Miten valmistautua yritykseen?

vauvahaaveita2014

Hei,

Suunnittelemme piakkoin aloittavamme yrittää lasta, tässä ihan muutaman kk:n kuluttua. Olisiko siis jotain vinkkejä, mitä kannattaisi ottaa huomioon ja ns. valmistautua? Elän ja elämme nyt jo terveellisesti (ruoka ja liikunta), kumpikin normaalipainossa, mutta mietin lähinnä esim. raskauteen valmistettuja vitamiineja, stressin vähennystä (jollakin konstilla jos se onnistuisi?) jne. sanokaapa te kokeneet onko jotain mitä kehottaisitte tekemään? Tietysti e-pillereiden poisjättö yksi keskeinen seikka.. :) Oletteko muuten jättänyt ns. taukoa tai lopettanut pillereitä vähän etukäteen?
kiitos vastauksista :)

4

217

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yksi haaveilija kans

      Mitä nyt mieleen tälleen itsekin vielä lasta omaamattomana (mutta siitä haaveilevana) niin ainakin vitamiineistahan on se, että foolihappoa kannattaa alkaa syömään jo ennen yritystä, sen aikana ja vielä raskaudenkin ensimmäisen kolmanneksen aikana. Vaikuttaa lapsen keskushermoston kehittymiseen. Muutoinkin vitamiineja kannattaa popsia, lähinnä lisänä D-vitamiinia jos ravinto on monipuolista ja muut vitamiinit tulevat sieltä.

      Toinen kanssa mitä olen ymmärtänyt noista pillerien poisjättämisestä on se, että heti silloin jättäessä voi olla parhain mahis tärpätä. Tottakai koko homma riippuu ihan siitä, että miten kroppasi käyttäytyy lopettamisesta. Palautuuko oma kierto heti samanlaiseksi ennen pillereitä vai meneekö se niin sekaisin, että sitä pitää vähän herätellä. Kierron tasaantumiseen voi helposti (huonossa lykyssä) vierähtää pidempikin aika, monta kuukautta tai vuosikin.

      Itse jännään kanssa sitä hetkeä, ku pillerit lopetan ja yritys alkaa, että miten tuo oma kierto palautuu. Tai on palautumatta pikemminkin, koska jo ennen pillereitä mokoma oli epäsäännöllinen ja todennäköisesti on sitä lopettamisen jälkeen. Se eka kaksi kiertoa homma voi toimia, mutta sen jälkeen alkaa menemään yhä pidemmäksi odotteluksi itsellä mikäli vertaan asiaa edelliseen poisjättöön (tuolloin suhteen loppumisen vuoksi). :D

      Tsemppiä yrittämiseen!

    • Elona123

      Kannattaa myös varautua odottamiseen ja malttiin. Vaikka en itse pillereitä käyttänyt ehkäisynä vaan kondomia, niin silti yritystä 3v kunnes tärppäsi. Ja minä suunnittelin jo että jouluna olisi oma vauva kainalossa, mutta aina joulu joulun perään ei mitään.. Mutta siis ei pidä yrittämällä yrittää vaan ottaa rennosti ja tulee jos on tullaksen. Jatkaa normaalielämää, näin lääkäri minulle neuvoi :) tsemppiä tulevaan!

      • alkup.

        Kiitos kommenteista! Vitamiineja voisikin alkaa (foolihappo ym.) popsia jo etukäteen! :) Tottahan se on, koskaan ei tiedä! Enkä haluakaan liian itsestään selvästi suhtautua! Se on tärkeää pitää mielessä!


    • Syystuuli1

      Moikka
      Yritys olis tarkoitus aloittaa tuossa huhtikuussa. Jätin pillerit pois jo lokakuussa ja nyt ehkäisynä vain kondomi. Pillereitä takana 13 vuotta.
      Kävin tuolloin myös yksityisellä gynellä, joka kehotti odottamaan kierron tasaantumista väh. 3kk, ennen kuin alkaisimme yrittää. Sain myös neuvon aloittaa hiukan ennen yritystä raskaanaoleville tarkoitetun vitamiinikuurin, multitabsilta ainakin löytyy. Ajattelin, että aloitan kuurin tuossa maaliskuussa ja jatkan kunnes tärppää.
      Kierto on ollut suht.tasainen nyt 3 kiertoa välillä 29-32 päivää, joten olen aika toiveikas. On sitten helpompi arvioida ovulaatiotakin kun kierto on tasainen. =)
      Tsemppiä yrityksellenne!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      169
      10382
    2. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      55
      2833
    3. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      82
      2558
    4. 85
      2391
    5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      148
      2119
    6. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      244
      1968
    7. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      44
      1412
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1405
    9. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

      Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
      Maailman menoa
      121
      1215
    10. Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!

      Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei
      Tv-sarjat
      34
      873
    Aihe