tyttären ja lastenlasten oireilut

pipsa_la

Kertokaapa miten tyttäreni pitäisi edetä. Hän ja lapset ovat alkaneet saamaan erilaisia iho oireita sekä päänsärkyä vuokrahuoneistostaan.Oireita oli vaikea diagnosoida kun välillä päiväkodista lapset saivat vesirokon - Nyt oireita on jo jatkunut liki 3 kk ja tytär alkaa väsymään tilanteeseen. Terveyskeskus ei ota allergia testejä mikä minua ihmetyttää todella paljon, huoltomies käynyt sanomassa ettei asunnossa ole kosteusvauriota (pienen koputtelun jälkeen) .

7

152

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kvht-altistus? Sala-
    • muutto.

      Home?

      Täytyy muuttaa muualle

    • Ei riitä pelkkä

      muutto!


      ""......................Huomioi ensin tämä:
      Kvht-altistuneen hoito menee näin esimerkiksi oirehtiminen 40-osuman saaneella:
      1. Pyrit kvht-altisteettomiin tiloihin jolloin kvht-altistumisen oireista häviää noin puolet, eli jäljelle jää noin 20-oiretta.
      2. Syöt riittävästi ja riittävän kauan limakalvojen tärkeimpiä L-a, L-b ja Bif hyöty-bakteereita. Jäljelle jää noin 0….5 oiretta joka on normaali/terve tila.
      a. Mikäli oireilu jämähtää paikoilleen noin 10-osuman seudulle niin, joko et ole saanut po bakteereita riittävästi, tai
      b. Kvht-altistut edelleen tietämättäsi koska kvht-gogktailit eivät välttämättä haise!
      Syy siihen miksi rivilääkärit leimaavat kvht-altistuneen mielenvikaiseksi selviää testistä....................................""
      Kokonaan:
      http://maitohappobakteeri.omasivu.fi/kvht-altistuneen-oiretesti/

    • muutto.

      Totta.

      Ja jos on hometta, niin joutuu hävittämään ihan kaiken, mitä omistaa eli kirjaimellisesti lähteä alasti ulos homeasunnosta.

      Näin se vaan valitettavasti menee.

      Ja noi maitohappobakteerit on hyvä juttu vaikka sivut aika sekavat ja värit kamalat.

      • Tarkennus:

        Ei kannata suinpäin uusia irtaimistoa!!


        ..................................htaaseen asuntoon. Rankkaa, mutta valitettavasti totta!
        *Huom!!
        - >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>Mutta älä uusi turhaan irtaimistoa, mikäli epäilet että uudessa asunnossakin on kosteusvaurio-hometta.
        - Älä käytä klooria ja tolua puhdistamiseen, koska useat aktino-bakteerit (=maaperäbakteeri) käyttävät klooria ja tolua ravintonaan.................
        Kokonaan:
        http://maitohappobakteeri.omasivu.fi/kvht-altistuneen-oiretesti/kvht-kosteusvauriohome-toksiinin-saastuttaman-irtaimiston-puhdistus/


    • Sensitive Bio luvil

      Vastaus saattaa olla PESUAINEISSA!

      Astmaliitto suosittelee pesuainetta Bio Luvil sensitive color ja sen viimeaikaiset pulverit suorastaan lemuavat.
      Kun pulverilaatikon avaa, niin koko siivouskomero haisee, niin että lemu tuntuu ohikulkiessa.
      Entä ne vaatteet, joiden pitäisi olla tuoksuttomia pesun jälkeen? Eivät ole enää.

      Olen tehnyt reklamaation ko. tuotteesta niin Unileverille, kuin Bio Luvilille, mutta sieltä ei reakoida millään tavoin.
      Ensimmäisen laitoin jo alkusyksystä ja toisen pari-kolme viikkoa sitten. Kukaan ei vastaa!!
      Nyt teen tarkoituksella tästä julkista keskustelua ja kysyn voinko olla ainoa tyytymätön ja voisiko joku kertoa kokemuksistaan ?
      Kuinka Astama- ja allergialiitto voi suositella ainetta jos eivät sertifioi suosittelemaansa ?
      Bio Luvil sensitive Color EI OLE TUOKSUTON, niinkuin sitä nimetään ja sellaisena suositellaan!

      • raharaha

        Kuinka Astama- ja allergialiitto voi suositella ainetta jos eivät sertifioi suosittelemaansa ?

        Saavat rahaa siitä.

        Tuoksuherkät koetaan häiriköiksi: Joka toinen meistä alkaa voida pahoin, väsyy tai saa päänsärkyä (paha migreenikohtaus saattaa tulla) ja muita yleisiä ruumiillisia oireita ympäristömme tavallisista tuoksuista kuten tupakansavusta, tunkkaisesta sisäilmasta, lakan, maalin, kopiokoneen, pesuaineen, pakokaasun tai työtoverin parfyymin, partaveden tai hien tuoksusta. Tällaisella herkkyydellä ei ole toistaiseksi vakiintunutta termiä. Termi tuoksuherkkyys kuvaa ilmiötä ehkä parhaiten. Kyseessä ei ole allergia, vaikka herkkyys usein sekoitetaankin siihen.

        Työtehoa heikentävä tuoksu voi olla niin heikko, ettei sitä edes huomata.

        Tuoksuherkkyys on perinnöllinen ominaisuus. Se on hyödyttänyt esi-isiämme varoittamalla pilaantuneesta ruoasta, villieläimistä ja muusta epätavallisesta ja mahdollisesti vaarallisesta asiasta ja taannut siten paremmat mahdollisuudet selvitä hengissä. Herkkyyttä ei pystytä mittaamaan objektiivisin keinoin eikä siihen ei ole toistaiseksi käytettävissä kunnollista hoitokeinoa. Antihistamiinit auttavat usein ainakin jonkin verran, mutta aivan liian moni joutuu oireittensa voimakkuuden takia käpertymään kotinurkkiinsa uskaltamatta lähteä edes kauppaan. Työpaikat onnistutaan tavallisesti saamaan siedettävän tuoksuttomiksi mutta nipottajan ja häirikön maineelta ei suojaa mikään.
        http://www.hajusteyliherkkyys.com/perustietoaSairaudesta.html



        Ajattelet että henkilökohtainen hygienasi, itsevarmuutesi ja viehättävyytesi ovat kunnossa, kun tuoksut. Peset suihkussa hiuksesi ja ihosi tuoksuilla, puhdistat suusi tuoksuvilla, puhdistat ihosi ja meikkaat tuoksuvilla, lisäät tuoksuvan deodorantin, vartalovoiteen, ehkä jalkasuihkeen ja intiimisuihkeen, lisäät tuoksuvan hiusgeelin, hiuslakan ja hajuveden. Pukeudut hajusteilla pestyihin vaatteisiin ja lisäät hajustetun pikkuhousunsuojan.

        Kylpyhuoneen ja wc:n olet jo pessyt hajustetuilla, samoin saunan ja keittiössä tiskit. Todennäköisesti kaikki siivousaineesi ovat tuoksuvia. Olet ehkä sijoittanut kotiisi ilmanraikastimen.

        Menet autoosi, joka tuoksuu, tai bussiin ja työpaikalle, jossa muutkin tuoksuvat. Hengität hajusteita sisääsi koko päivän. Niitä tunkeutuu myös ihosi läpi.

        Jonain päivänä ehkä huomaat, että silmiäsi kirvelee ja ne valuvat vettä, nenä on tukossa, päätä särkee, pyörryttää, ajatukset ovat tokkuraiset, rintaa painaa ja yskittää, ääni käheytyy, väsyttää ja oksettaa. Alat epäillä että sinulla on astma. Kutiset odottamattomasti.

        Voi olla, että olet herkistynyt hajusteille.

        JATKUU
        http://www.elinahytonen.fi/2012/05/hajuste-kavala-ystava/


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksköhän mä oon tuolla

      Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup
      Ikävä
      32
      4611
    2. Aamu on aina iltaa viisaampi.

      Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene
      Ikävä
      15
      2588
    3. Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt

      Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko
      Ikävä
      25
      2425
    4. Ihana on nähdä edes ohimennen

      Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su
      Ikävä
      55
      2317
    5. ymmärrätkö miksi minua sattui?

      Vinkki, jätit tekemättä jotain.
      Ikävä
      32
      1787
    6. Saattaisimme olla yhdessä

      Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla
      Ikävä
      32
      1611
    7. Se meidän sydänyhteys

      Oli ihanaa. Oltiin samankaltaisia sieluja ja tunnettiin voimakasta vetovoimaa ja yhteenkuuluvuutta. Voisiko se löytyä vi
      Ikävä
      73
      1496
    8. Mies, mua jotenkin kiinnostaa

      Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?
      Ikävä
      50
      1295
    9. Vanhemmalle naiselle

      Juhannussauna on lämpiämässä. 🌿🥵💦
      Ikävä
      66
      1294
    10. Epäiletkö että kaivattusi

      On tai on ollut ihastunut sinuun?
      Ikävä
      82
      1241
    Aihe