat nilkendaalit jotka vielä sinuakin kyykyttää
edellinen oli 'turhaan haaveilet' nikille...sori luikahti vika väliin
"ei kännyköitä, tai tupakkirahoja. "
Spede aikoinaan kysyi Seija Paakkolalta, että mikä tämä on? Seija vastasi, että tupakkihan tuo on. Elin näin tuli Seijankin oululaisuus näkyvästi ja osoitettua.
Muutoksia on luvassa mutta olemme voimakkaita yhdessä koska työttömiä on 500 000 henkeä ja lisää tulossa!
Näytetään niille närhen munat!
Ihme pakkomeininkiä se on SUomessa nykyään kaikki. Meidän "edustajamme" kohtelevat meitä kuin alamaisia, vaalikarjaa, kuluttajia - minä muina tahansa, paitsi kansalaisina. Katsokaapa tämä pätkä kuntien pakkoliitoista: http://areena.yle.fi/tv/2116604 Kuunnelkaa kokkarin selityksiä ja ylimielistä päällepuhumista, kuinka on muka kunnilla vapaus päättää liitoksistaan, mutta jos ne vapaasti päättävät olla liittymättä, "edustajamme" eduskunnassa tulevat ja pakottavat ne liittymään. Ja jos likuta onnellisesti erillisiä pikkukukntia halutaan pakkoliittää yhteen suureen kaupunkiin, järjestetään kansanäänestys, mutta sekin on kiero ja epäreilu: kaikilta alueen kunnilta kysytään liitoksesta yhgdessä kansanäänestyksessä. Jos sadantuhannen asukkaan kaupunki on tuhannen asukkaan kuntaa vastassa, on helppo arvata, mikä on tulos. Eli pienedt kunnat ovat jo menettäneet vapautensa päättää omista asioistaan - jos siis emme lopultakin nouse kapinaan. "Ei tule pakkoliitoksia", julistaa poliitikko ennen vaaleja, ja alkaa heti vaaliken jälkeen rustata pakkoliitoslakia.
Työtön ei saa tehdä vapaaehtoistyötä, koska se pilaisi hänen imagonsa työtävieroksuvana loisena. Sen sijaan hänet pakotetaan siihen. Saa sitten "vapaaehtoisesti" valita, minne menee pakkotyötä tekemään, mutta jos ei valitse jotain, sekin sanellaan pakolla. Pakko, kiristys, rankaisu, verotus, velotus, käsien pesu, syyllistäminen. Nuo ovat nykymaailman keinoja sortaa "alaluokkaa" ja painaa meitä orjiksi.
Miten kauan suvaitsemme tällaista?
Tulipas lyöntivirheitä; tässä uudestaan ensimmäinen kappale:
Ihme pakkomeininkiä se on Suomessa nykyään kaikki. Meidän "edustajamme" kohtelevat meitä kuin alamaisia, vaalikarjaa, kuluttajia - minä muina tahansa, paitsi kansalaisina. Katsokaapa tämä pätkä kuntien pakkoliitoista: http://areena.yle.fi/tv/2116604 Kuunnelkaa kokkarin selityksiä ja ylimielistä päällepuhumista, kuinka on muka kunnilla vapaus päättää liitoksistaan, mutta jos ne vapaasti päättävät olla liittymättä, "edustajamme" eduskunnassa tulevat ja pakottavat ne liittymään. Ja jos liuta onnellisesti erillisiä pikkukuntia halutaan pakkoliittää yhteen suureen kaupunkiin, järjestetään kansanäänestys, mutta sekin on kiero ja epäreilu: kaikilta alueen kunnilta kysytään liitoksesta yhdessä kansanäänestyksessä. Jos sadantuhannen asukkaan kaupunki on tuhannen asukkaan kuntaa vastassa, on helppo arvata, mikä on tulos. Eli pienet kunnat ovat jo menettäneet vapautensa päättää omista asioistaan - jos siis emme lopultakin nouse kapinaan. "Ei tule pakkoliitoksia", julistaa poliitikko ennen vaaleja, ja alkaa heti vaalien jälkeen rustata pakkoliitoslakia.
pakkoliitoksia on pakko tehdä jos nää pienet kepulaisten miehittämät kunnat ei sovulla yhdisty.. ei tietenkään uhdisty koska moni kepulainen menettäisi hyvä palkkaisen kunnan homman.
Minun pieni kotikuntani ei halua yhdistyä. Tulemme toimeen näin. Yhteishenki on loistavaa. Ison vieraan kaupungin reunaseutuna me kärsisimme taloudellisesti ja kylät luultavasti tyhjentyisivät.
Kukaan ei ole esittänyt, miksi kuntien liittäminen pakolla olisi millään tavalla edullista muille kuin ehkä sille alueen suurimmalle kunnalle. "Pitää pakottaa, jos ei suostu vapaaehtoisesti" ei todellakaan ole validi syy! Se on vain keino saada tyhmimpien silmissä liitokset vaikuttamaan "vapaaehtoisilta", vaikka vapaaehtoisuus loppuu heti, jos "vapaaehtoista" yhdistymistä ei tapahdu.
Virkamiehiä voidaan kyllä vähentää ja heidän palkkojaan laskea - se olisi kannatettavaa.
Työstä pitää saada palkkaa asian kuuluvin ehdoin., eikä mitään orjapalkkaa, josta ei kerry tulevan elämän sosiaaliturva ym.ym. ehdot, kaikki muu on laitonta ja ihmisarvoa loukkaavaa, jos työtä on niin siitä on saatava palkkaa edellä mainituin ehdoin.
olkoon laitonta jos mielestäsi niin on mutta UUSI LAKIHAN on tekeillä ja se on senjälkeen laillista, pulinat pois
Uusi laki voi olla tekeillä. Sen hyväksyntä on kuitenkin ihan eri asia, ei sitä välttämättä hyväksytä ollenkaan!
Kalliit virkamiehet kokoustaa ja nostaa kokouspalkkioita muissakin komiteoissa kaiken aikaa. Osa mietinnöistä vaipuu unholaan vähin äänin.
Pilottikunnat raportoivat tuloksista ja mehän tiedämme jo tässä vaiheessa, etteivät ne tulokset ole pelkästään myönteisiä, lue Paltamon raportit. Kuinka moni kotisairaanhoitaja haluaa saada riesakseen jonkun työttömän alle 35v, kun kiertää vanhuksilla?
koko maa tulee yhdeksi pilotti alueeksi ja ei silloin luista kukaan siitä, toisaalla olit sinäkin ByroB sitä mieltä ettei koske nyt ensialkuun kuin alle 30v ja toki se tulee muuttumaan paljonkin tuosta esityksestä... esim. ansiosidonnaisten kohdalta painuu hiljalleen unholaan ja muutakin muuttuu, mutta jostakinhan se on aloitettava.Eikä sinne kotisairaanhoitoon niitä laiteta, paitsi juurikin jotain avustavia ULKOTÖITÄ tekemään, sisälle ei mitään epämääräitä sakkia kukaan päästä.Puistojen siivoamista, lumitöitä, ja sensemmoista varmaan on sitten tarjolla.
Toi puistosiivous on hyvä esimerkki siitä miten palkkatyöt sitt häipyy ja muuttuu näiksi osallistaviksi; nyt rippikoulukäiset tekee niitä kesätöikseen ja tienaa hitusen ja saavat kengätkin ja suojavaatteet kunnalta. Jos puistohommat siirtyy osallistettaville, kersat ei enää tienaa sitäkään. Sama juttu kiinteistöhuoltofirmoille, eivät enää saa tuloja, jos osallistavat tekee ne eli systeemi syö palkkatyötä pikkuhiljaa ja enenevässä määrin...Jos se nyt jotenkin toteutuu..
Ja tuon kotisairaanhoitajan tai kodinhoitajan matkassa tuo osallistettava sitt menee sinne mummon puutarhaan haravoimaan, koska ei sillä itsellään sitä autoa ole varaa pitää.
Ei muuten mene kenenkään pihalta varastelemaan mitään myyntiin kelpaavaa, aikamonella on arvokkaitakin teoksia pihoillaan ym. mikä kaupaksi käy ja tuo näinollen 'lisätuloa' näille osallistettaville. Eivät pääse mihinkään yksityiseen , ei asuntoon eikä tontille, erijuttu on jotkin taloyhtiöt jotka voi piha-alueilla jotain teettää, siellähän on kaikki niin kovasti kiinni ettei irti saa. Miksi muuten niin innolla sinne kotisairaanhoitoon ja kodinhoitajan mukaan niitä olet laittamassa, minusta se on sopimattomin paikka mihin sijoittaa näitä.
Kersat pääsee edelleen kesäksi puisto hautausmaa hommiin... onhan joka kaupungilla vaki väki joka sen sektorin hoitaaAvustaviksi mullan kärrääjiksi näitäkin voi laittaa ja roskien kerääjiksi, ei se ole keltään pois vaan nimenomaan avastaa näitä joilla ei aika kaikkeen riitä.Kiinteistö huollolta ei ole pois se mitä eivät ehdi edes vastaanottamaan, paljon jää tekemättä kun ei ole tarpeeksi tekijöitä, kun 'ei kannata lähteä sesonkitöihin talvella kun menettää korvaukset sossusta'. Siinä yksi syyettei ole kiinteistöhuollolla tarpeeksi väkeä.
Se oli Parpo, joka puhui "pelkääjän paikalle istumisesta" ja apulaisten apulaisista.
Täällä maalla kodinhoitajat käy vanhusten luona enkä haluaisi ihan kaikkia V:n hokijoita vanhojen sukulaisteni huusholliin. Eikä mikään ole hyvin kiinni pihamaallakaan, voi sielläkin olla jotain vietävää kuten ruohonleikkuri tms.
Täällä maalla kiinteistöyrittäjät tekee itse valtaosan kiinteistöhommista ja on heillä työntekijöitäkin.
Saa nähdä miten käy jos osallistava jossakin muodossa tulee. Itse en saa sossusta mitään enkä vielä edes kelasta. Jonakin päivänä voin olla yksinäinen vanhus, joka pelkää yksin keskellä "ei mitään".
"olkoon laitonta jos mielestäsi niin on mutta UUSI LAKIHAN on tekeillä ja se on senjälkeen laillista, pulinat pois "
Saat tunkea sen uuden lakisi sinne missä ei päivä paista ja sinne joutaisi muutama nykyinenkin. Esim. nykyisissä laeissa ei ole säädetty työntekopakkoa ja homma hoidetaan lakiin perustumattomilla ohjeilla ja säänöillä sekä rangaistuksen uhalla pakotetuilla "sopimuksilla". Työpakkoa ei ole säädetty siksi koska se olisi perustuslain ja muutaman kansainvälisen pakkotyöt kieltävän sopimuksen vastaista. Tuskin sitä työpakkoa tulee uuteenkaan lakiin vaikka ei tuo nykyinen hallitus taida juuri välittää perustuslaista lakeja säätäessään.
Jotkut kuvittelevat han oikeasti että heillä on rajaton valta tehdä mitä huvittaa, ei sellaista valtaa ole Suomessa kenelläkään, ei hallituksella eikä eduskunnalla.
ei toki ole pakko töitä tehdä, muttei ole pakko vaatia rahaakaan lisää joka käänteessä, tyytykää siihen mitä saatte, johan siitäkin on malli olemassa ...tuet jäädytetään, kyllä kannusteita pitää olla.
"ei toki ole pakko töitä tehdä, muttei ole pakko vaatia rahaakaan lisää joka käänteessä, tyytykää siihen mitä saatte,"
Ei toki ole pakko maksaa palkkaa, muttei ole pakko tehdä töitäkään, siihen on noiden orjapiiskureiden tyydyttävä, mitään eivät sille mahda.
palkkatöissä ja sossupummina olo kun nyt on kuitenkin eri asia... tässä kyse sossupummien rahoituksesta. Kukaan ei ole puuttumassa palkkatyössä olevien palkkoihin tai etuihin, eikä tule puuttumaan.
No miten luulet palkkatöiden käyvän näiden pakko-orjatöiden rinnalla? Määräaikaisuuksia ei uusita, eläkkeelleä jääneiden ja irtisanoutuneiden tilalle ei palkata uusia - miksipä maksaa palkkaa työstä, kun kerran ilmaisia orjiakin on saatavilla!
kuka niitä ottaa 2 tunniksi häiritsemään...palkkatyöt ei katoa mihinkään vaikka niin uneksittekin.Ainä enemmän on varaa maksaa vakiväelle parempaa palkkaa kun vanhemmat siirtyy eläkkeelle ja uusia ei oteta jollei ole tosi tarvetta.
Pidetään sitten huoli siitä ettei niiltä ilmaispajoilta lähde edes huonointa Kiina-laatua vastaavaa tuotetta. Romutetaan Suomen maine high-tech-maana, tuhotaan vienti ja talous. Tapetaan riistoporvarit ja virkaloiset nälkään tai ajetaan pois maasta. Potut pottuina.
no kun noin olette sitten tehneet niin milläs meinaatte elää... oikeinko meinasitte töihin ruveta... silloin ei enää sossuraha virtana viereesi vieri.....auts.
Ruvetaan töihin heti kun puolet kansanedustajista on hirtetty ja uudet vaalit käyty. Riistäjistä suurin osa ajettu maanpakoon ja näiden omaisuus otettu yhteiseksi hyödyksi.
mitä ne sun uudet vaalit auttaa... luuletko ihan oikeasti jotta mitään aiemmin sonittua muutetaan... johan olisikin aikoihin eletty... ootko ihan oikeasti jotain luullut muutetuksi vaalien takia.... kyllä kaikki jatkuu vaaleista vaaleihin niin kuin jatkua kuuluu, mitä siitä tulisi jos vaalien jälkeen aina joku peruisi entisiä päätöksiä....tiedätkö joskus niin tapahtuneen.... uskotko niin tapahtuvaksi.... jos niin voit saman tien kokeilla kävelyä kesä aikaan järven yli.
Hienoa, vaikka kaikki riistäjien pääoma jaettaisiin sossuille, vuodessa parissa olisi koko maa ulkolaisessa omistuksessa, ja sossut aivan ilman mitään.
Mutta onneksi minun taskussa onkin jo nappulaa.
Kannattaa ilman riittävää koulutusta suunnitella kansantaloutta, onhan kansantalous luettuna näillä älyn jättiläisillä?
juu. YH- äiti vaan puistohommiin ilman palkkaa.
Lapset sitten päivähoitoon kunnan kustantamana ja TTT- asiakkuus jatkuu.
Näinhän se yhteiskunta pyörii ja kukoistaa.