Syyllistyikö ugin sosiaalijohtaja laittomaan vapaudenriistoon?

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10151950245643719&set=a.492811863718.265061.585693718&type=1&theater Web of Trust


Mielestäni tuon ko. lapsen vanhempien kannattaisi tehdä asiassa rikosilmoitus, rikosnimikkeenä siis laiton vapaudenriisto ja pyytäisivät asiassa huomattavat korvaukset. Tuollaiset viranomaisten mielivaltaisuudet pitäisi saada kokonaan loppumaan. Vapaudenriistohan on tosiallisesti kestänyt koko sen ajan, jonka lasta huostassa pidettiin hallinto-oikeuden päätöksen vastaisesti.

3

121

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • von Lagerbom

      25 luku: Vapauteen kohdistuvista rikoksista

      Luku on uudistettu lailla (21.4.1995/578).

      1 § (21.4.1995/578) Vapaudenriisto. Joka sulkemalla sisään, sitomalla, kuljettamalla johonkin tai muulla tavoin oikeudettomasti riistää toiselta liikkumisvapauden tai eristää toisen tämän ympäristöstä, on tuomittava vapaudenriistosta sakkoon tai vankeuteen enintään kahdeksi vuodeksi.

      2 § (21.4.1995/578) Törkeä vapaudenriisto. Jos vapaudenriistossa
      1.vapaudenmenetystä jatketaan yli kolmen vuorokauden,
      2.aiheutetaan vakavaa vaaraa toisen hengelle tai terveydelle tai
      3.käytetään erityistä julmuutta tai vakavan väkivallan uhkaa

      ja vapaudenriisto on myös kokonaisuutena arvostellen törkeä, rikoksentekijä on tuomittava törkeästä vapaudenriistosta vankeuteen vähintään neljäksi kuukaudeksi ja enintään neljäksi vuodeksi.

    • j oku

      Vom Lagerbom keskustelee jo itsenä kanssa yllä ja jatkuvissa uusissa avauksissaan.
      Sosiaalijohtaja on toiminut oikein.

      • turhaa mangumista

        "Ford Cortinan tässä mallissa tuhkakupilla tarkoitetaan keskellä kojelautaa sijaitsevaa avattavaa pientä luukkua. Tuhkakuppiin voi sekä karistaa tuhkaa savukkeesta tai sammuttaa sen painamalla sitä voimakkaasti tuhkakupin etureunassa sijaitsevaa korokeosaa vasten. Tuhkakupin tyhjentämistä varten Teidän tulee ottaa tukeva ote tuhkakupin etureunasta ja painaa sitä hieman alaspäin samalla vetäen sitä ulospäin. Säännöllisesti näin menetellen säilytytätte Fordinne alkuperäisen siisteyden, lisäätte ohjaamon viihtyisyyttä ja varmistatte Fordinne arvon säilymisen."


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      249
      4514
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      123
      2949
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2712
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1700
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      105
      1543
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      16
      1431
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      51
      1271
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      92
      1206
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      201
      1065
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1045
    Aihe