Voinko tarjoilla koiralle vain pelkkää kypsennettyä lihaa ruuaksi?
Lihat ovat tällä hetkellä
lammas
maksalaatikko
poro
lohi
mitä tähän pitäisi lisätä jotta ruokavalio on tarpeeksi monipuolinen ja että kaikki ravintoaineet tulee saatua. Lisäravinteita tms...?
Nappulat joudumme allegioiden takia lopettamaan ja raakalihaa ei maha kestä.
Koiran on kultainennoutaja 35 kg, normaalipainoinen ja normi aktiivinen.
Kuinka paljon ruuan määrän pitäisi olla vuorokaudessa?
Vain kypsää lihaa..?
5
305
Vastaukset
- fghjk
Yhtäkkinen ruuanvaihto pistää varmasti mahan sekaisin, joten olisi kannattanut aloittaa varoen. Raaka liha on tietenkin paras vaihtoehto. Voisit kokeilla esim. valmiita kanamix-aterioita aluksi. Ideahan on tosiaan se, että maha tottuu vähitellen muutoksiin. Raakaruokinnassa yleensä ravinnon määrä on noin 3-5% koiran painosta. Ruuan määrä tietenkin riippuu kulutuksesta ja on koirakohtainen. Kokeilemalla sekin selviää.
Maksalaatikossa on aika paljo suolaa, jos se on ihan kaupan valmisruokaa.
Meidän mahavaivaiselle tein lohesta ja riisistä uunissa laatikon, hyvin maistui. - jees
Lisäksi antaisin merileäjauhetta ja öljyä.
http://www.mustijamirri.fi/tuote/islamer-1000-g/002208/
1tl/ateria
Öljyksi käy perus rypsi ja auringonkukkaöljy tai lohiöljy.
1 rkl - Jurak
Niin,ja se kannattaa muistaa vielä myös,että jos kaupan valmista maksalaatikkoa antaa,niin silloin on paras valita myös se rusinaton maksalaatikko,koska rusinoissa on jotain ainetta joka on koirille vaarallista.
Ja muutenkaan ei kaupan maksalaatikkoa suositella annettavaksi kuin korkeintaan silloin tällöin harvakseltaan vaan.
Ja jos maksalaatikkoa haluaa koiralleen syöttää niin se kannattaa silloin itse valmistaa ja jättää kaikki turhat ylimääräiset mausteet ja lisukkeet pois, joita kaupan valmiissa laatikossa on. - Ruokaa
Jätäppä toi maksalaatikko pois. Eli syötät noita lihoja vaan. Kerran viikkoon annat maksaa(huom, maksaa, ei laatikkoa), siitä saa a-vitamiinin.
Lisäravinteiksi tarvitset kalkin, jota saa esim jauheena eläinkaupasta. Sitten d-vitamiini, ihmisten valmisteet käy, kuhan ei ole mitään makuaineita ja katso että se on D3 -vitamiinia. Voit myös ottaa siihen kylkeen vielä jonkun öljyn, esim nutrolin öljyssä on samassa kala ja kasviöljyjä, omalla koiralla nutrolinilla on ollut erittäin positiivinen vaikutus turkkiin :)
Ruuan määrä on hyvin yksilöllistä. Katsot sopivan kokosen köntin lihaa nyt alkuun ja sitten sen mukaan että lihooko/laihtuuko, säädät sopivaksi :)- Lisäys vielä
Jos koiran vatsalle ei yksinkertaisesti raaka liha sovi, voi ihan hyvin kypsentää lihat. Vitamiinihävikki kypsennettäessä on pieni, mutta valkuaisen hyödynnettävyys taas kasvaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2252970Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1842606Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1101227Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1361164- 701088
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait2911068Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831055Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka3521034Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a21975Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22808