Vain kypsää lihaa..?

Allerigiat vaivaa

Voinko tarjoilla koiralle vain pelkkää kypsennettyä lihaa ruuaksi?
Lihat ovat tällä hetkellä

lammas
maksalaatikko
poro
lohi

mitä tähän pitäisi lisätä jotta ruokavalio on tarpeeksi monipuolinen ja että kaikki ravintoaineet tulee saatua. Lisäravinteita tms...?

Nappulat joudumme allegioiden takia lopettamaan ja raakalihaa ei maha kestä.

Koiran on kultainennoutaja 35 kg, normaalipainoinen ja normi aktiivinen.
Kuinka paljon ruuan määrän pitäisi olla vuorokaudessa?

5

287

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fghjk

      Yhtäkkinen ruuanvaihto pistää varmasti mahan sekaisin, joten olisi kannattanut aloittaa varoen. Raaka liha on tietenkin paras vaihtoehto. Voisit kokeilla esim. valmiita kanamix-aterioita aluksi. Ideahan on tosiaan se, että maha tottuu vähitellen muutoksiin. Raakaruokinnassa yleensä ravinnon määrä on noin 3-5% koiran painosta. Ruuan määrä tietenkin riippuu kulutuksesta ja on koirakohtainen. Kokeilemalla sekin selviää.
      Maksalaatikossa on aika paljo suolaa, jos se on ihan kaupan valmisruokaa.
      Meidän mahavaivaiselle tein lohesta ja riisistä uunissa laatikon, hyvin maistui.

    • jees
    • Jurak

      Niin,ja se kannattaa muistaa vielä myös,että jos kaupan valmista maksalaatikkoa antaa,niin silloin on paras valita myös se rusinaton maksalaatikko,koska rusinoissa on jotain ainetta joka on koirille vaarallista.
      Ja muutenkaan ei kaupan maksalaatikkoa suositella annettavaksi kuin korkeintaan silloin tällöin harvakseltaan vaan.
      Ja jos maksalaatikkoa haluaa koiralleen syöttää niin se kannattaa silloin itse valmistaa ja jättää kaikki turhat ylimääräiset mausteet ja lisukkeet pois, joita kaupan valmiissa laatikossa on.

    • Ruokaa

      Jätäppä toi maksalaatikko pois. Eli syötät noita lihoja vaan. Kerran viikkoon annat maksaa(huom, maksaa, ei laatikkoa), siitä saa a-vitamiinin.

      Lisäravinteiksi tarvitset kalkin, jota saa esim jauheena eläinkaupasta. Sitten d-vitamiini, ihmisten valmisteet käy, kuhan ei ole mitään makuaineita ja katso että se on D3 -vitamiinia. Voit myös ottaa siihen kylkeen vielä jonkun öljyn, esim nutrolin öljyssä on samassa kala ja kasviöljyjä, omalla koiralla nutrolinilla on ollut erittäin positiivinen vaikutus turkkiin :)

      Ruuan määrä on hyvin yksilöllistä. Katsot sopivan kokosen köntin lihaa nyt alkuun ja sitten sen mukaan että lihooko/laihtuuko, säädät sopivaksi :)

      • Lisäys vielä

        Jos koiran vatsalle ei yksinkertaisesti raaka liha sovi, voi ihan hyvin kypsentää lihat. Vitamiinihävikki kypsennettäessä on pieni, mutta valkuaisen hyödynnettävyys taas kasvaa


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      38
      5336
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      290
      5164
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      64
      4519
    4. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      69
      2445
    5. Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon

      Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt
      Köyhyys
      48
      1880
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      28
      1824
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      26
      1800
    8. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      80
      1728
    9. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      16
      1702
    10. Oon kyllä välillä ollut susta

      Nainen huolissani, en oo niin sydämetön mitä tunnut ajattelevan
      Ikävä
      105
      1506
    Aihe