Aloittelijan kysymys wateista

tietämätön ja tyhmä

Jos mulla on vaikka kajarit joiden tiedoista löytyy seuraavaa:
Enimmäissyöttövirta 250 W
Nimellissyöttövirta 40 W

niin voinko soittaa niitä vähemmillä wateilla, esim. 2x25 wattia ulos antavalla vahvistimella?

tai entäpä 2x250 wattisella?

Vaikuttaako tuo vahvistimen ero äänenvoimakkuuteen?

soiko ollenkaan?

4

364

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Buellxb12

      Voi soittaa molemmilla. Suurimman osan aikaa normaalikuuntelussa todellinen tehon tarve on alle 1w.

      40w on vain kaijuttimen jatkuvan tehon kesto.25w riittää kun et yritä kuunnella liian isolla.

    • wattirunkkarit

      Mistä tuo kiima watteihin? Kuunteletteko niitä vai musiikkia?

    • hoksauttaja.

      W (watti) ei ole virran yksikkö

    • Wattien tuijottelu HIFI-toistossa on melkoisen turhaa jos ei ymmärrä impedanssin osuutta asiaan, samoin hyötysuhde vaikuttaa kuultavan äänen voimakkuuteen.

      Liian pienellä vahvistimella huudatettaessa ääni säröytyy ja yliäänet polttavat diskantit rikki.
      Liian suuri vahvistin (A-luokan tyyppinen) lämmittää turhaan huonetta ja lisää sähkölaskua.

      Kaiuttimien hyötysuhteeseen vaikuttaa jakosuodin sekä kaiutin elementit, pienen lähtötehon omaavan vahvistimen perään on syytä valita paremman hyötysuhteen omaavat kaiuttimet (yleensä 1 tai 2-tie).

      Jos tavoitellaan nautinnollisempaa äänentoistoa valitaan AB-tyyppinen vahvistin joka säätää oman tehonsa aina tarpeen mukaan.
      Tälläisen perään voidaan asentaa kunnollisen jakosuotimen omaavia 3-tie kaiuttimia (joiden hyötysuhde on pienempi, mutta ääni täydellisempi).

      Näitä ei kannata kytkeä ns.markettivahvistimien perään, niiden lähtötehot eivät ole niille suunniteltuja, kannattaa pitäytyä alkuperäisissä muovirasioissa.

      Summasummarium, hyvin harvoin isolla vahvistimella (W) saadaan pieniä kaijuttimia (W) rikki. Paljon todennäköisempää on saada liian pienellä vahvistimella isot kaiuttimet rikki (harmooniset yliäänet)

      Aloittajana tutkisin mieluummin kaiuttimien impedanssia (ohmia) niiden tulisi olla se mitä vahvistin edellyttää kaiutinlinjaansa, ei missään tapauksessa saa alittaa suositusta, silloin lähtee "päätekivet" diodien taivaaseen vahvistimesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      121
      1094
    2. 65
      1003
    3. Carunan hinnat

      Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun
      Maailman menoa
      93
      773
    4. Koetko vielä et

      Olen elämäsi rakkaus?
      Ikävä
      77
      743
    5. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      41
      675
    6. Kunnan päätie ja sen lähialueet

      Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la
      Hyrynsalmi
      36
      649
    7. Oletko tullut siihen

      Tulokseen ettet saa minua
      Ikävä
      67
      604
    8. Toimittajat ulkomailta saapuivat eilen vaskiviikoille

      Toimittajat lähtivät tutustumaan Lieksan yöelämään ja kultturitarjontaan. Kaikki yllättyivät kuinka aktiivista ja innoka
      Lieksa
      28
      576
    9. Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit

      ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka
      Ikävä
      22
      572
    10. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      37
      498
    Aihe