Mihin majoittua

Ekaa kertaa Istanbul

Heippa Istanbulia tuntevat.

Suunnittelemme ensimmäistä reissua Istanbuliin toukokuun alussa. Mitä neuvoja haluaisitte anta esimerkiksi majoituksen tai liikkumisen suhteen. Haluisimme majoittua hyvällä alueella, eli meille on tärkeää majoituksen sijainti ns. lähellä kaikkea. Onko sellaista aluetta olemassa, että on lähellä kaikki? Toinen juttu olisi toive saada hyvätasoinen hotelli, siis sellainen jossa olisi parveke ja merimaisema, onko sellainen mahdollinen. Miten rantaelämä, eli vietetäänkö siellä aikaa, vai onko ranta vain ns. meren katseluun.
Turkista on tuttua Alanya ja Marmaris entuudestaan. Miten Istanbul erottuu näistä ja muutenkin, mitä erityistä haluaisitte mainita Istanbulista.
Kiitos etukäteen vinkeistänne.

4

417

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • No huh huh

      No onhan noilla tosi iso ero, Istanbul on suurkaupunki, ei mikään rantalomakohde. Paljon nähtävää ja shoppailtavaa.

    • ninnu2

      Newport-hotelli pienen kävelymatkan päässä suuresta basaarista. Oli iso ja siisti huone, hiljainen alue, moskeijan äänetkään ei kuuluneet jos ne jotain häiritsevät. Hyvä aamiainen.
      http://www.newporthotelistanbul.com/

    • Istanblue

      Ensimmäistä kertaa Istanbuliin menevälle suosittelisin Sultanahmetin aluetta, eli vanhaa kaupunkia josta löytyy suuri osa nähtävyyksistä ja Sultanahmetin alueelta on helppoa liikkua myös muihin kaupunginosiin. Toinen alue on Taksim, joka on keskeisellä paikalla ja mistä myöskin helppo liikkua muihin kaupunginosiin.
      Uimaan jos mielitte, suosittelisin päiväreissua Prinssisaarille mihin pääsee lautalla vähän yli tunnin pituisella lauttamatkalla. Lauttaan pääsee niin Euroopan kuin Aasiankin puolelta. Prinssisaarilta löytyy ihan uimakelpoisia rantoja, Bosborin salmen vesi on sen verran likaista ettei siellä suositella uitavan. Myös Istanbulin pohjoisosassa Mustanmeren rannikolla pystyy hyvin uimaan, autolla matka taittuu keskustan alueilta n. tunnissa :)
      Jos shoppailu kiinnostaa suosittelen markkinoilla käymistä, ainakin tiistaisin näitä markkinoita järjestetään muistaakseni Kadiköyssä Aasian puolella ja keskiviikkoisin Fatihissa Euroopan puolella.

      Hauskaa matkaa!

    • Hyvä vinkki

      Suosittelen varaamaan heti reissun alkupäiville päiväretken Istanbul on food-nimiseltä pikkupuljulta. Sitä pyörittää turkkilais-australialainen nuoripari, todella mukavia ihmisiä, puhuvat hyvää englantia ja ennen kaikkea heiltä saa ammattimaista opastusta leppoisalla tyylillä. Pääsette jyvälle missä ja mitä kannattaa syödä (turisteilta voidaan kiskoa ylihintaa) ja samalla saatte tietää paikkojen historiaa, vinkkejä vierailunne ajaksi, yms. mitä vain keksitte kysyä. Olin pienryhmämatkalla Turkissa ja silloin tämän puljun mies oli meillä oppaana(silloin toisesta firmasta mutta nyt on perustanut oman vaimonsa kanssa), ja voin sanoa että oli kyllä asiansa osaava ihminen ja ilman häntä reissun Istanbul-osuus olisi jäänyt vain pintaraapaisuksi. Istanbul on niin iso ja mahtava ja omanlaisensa, että sitä ei oikein edes voi verrata rantalomakohteisiin. Tässä vielä linkki:
      http://istanbulonfood.com/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      165
      11241
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      49
      6461
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      58
      4684
    4. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      64
      4557
    5. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      80
      4498
    6. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      75
      4072
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      97
      3823
    8. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      86
      3492
    9. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      162
      3371
    10. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      18
      3246
    Aihe