Lunta oikeen urakalla, vaikka ei muka pitänyt?
Santahaassa tykitetään
Hiihtohulluille
22368
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Loistavaa !!!!!
maksu hiihtäjille,niinhän kiekoilijatkin maksaa kun jää tehdään keinotekoisesti.Niin kuin lumi nyt.KULUT KÄYTTÄJILLE,kun ei ole luonnonlunta
Haista huilu sosiaalipummi, kaikki harrastajat ovat aktiivisia veronmaksajia.
ei taida kaikki kiekkoilijat maksaa, vaioletko nähnyt ulkokentillä jonkun maksun kerääjän, pönttö?
kohta on hiihtäjän hyvä hiihdellä. Terve tuloa TOSIrealistillekin olisi sinunkin jo aika lähteä sieltä kiljupöntön luota vähän kuntoilemaan.
Et olisi niin katkera kaikelle ja kaikille kun saisit vähän happea reippaasta ulkoilusta ja muuta ajateltavaa. Ei ole ihmisen hyvä olla jatkuvasti neljänseinänsisällä ja ryystää kiljua.
Melkosta välineurheilua!
Tuotavaan työhön kuluttamasta veronmaksajien rahoja
Vedestä tehdään lunta, että jotkut pääsee hiihtämään. Sitten kauhakuormaajalla se lastataan jonkun kyytiin joka vie sen ladulle sen jälkeen latukone polkee lumen maahan ja tekee ladun. Paljonkohan tuokin lysti maksaa ? Onhan se hyvä että jossain säästetään. Täysin idioottien touhua. Latumaksut käyttöön niin kuin Iisalmessa.
Kyllä näitä valopäitä riittää Kokkolassa. Kuntoilu on suoraa säästöä kansantaloudelle, terveet kuntoilevat ihmiset ovat ahkeria veronmaksajia. Sinäkin voit istua sossun rahoilla kaljalla heidän ansioistaan. Hanki elämä.
Tuolla teorialla silloin pitäisi kaikki urheilu olla ilmaista. Esim. urheilutalon kuntosalin käyttö. Miksei näin ole jos tämä tuo säästöä kansantaloudelle??
kuulemma 20000 pari kilometriä kustantaa.
Eikai kukaan täysjärkinen viitsi kiertää 1000:tta kertaa sitä lastenrataa, minkä ne sillä tykkilumella ajaa.Varmaan joku kilsa?
Hiihtäjiltä latumaksu,kaukalomaksu,uramaksu,jalkapallo/tennis kenttämaksut jne.. Tai jonain verona kuten autoilusta..
Talous on kuralla kaupungilla. Nythän pitäisi säästää eikä tuhlata rahaa idioottimaisiin rahareikiin. Säästö se on pienikin säästö, näinä ankeina aikoina.
Mikä on tuo uramaksu?
Terho Lindberg tai Jorma Ruotanen olis miehet joille tekin voisitte jutella ko asioista eikä tänne.
Eikö tämä ole keskustelupalsta??????
On mutta jos asia oikeasti noin paljon vaivaa niin noille miehille voi kans puhua.
Ne on kaupungin sätkynukkeja, tekee mitä käsketään!
Kelkkailijoiden uramaksu.
Itsekkin olen hiihtänyt n.26-28tkm aktiiviaikoina ja osan santahaassa ym. Lähimaastoiss, minusta laajalahden mäki osuutta kannattais pitää kunnossa koska on hyvä treenipaikka talvella ja myös kesällä.. Köykäriä/palmaa unohtamatta, joitakin vuosia sitten joutui käydä kaustisella harjoittelemassa kun ei ollut kuin santahaan tasatyöntö maasto jonka hiihti hyvin ja kovaa ilman pitoja.
Kokkolan seuratoiminta ainaki joskus oli ainakin kv puolella aika hanurista, voide tiedot oli salaisuus..reimalla se aikanaan toimi hienosti ku a.o vielä huolsi suksia.
Joskus aikoinaan kla mestari nuorten/M puolella ;)
Kelkkailijoiden uramaksu?? Tietääkseni kaupunki ei hoida kelkkauria millään tavalla, vaan sehän kuuluu taas kelkkakerhoille. Eli ei kelkkailijoilta voi vaatia maksua muut kuin kerho ja varmasti jotkut sen hoitaakin. Minä hiihtelen ja olen valmis maksamaan siitä myös pienen max. 40-50euroa.
Siinähän olisi ideaa tykittää lunta myös kelkkaurille! Nyt vaatimaan sitä kelkkailijat!