Nii monet jakaa facessa sitä videota, jossa on joku australialainen vuoristorata onnetomuus. Video pitää jakaa ennen kun sen voi katsoa.
Minä hölmö sitten oli tabletilla ja jaoin tuon jutun, ja sitten se video ei toiminutkaan. Myöhemmin sain kuulla että se on virus...
Onko muille käyny näin ja onko tullu viruksia?
Mistä tiedän että onko mulla viruksia ja saako iPadiin jotain virustentorjuntaohjelmia? Kiitos jos joku osaa auttaa ! :) :(
Facebook virus
8
397
Vastaukset
Tuskin on tullut haittaohjelmaa koska niitä ei ole pahemmin tehty Ipadille.
- voiivit
aioin juuri samasta tehdä keskustelun. Eikö siitä sanottu, että jo pelkkä klikkaaminenkin riittää tartuttamaan viruksen? :( Menin tyhmänä klikkaamaan play että näkisin videon.
Parhaillaan teen virustarkistusta, mutta haluaisin tietää millainen virus kyseessä?
voiko tuo saada selville pankkitunnukset? Mitä jos on sähköpostin luonnoksissa tallennettuna tunnukset? - voiivit
Ja jos samaa nettiyhteyttä käyttää taloudessa toinenkin kone, niin voiko virus levitä siihenkin?
Tuskin on vaaraa jos koneessa on reaaliaikainen virustorjuntaohjelma.
Ei ole virus, vaan "sosiaalinen" haittaohjelma, jonka levittämiseen hyväksikäytetään ihmisten typeryyttä eikä mitään sovelluksen turvallisuusvajetta. Virukset ovat erittäin harvinaisia enää nykyään.
- voiivit
minulla on microsoft essentials eikä se löytänyt mitään, ei vissiin kovin luotettava? Mitä voisin tehdä. ja onko tuo haittaohjelma/virus mikälie kuinka vaarallinen?
Lue mitä Kolliminaattori kirjoitti
"Ei ole virus, vaan "sosiaalinen" haittaohjelma, jonka levittämiseen hyväksikäytetään ihmisten typeryyttä eikä mitään sovelluksen turvallisuusvajetta. Virukset ovat erittäin harvinaisia enää nykyään. "
Tekniikka ei ole vielä niin kehittynyttä että tyhmään päähäsi saataisiin asennettua tekoälyllä varustettu virustorjuntaohjelma joka kertoisi mistä on kyse.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle162206Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom671509Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise1061450Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A61332Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.681295Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001194Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell741148Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.331115Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥311077En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?521046