Tarkoitus olisi laittaa vaihtolava-auto maatalous hommiin,ongelmana on se,että pitäisi olla vähän enempi työtä autolle kuin nämä perus jutut eli lannan ajo,rehun kuskaaminen ym. perus mitä on. Onko muilla kokemuksia ja ideoita joita olette soveltaneet auton ja maatalouden kanssa?
Kuorma-auto ja maatalous työt.
Ape.
52113
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kannatttaa laittaa uusi auto, eikä ajella toisten vanhoilla paskoilla. Saat tuet siihen helposti. Volvo tai Scania, ei oo välii kuhan vaan on veekasi. Näin toimit.
Ajat sillä vaikka mäckäriin tai pizzapaikkaan, on komee kun tuut hakee ruokaa V8;lla.
Jep jep,täällä vastaillaan taas normi Suomi24 tyyliin. Toivottavasti Ape. saat asiallisiakin vastauksia.
Ootkos LERVO ?
Minulla on vaihtolava-auto Maatalousajossa ja osittaisessa ammattiajossa.Lähinnä ajelen soraa ja apulantaa/viljaa asiakkaille.Lisäksi käyn joskus nostelemassa nosturilla kattoristikoita ja joskus kuljetan maataloukoneita.
Jos autolla ajetaan muutakin ajoa kuin omaan Maatalouteen liittyvää ajoa,niin silloin Kuorma-auto on ammattimaisessa liikenteessä eli vaatii liikenneluvan ja kuljettajalta ammattipätevyyden.Kannattaa harkita tarkkaan,että onko muuta ajoa niin paljon.Jos pidät sen kuormurin pelkästään omassa käytössäsi,niin et tarvitse ammattipätevyyttä etkä liikennelupaa ja vakuutusmaksut on paljon halvemmat yksityikäytössä.
Lisäksi kannattaa muistaa,että autoilijat on polkeneet taksat,niin alas ettei tahdo oikein kannattavaa ajoa olla.Tahtoo olla vähän sillain,että kun sanoo hintansa,niin joku autoilija tekee sen 50% halvemmalla jo pelkästään kateuttaan.Ei tuollainen Kuorma-auto nyt,niin kallis ole pitää pelkästään maatalouskäytössä kun ainoastaan ajaminen maksaa tällä Dieselin hinnalla.Tosin eipä se niin tuhottomia ajoja tarvitse,että auton kulut on maksettu ja omatkin ajot siinä sivussa.Itse laskin joskus,että 10-20 keikkaa vuodessa riittää hyvin kuluihin ja saa vielä palkkaakin.