Tarkoitus olisi uusia kynnyskotelot. Saisivat kestää samat 20 vuotta mitä nykyisetkin, joten kunnollinen suojauskin on tehtävä.
Yksi idea olisi, että laittaisi normaalien suoja-aineiden kuivuttua kotelot täyteen uretaanivaahtoa. Silloinhan niihin ei pääsisi likaa eikä vettä.
Ainoa kysymysmerkki on mahdollisesti pellin ja uretaanin väliin kondensoituva vesi. Onhan siinä pellin päällä se kotelosuoja-aine, mutta jääkö kosteus hautumaan kuitenkin haitaksi asti?
Uretaania koteloihin?
14
2817
Vastaukset
- Jahas vai sillai
Täyttäessä kotelot pullistuvat... ja seuraava hitsari saa myrkytyksen uretaanin käryistä...
- PalavaUretaani
Uretaanihan on erittäin paloherkkää tavaraa, että mites sitten, jos myöhemmin uusi omistaja alkaa korjailemaan ja hitsaamaan kynnyskoteloita, niin uretaanivaahto alkaa kytemään ja syttyy palamaan, että miten sen sitten sammutat.
Aika paloarkaa tavaraa, kuten muukin autossa on paloarkaa.
- www1
Tavallaan vastasit jo itsellesi eli se kosteus jää sinne uretaanin ja pellin väliin ja sitten alkaa lahoaminen. Kosteus hautoo ne suoja-aineet pellistä irti ja sitten alkaa ruostuminen.
Mulla on mielikuva että tuota systeemiä olisi joskus kokeiltu ja huonolla menestyksellä.
Uudet kynnykset ja suoja-aineet, eli ihan perinteisin menetelmin niin tulos on paras. Kosteuden täytyy päästä rakenteesta pois. - Hämmästellen
Edelliset kestivät 20 vuotta. Uusittuna kestävät toiset 20 vuotta suojattuna jollakin tavalla. Kauanko niiden pitäisi kestää? Eikö 40 vuotta riitä käyttöautolle?
- aloittaja_2014
Tuskinpa koteloista uudenveroisia tulee, vaikka uutta peltiä laitetaankin. Auto on tekniikaltaan hyvä, joten siksi se olisi tarkoitus vielä paikkailla. Hylsy tuli katsastuksessa pelkästään toisen kynnyskoteon ruostevaurion vuoksi.
Kysymys heräsi lähinnä siksi, että jos saisi jollain patentilla kestävyyttä lisättyä. Omien hitsailujen jälkeen koteloissa on aika paljon epätasaista saumaa. Uretaanituubi ei paljoa maksaisi ja ajattelin sen tunkeutuvan pienimpiinkin koloihin sen hyvän turpoavuuden ansiosta. - serkkupoika
aloittaja_2014 kirjoitti:
Tuskinpa koteloista uudenveroisia tulee, vaikka uutta peltiä laitetaankin. Auto on tekniikaltaan hyvä, joten siksi se olisi tarkoitus vielä paikkailla. Hylsy tuli katsastuksessa pelkästään toisen kynnyskoteon ruostevaurion vuoksi.
Kysymys heräsi lähinnä siksi, että jos saisi jollain patentilla kestävyyttä lisättyä. Omien hitsailujen jälkeen koteloissa on aika paljon epätasaista saumaa. Uretaanituubi ei paljoa maksaisi ja ajattelin sen tunkeutuvan pienimpiinkin koloihin sen hyvän turpoavuuden ansiosta.Takavuosina eräs sukulaiseni teki kynnyskotelojen yläosaan aukot ja tunki kotelot täyteen trasselia. Trasseliin hän kaatoi öljyä niin paljon kuin se pystyi vastaanottamaan. Öljyn lisäyksen hän teki vuosittain. Auto kylläkin ruostui muualta käyttökelvottomaksi. Kynnyskotelot olivat kyllä täysin ruosteettomat.
- www1
aloittaja_2014 kirjoitti:
Tuskinpa koteloista uudenveroisia tulee, vaikka uutta peltiä laitetaankin. Auto on tekniikaltaan hyvä, joten siksi se olisi tarkoitus vielä paikkailla. Hylsy tuli katsastuksessa pelkästään toisen kynnyskoteon ruostevaurion vuoksi.
Kysymys heräsi lähinnä siksi, että jos saisi jollain patentilla kestävyyttä lisättyä. Omien hitsailujen jälkeen koteloissa on aika paljon epätasaista saumaa. Uretaanituubi ei paljoa maksaisi ja ajattelin sen tunkeutuvan pienimpiinkin koloihin sen hyvän turpoavuuden ansiosta.Noin vanhassa autossa on vain riski että kynnykset uusittuasi se hakku menee pohjasta tai joustintuen juuresta läpi seuraavalla kerralla.
- J.ärkiHoi
serkkupoika kirjoitti:
Takavuosina eräs sukulaiseni teki kynnyskotelojen yläosaan aukot ja tunki kotelot täyteen trasselia. Trasseliin hän kaatoi öljyä niin paljon kuin se pystyi vastaanottamaan. Öljyn lisäyksen hän teki vuosittain. Auto kylläkin ruostui muualta käyttökelvottomaksi. Kynnyskotelot olivat kyllä täysin ruosteettomat.
vielä tikkua perään niin vot
- loppoi
oiskohan sulla muita ideoita jakaa oot aika hassu.
- vai emsii
Elä hyvä mies pilloo autoo sillä kyllä suomessa osataan hitsata vielä.
- 3+6
Osta kompura ja suutin ruiskuun joka tekee öljystä sumua, puhalllat öljysumua koteloihin joka toinen vuosi niin ei takuulla ruostu.
- petonimies
No voihan ne valaa betonia täyteen,ei mene taatusti hakku läpi.
Ja vielä sopivasti lisäpainoa talven varalle,voi ajaa huonommilla renkailla.
-Selvää säästöä
Ja jos oikeen hyvän haluaa,niin tunkee vielä parit harjateräkset valuun. - dlskfdskljgklds
Vedä hitsausten epätasaisuudet sileäksi rälläkällä ja opettele hitsaamaan tasaisemmin.
Tuossa nyt alkuun mikkihitsauskoulutusta:
https://www.youtube.com/watch?v=lzBGZaS1apw - avensis1999
itse vetäsin tänään palokatko uretaania avensiksen helmat täyteen. sitä ennen kolme purkkia kotelosuojaa, yksi purkki alustasuojaa ja yksi purkki kiveniskusuojaa tuli ruiskutettua ennen uretaanin laittoa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark2036461Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p2634372"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1423565Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1083382Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m573382Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi492856Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon
Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon2432437Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.752417- 252346
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk1011941