Jummaleisson. Autoon tulee virtaa, mutta ei starttaa. Joku rele naksahtaa jossain, ei muuta ääntä . Oisko virtalukon pohja? Mithään ongelmia ei ole ennen ollut. Startissa. Mistä kautta tuota starttimoottoria päsee helpoiten kopauttamaan ja missä kohtaa se ylipäätään on.
Voiko solenoidi jäädä jumiin kovilla pakkasilla? Vaikuttaako pakkanen starttimoottoriin?
Saab 900
7
186
Vastaukset
- tyypillistä...
Akun kaapeli(t) hapettuneet tai löysällä tai sitten akku loppu. Pakkanen vaikuttaa lähinnä akkuun.
- B. Lues
Kyä mää ne akunkengät koitin ja toisesta autosta annoin apuvirtaa. Viikko sitten luettiin viat ja tarkistettiin akku. Ei ymmärrä!
- Eikummoistavikaavarm
Mikä vuosimalli? Ng 900:ssa pitää startata 15sekunnin sisään, siitä kun on ovet kaukosäätimellä avannut.
Kokeile laittaa ovet lukkoon ja uudestaan auki kaukkarilla ja heti lyöt tulille.
Tai sitten on vain paska akku. Heitä kaapeleilla lisävirtaa. - B. Lues
Jep, vuosimalli on -95. Keskuslukko on, mutta ei kauko. Räpläsin jo noiden lukkojen kanssa, eipä vaikuttanut. Apuvirtaakin koitin.
Mulla on muutama virtalukonpohja mennyt muissa autoissa ja kyllä ne on "oirehtineet" jonkun aikaa, ennen kuin tulivat tiensä päähän.
Ihmettelen kovasti, kun autossa ei mitn vikaa ollut, kun parkkiin jätin ja nyt ei sitte lähe käyntiin.
Löytyykö tuosta ehken sulake, joka estäis käyntiin lähdön.
Entäs onko tässä ajonesto millainen??
Kiitos avusta - B. Lues
Do dii. Auto käy. Otin akunkaapelit hetkeksi irti, jokun mystisen jutun se resetoi. Eppäilen jonkun sortin ajonestoa, koska pumpun ääntäkään ei kuulunut. tiedä sitten mistä tuo ajonesto olisi mennyt päälle, mutta kymppi millin avain on kova sana, kunhan sillä kiertää oikeesta paikastaa. Yeba
- tyypillinen...
Siis taisi/taitaa olla akunkenkä hapettunut. Vaikka antoi apuvirtaa niin ei se apuvirtakaan hyppää sen huonon kontaktin yli.
Nyt kun kiristi niin virtanen juoksee... - arska_82
Ihan yleis ohje... Jos apuvirta ei auta akkuun annettuna niin kaapelit kiinni suoraan starttiin jos vain mahdollista. Etenkin kaukoidän halpis akut semmosia että pakkasella ne ei ota eikä anna virtaa, joten apuvirta suoraan startti moottorin napoihin ainoo vaihtoehto. Siinä tietysti isoja eroja miten helposti starttin pääsee käsiksi. Esim. og 900:ssa kaasari koneellisissa se on kuin "tarjolla", mutta rusiku mallisissa imusarja sen verran isompi ja eri mallinen että startti moottori hyvin piilossa siellä alla. Vaikka taisi ap:lla olla kyse ng 900:sta niin mainitaan silti että se starttimoottori löytyy og 900:ssa suoraan imusarjan alta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
En tullut, koska käytit päätäsi.
Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m372746Miten kaivattusi teki sinuun lähtemättömän vaikutuksen?
Minulla kävi niin, että hän laittoi ruokaa, kun olin nälkäinen. Tie miehen sydämeen käy vatsan kautta.891184Alkon myynti putosi kesäkuussa 10 prosenttia
Niin se hallitus tuhoaa valtion verokertymää ylisuurella alkoholiverolla, kun kansalaiset hankkivat juomansa ulkomailta.127989Oliko mies vetäytyminen
Toimiva veto? Miten meille kävi. Ei hyvin ja mahdottomalta tuntuu tilanne nyt.61967- 66907
Ulosotossa olevan tulisi saada itse päättää
Maksetaanko hänen ulosotossa olevia velkoja takaisin yksi kerrallaan vai ripotellen pikku summia sinne tänne, kuten ulos78888EU:lta tyly ratkaisu Temulle
On se hyvä, että EU on vihdoin ja viimein puuttunut noiden Kiinan krääsän kauppiaiden toimintaan. https://www.is.fi/ta102832Oon tässä pohtinut että se nainen
Ei sovi sulle. Ihmetyttää mitä näet hänessä. Mieheltä miehelle70815Nainen on ihana
ilta-päivää tosi söpölle naiselle 🤗😘☺ Jos saisin sinut nainen oisin onnellisin mies Etpäs tiedäkään keneltä tämä on?25718Hallinto-oikeus kumosi valtuuston päätöksiä
Teksti-tv kertoo, että valtuuston päätöksentekoon on osallistunut varavaltuutettu jolla ei ollut oikeutta osallistua. Mi30684