Olen etsimässä sopivaa 9-3 Saabia vm. 2001-02 seuraavaksi autokseni. Varusteisiin liittyen kysyisin miten Sport-versio eroaa "normaalista", eli onko vain varuste-eroja (ja millaisia?) vai onko alustaakin käsitelty? Entä mitä varusteita Business-paketti sisältää?
Myös muut yleisemmin käytetyn ostajaa mahdollisesti kiinnostavat kommentit ovat tervetulleita. Kiitos!
Myös muut yleisemmin käytetyn ostajaa mahdollisesti kiinnostavat kommentit ovat tervetulleita. Kiitos!
Vastaukset 15
Vanhimmat
Heips
Itselläni oli 9-3t sport vuosimallia 2000, omistin sen 4 vuotta ja ajoin sillä 70.000km ilman pienintäkään ongelmaa.
Varusteet tietysti riippuu mitä siihen on uutena asennettu, sen verran voin kertoa että acc-ilmastointi on ehdoton, lämmönsäätö ja määrä toimii hyvin ja kylmälläkin ilmalla ei ollut ongelmia.
Minusta malli oli myös erittäin taloudellinen ajaa, ja tehoa minusta oli riittävästi,vaikka moottori oli matalapaineturbo/150hv
Jos löydät hyvän vähänajetun niin suosittelen kyllä.
Kiitos ippe. Hyvin varusteltuja ja turbolla tehostettuja näyttävät oikeastaan kaikki 2000-luvun ysikolmoset olevan. Tarjokkaat vaan ovat joko melko paljon ajettuja tai sitten kolmiovisia, mikä ei oikein tule kyseeseen. Täytynee malttaa mieltä ja jatkaa etsintöjä.
Sinulla kun oli se "sport" -versio, niin osaatko sanoa, oliko siinä ns. perusmalliin verrattuna jotenkin tuhdimpi jousitus ja/tai kiinnostavia varusteita? Jotainhan sen sport-merkinnän on täytynyt tarkoittaa.
Sportti on muuten perusversio jousituksia myöten, mutta siitä löytyy nuo sportin eli vanhan -00 aeron helmat. Olen nähnyt semmosia sportteja missä on kaikki nahkaosat gummia (ratti, kepin nuppi ja palje) ja soitin on joku itse hankittu sekä ilmastointi mahdollisesti manuaalinen.
Normivarusteethan on nuo kuljettajan sivubagit, SID1, sähkölasit, ajonesto sun muut perusvehkeet.
SE-varustelussa on ainakin SID2, automaati-ilmastointi, vakionopeussäädin, sumuvalot ja cruise
Olisko joku comfort tai driving paketti mistä noi nahkahilppeet löytyy.
Businesvarusteluun liittyy yleensä cruise, automaatti-ilmastointi ja handsfree-valmius.
Jämäkämpää alustaa löytyy vasta tarvike/tuning-osatolta tai Aero/Viggen malleista.
Nämä listat ei ole mitään faktoja vaan mutu-juttuja ulkomuistista. varmasti saatta olla epätarkkuuksia.
virikauppaan siitä sitten saman tien...hophop!
esim www.maptun.fi ja jäsenhakemus www.saabclub.fi
Heips
Jep, noissa mielipiteistä joita keskustelussa saa lukea, oli paljon olennaista ko mallista, omasta mielestä ja omassa ajossa tuo jousitus oli kyllä ok. Talvisaikaan oli sitä narinaa kylmillä ilmoilla, johtui niistä kumipuslista alustassa
ja lääkehän on tietty vaseliini ko.kohteisiin.
eipä täs nyt enempää.
Ei siinä sportissa mitään erikoista ollut, vanteet helmat ym. joutavaa. Olen samaa mieltä erään kirjoittajan kanssa, että ACC-ilmastointi tulee olla.
Minulla oli sport vm. 2000, ei mitään varsinaista moitittavaa, syystä tai toisesta vaihdoin sen kalliisti 2002 malliseen TurboJubileeseen. ACC-ilmastointi oli selvä parannus, mutta se alusta. En vaan tiedä miksi, mutta nykyisessäni ei ole mitään sellaista vetelyyttä. kuin oli siinä Sportissa. Onko nykyinen vahingossa asennettu tehtaalla Aeron alustalle?
Aeron alustalle asennettu NO EI OLE, aerossa on erillaiset iskarit, jouset ja vakaajat. Ehkä voisit miettiä olisko autoosi vahingossa asennettu aeron palikat.
Muistaakseni jubileessa on vakiona 10mm madaltava aeron alusta.
Kiitos kaikille vastaamaan vaivautuneille. Riittävän sopiva yksilö löytyikin näin pian ja "sopivan" harkinnan jälkeen tein kaupat. Pihalla seisoo nyt -01 2.0t business. Varusteina välttämättömät ACC ja vakionopeussäädin, ekstrana mm. parit alut, AS2 ja jalopuukoristeet. Toivomuslistalle jäi vielä ainakin nahkaverhoilu ja parkkitutka, mutta eihän sitä kerralla voi kaikkea saada.
Hyvän valinnan teit. Itsellä kanssa vastaavanlainen saba ollut jo melkein vuoden. Paljonko on mittariin matkaa kertynyt? Nautinnollisia ajoja.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=578&posting=22000000004772193
Ajettu on suunnilleen satatonnia. Mutta sellainen matkahan on laatuautolle vasta esileikkiä (koputtaa puuta).
Moi,
Minulla on myynnissä saab 93 hatchbacg 2002. Ajettu 63000km. 150 35hv tehopaketti=185 hv . Koko punanen (vain oven kahvat mustat). Huollot tehty merkkikorjaamossa. Olen vaihtamassa dieseliin. Niikuin kilometreistä näkyy, niin se on perusteltua. Autosta ei ole huonoa sanottavaa.
Terveisin:
Tapsa 040-5397488
Kenen tehopaketti on kyseessä ?
Onko muutoskatsastettu ?
5d ?
Varusteet ?
Hinta ?
näyttää olevan saabin oma on/on mahdollista muutoskatsastaa.
oletko kiinnostunut käytetystä; Turbo Saab 9-3 hatchback, ajettu 87 000 km? Myyn sen tarpeettomana. Talvellakin starttaa hyvin kovista pakkasista huolimatta. Lähetä postia, jos olet kiinnostunut. [email protected]
http://www.automyyntijaro.fi/viewVehicle.php?id_car=142217&PN[0]=latest&PL[0]=listVehicle.php
Kiitos kaikille mielenkiinnosta ja yhteydenototoista, Saab sai uuden isännän!
t. nyt sitten autoton!