Sako kal 270

Sopiiko kaliberi 270 hirvimetsälle sekä linnun pyyntiin. Hankkimassa kyseisen aseen.
3522
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Sopiihan se. 270sellä olen muutamat hirveni ampunut. Kuitenkin .308 on parempi, koska rekyyli on pienempi ja paukut ovat halvemmat. Myöskin 270 sen kova paukku antaa helposti kiikarin otsaan ja sitten onkin paukkupelko valmis.
Hylsyt kestävät paremmin 308 ssa. 270sen hylsy venyy helposti ja omat lataukset eivät mene piippuun jos et muista lyhentää hylsyä joka kerta.
Hirvenpyyntiin on tietenkin joku esim.9,3X74 suositeltavampi mutta sillä ei sitten lintua ammuta. Kolmenollakasi käy molempiin ja tietenkään ei sovi unohtaa kaliiperia 30-06 joka on myös molempiin sopiva.

Äänestä

Sopiiko kyseinen kaliberi 270 myös pitkille ampuma matkoille.

Äänestä
  • joku 7mm paukku vaikkapa 7mm rem.mag. tai 7mm. weatherby mag. huippuhyviä pitkänmatkan patruunoita. Lentoradat kertoo aikas paljon patruunan pitkänmatkan ominaisuuksista.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hirvi metsälle kirjoitti:

Sopiiko kaliberi 270 hirvimetsälle sekä linnun pyyntiin. Hankkimassa kyseisen aseen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu