Ka ensiautoksi

kaaaaaaaaaa

Haluaisin kuulla kokemuksia Kaasta, tulisi ensiautoksi ja käyttäisin suurimmaksi osaksi maantieajoon. Kaata olen katsellut nyt ensiautoksi kun niitä löytyy siihen 1000e budjetiin vähän ajettuja (vähän päälle 100 000tkm suurin osa). Onko niissä paljon vikoja ja tuleeko muuten paljon kustannuksia, vakuutusmaksut ja ajoneuvoverot varmaan vähän alempia kuin isommissa autoissa? Yritän tässä miettiä että onko mitään mahdollisuusia hankkia autoa opiskelijan 250-300e kk tuloilla. Ensi syksynä uuteen opiskelupaikkaan on huonot julkiset kulkuyhteydet niin olisi tosi hyvä saada auto matkoille.

9

367

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KAssina

      jos yhden vuoden auto n.500euroa
      2v kestävä 600
      3v kestävä 1000

      hyvä ford ka vm.-98 maksaa 4500-6000 euroa.
      hyvin pidetty auto on kalliimpi, mutta eipä tarvitse ojanpohjalla miettiä miksi säästin.

      Autona hyvä, halvat osat ja mahtuu mukavasti rojua kyytiin. bile autoksi ei kannata ostaa. Lempeää kylmällä kelillä hyvin. mahtuu pieneen tilaan. hyvät näkymät ulos. kiihtyy nopeasti.

      • sellanen romu

        Vai pitäisi siitä pikkukinneristä, vielä 16 vuotta vanhastakin, maksaa törkyset 4500-6000 euroa?! Hah hah! Ei tule kauppoja.


    • näin on näreet

      Ei Ka noin jumalattomasti maksa. Taitaa olla pilkkuvirhe. Itsekin ostin 2000-mallin Ka:n jota on ajettu vasta 80000km ja vanhalla mammalla ollut (hyvin pidetty) eikä se maksanut kuin 900e.

    • Hyvä auto on

      Mulla on itsellä tämä uudempi malli (2010) ja ainakin siitä olen tykännyt kovasti. Ajan paljon Turun ja Espoon väliä ja maantieajo sujuu noin pieneksi autoksi oikein mukavasti, vähän turhan kovaa rengasmelua lukuunottamatta.

      Ja mitään suurempia ongelmia ei ole ollut, ainoastaan sellainen aavistuksen ärsyttävä "ominaisuus" näissä kaikissa tuntuu olevan että talvipakkasilla tyhjäkäynti pomppii itsekseen välillä. Siis ei mitenkään merkittävästi mutta sen verran että takapuolessa tuntee kun tarkkaan tunnustelee. Tämä siis ilmeisesti koskee myös vanhempaa mallia jossa kai moottorikin on hyvin pitkälti samaa tavaraa... Mutta siis ei ole varsinainen vika sekään :)

      Niin ja mulla ainakin verot jotain 100€ luokkaa ja vakuutus (kasko liikenne) n. 800€, mut ilman kaskoa tietty aika paljon halvempi.

      • haha

        tyhjäkännin säädin pitää puhdistaa jos pomppii tyhjäkäynti. ja kannattaa tarkistaaa laturi ja akku...

        itsellä pompaaa vain käynistyässä.


      • Hyvä auto on
        haha kirjoitti:

        tyhjäkännin säädin pitää puhdistaa jos pomppii tyhjäkäynti. ja kannattaa tarkistaaa laturi ja akku...

        itsellä pompaaa vain käynistyässä.

        Laturi/akku on moneen kertaan tarkistettu kun tota itsekin aluksi ihmettelin. Samoin se tyhjäkäyntiventtiili on tarkastettu, tosin itse en ole sitä nähnyt mutta väittivät Laakkosella että kunnossa oli. Ja kuulemma en ole ainoa jolla tätä ongelmaa/ominaisuutta esiintyy.

        Ja siis korostan että ei se varsinaisesti "pompi" eli kierrosmittarikaan ei reagoi mitenkään eikä ääni juurikaan muutu vaikka kuinka kuuntelisi. Ainoastaan välillä tuntee sellaisen pienen "tärähdyksen" penkissä kun tarkkaan tunnustelee. Se myöskin lakkaa kun laittaa vaikka ilmastoinnin päälle (tyhjäkäyntinopeus kai nousee hieman).


      • Hyvä auto on
        Hyvä auto on kirjoitti:

        Laturi/akku on moneen kertaan tarkistettu kun tota itsekin aluksi ihmettelin. Samoin se tyhjäkäyntiventtiili on tarkastettu, tosin itse en ole sitä nähnyt mutta väittivät Laakkosella että kunnossa oli. Ja kuulemma en ole ainoa jolla tätä ongelmaa/ominaisuutta esiintyy.

        Ja siis korostan että ei se varsinaisesti "pompi" eli kierrosmittarikaan ei reagoi mitenkään eikä ääni juurikaan muutu vaikka kuinka kuuntelisi. Ainoastaan välillä tuntee sellaisen pienen "tärähdyksen" penkissä kun tarkkaan tunnustelee. Se myöskin lakkaa kun laittaa vaikka ilmastoinnin päälle (tyhjäkäyntinopeus kai nousee hieman).

        Niin ja mainittakoon vielä, että Laakkonen ei siis autoa minulle myynyt, eli he olisivat saaneet korjauksista kyllä rahat ja siksi uskon että olisivat kertoneet jos epäilisivät jotain vikaa. Kävivät kahteen kertaan pitkällä koeajollakin ja huomasivat tämän tyhjäkäynti-ilmiön mutta totesivat että se vain on sellainen.

        Onhan tuossa moottorissa vähän samaan asiaan liittyen sellainenkin kummallisuus, että kun vaikka valot laittaa päälle tyhjäkäynnillä niin kierrokset putoaa puoleksi sekunniksi aika reippaasti alaspäin ja ainakin tämän olen huomannut myös yhdellä toisella Ka:lla ajaessani.

        Ota näistä Fiatin moottoreista selvää... ;)


    • Tiesitkö, että

      AutoBildissä sanottiin: kaikki mikä KAassa on peltiä, ruostuu.
      Hyvänä puolena on, että KAata löytyy läjöittäin purkamoiden pihoilta, joten varaosia löytää helpolla ja halvalla. Mutta pidä kiirettä, ennen kuin viimeisetkin ruostuvat tomuksi.

    • mie vain

      Ford ka -97 on auto joka on parempi viedä muuvalle kuin merkki korjaamoon. ei ne esim. laakosen korjaajat jaksa paneutua vanhempaan autoon jos ei saa heti autoa tietokoneeseen kiinni. turha vikakoodeja on etsiä. pitää tietää jotain..


      itse pitää opetella ja kuulostelemaan vikoja ja etsiä ratkaisua. onneksi on google ja ranskalaiset jotka tekevät hemmetin hyviä video pätkiä ja korjaus oppaita...


      Missä on kunnon "rasvanäpit" suomessa ? taitaa alkaa olemaan uhanalainen laji.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      436
      7456
    2. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      93
      6156
    3. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      208
      5642
    4. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      164
      5319
    5. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      34
      4487
    6. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      91
      4368
    7. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      28
      3610
    8. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      116
      3590
    9. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      67
      3578
    10. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      83
      3524
    Aihe