Kohdunkaulan pituus ja synnytyksen käynnistyminen

ensikertalainen

Hei, olen ensisynnyttäjä ja olisinkin tiedustellut, että miten tämä homma menee yleensä (poikkeuksiakin on ).

Itselläni on kohdun kaulaa jäljellä pari senttiä ja LA on mennyt jo viikko sitten. Kuinka nopeasti tuo kohdunkaula voi hävitä kokonaan? Siihen käsittääkseni ei tarvita supistuksia. Eikö supistukset ala yleensä silloin viimeistään kun kohdunkaula on hävinnyt kokonaan ja näin siis voi alkaa avautumisvaihe.

2

927

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuskainen heinäkuu

      Itse synnytin viime kesänä, rv 41 2. Vieläkin muistan kuinka tuskaista odottelu oli ja kolusin varmasti kaikki kirjaston kirjat, nettifoorumit yms, aineistot ja yritin löytää näitä "merkkejä" lähestyvästä synnytyksestä.

      kohdunkaula "katoaa" kokonaan kun supistukset käynnistyvät, mutta saattaa olla kadonnut jo 3-4 viikkoa ennen laskettua aikaa.
      samoin tämä limatulppa saattaa lähteä vasta synnytyksessä, tai viikkoja etukäteen...
      toiset vaavit laskettuvat asemiin jo viikkoja ennen synnytystä, toiset ei ollenkaan "asemoidu"

      Trust me, luin kaiken mahdollisen ja tarkkailin kuinka olisi voinut ennakoida synnytystä, mutta ei sitä voi ennakoida.

      • tuskainen heinäkuu

        ...ja vielä lisänä, supistukset kohdunkaulan poistavat, mutta supistukset saattavat olla niin lieviä ettei niitä itse tunne.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      129
      1246
    2. Miten hän käyttäytyy kun näette jossain?

      😁
      Ikävä
      73
      1203
    3. Carunan hinnat

      Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun
      Maailman menoa
      97
      967
    4. Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit

      ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka
      Ikävä
      50
      895
    5. Koetko vielä et

      Olen elämäsi rakkaus?
      Ikävä
      78
      822
    6. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      45
      781
    7. Kunnan päätie ja sen lähialueet

      Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la
      Hyrynsalmi
      40
      768
    8. Oletko tullut siihen

      Tulokseen ettet saa minua
      Ikävä
      67
      653
    9. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      113
      624
    10. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      39
      546
    Aihe