Olen kärsinyt tinnituksesta nyt 1,5kk. Se aiheutui kovasta äänestä, joten olen tietoinen että silloin parantumisen mahdollisuudet ovat pienemmät. Ensimmäiset viikot ääni oli aivan hirvittävä, mutta nyt olen kuitenkin huomannut että ääni on muuttunut vähemmän häiritseväksi ja hiljaisemmaksi.
Huolenaiheenani onkin se, että ääni ikäänkuin vaihtaa taajuuttaan jatkuvasti ja "piipittää". Kuulostaa siltä, kuin joku soittaisi viulua pääni sisällä. Ei ole siis sellaista vaihtelevuutta että esimerkiksi päivittäin tai edes viikoittain vaihtuisi, vaan siis ihan jatkuvalla syötöllä kuuluu piippausta ja ääni muuttuu eri taajuudelle! Onko kellään muulla ollut samaa ja mistä tämä voisi johtua...?
Tinnituksen taajuus vaihtelee jatkuvasti??
Mitä johtuu
1
392
Vastaukset
- Piiiiiiiiiiiiiiiiiip
Tinnitusta käsittääkseni on erilaista, on aika pitkälti yksilöllistä.
Jollakin henkilöllä saattaa tuo ääni pysyvän saman taajuisena koko ajan(voi tietenkin voimistua, mitä kauemmin ko "vamma" on vaivannut) ja joillakin taas voi taajuus ja äänetkin jopa vaihdella.
Eräs tuttavani ainakin sanoi, että hänellä välillä tuo ääni on sirisevää ja joskus matalempaa ujellusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.784709- 1842043
- 1321742
- 1741353
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161221- 351076
- 78973
- 52946
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj16927Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh273904