Ms & parisuhteellisuus

töttö röö

Palstalla näytetään puhuvan enimmäkseen itse sairaudesta, mutta haluaisin kysyä jotain muuta, jos täällä on joitain mäsää sairastavia, jotka haluaisivat auttaa.

Olen ihastunut mieheen, jolla on vaikeahko ms-tauti. En ole tehnyt aloitetta, enkä tiedä, uskallankokaan. ( Lähinnä siksi, etten tiedä onko minulla mitään mahiksia häneen. Kuulostaa lapselliselta, tiedän :) )

Mutta jos nyt kuitenkin päätän tehdä aloitteen, niin haluaisin kysyä muutamaa asiaa: Miten ms vaikuttaa asioihin, jotka ovat parisuhteen kannalta tärkeitä? Mitä minun pitäisi miettiä etukäteen?

Jotenkin en osaa ajatella sairautta ongelmana, en vaikka olen lukenut siitä paljon ja tunnen toisenkin mäsää sairastavan ihmisen, joten ei edes pelkän lukemisen varaan tarvitse perustaa. En näe häntä sairaana ihmisenä, vaan kiinnostavana miehenä, johon haluaisin tutustua paljon paljon enemmän. Kuitenkin ehkä pitäisi ajatella mahdollista tulevaisuutta ym. Näin minua ainakin neuvoi ystäväni, jolle asiasta avauduin.

Mitä te olette mieltä?

5

291

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minä

      Tee tuttavuutta vain,MS ei ole este mihinkään.
      Lapsia voitte hankkia ja ihan tavallista elämää elää..
      Turhaan ajattelet tulevaisuutta kauhulla,se tulee mikä tulee.
      Oletko itse terve? Voitko varmasti sanoa,ettei sinulle tule mitään sairautta?
      Ihme ,että edes ajattelet tuolla tavoi.

      • töttö röö

        No en minä edes ajattele millään tavoin, kun mielestäni sairaudella ei ole mitään väliä. Menin vaan juttelemaan (niinkuin naisilla vähän on tapana :) ) asiasta ystävän kanssa ja hän oli sitä mieltä, että pitäisi harkita..

        Eihän tällaisissa asioissa pidä kuunnella muuta kuin omaa sydäntään, vaikka hetken epäröin :)


    • hfgh

      Moi!
      Voihan sitä tuttavuutta tehdä alkuun vaikka ystävä pohjalta? se miten vaikuttaa parisuhteeseen, riippuu plajon myöskin siitä miten mies itse kokee sairautensa. jos on täysin sinut ja ymmärtänyt asian, niin jos se ei ole sulle ongelma ei varmasti myöskään parisuhteelle. jos vasta diagnosoita vuosi pari sitten, niin voi olla ettei mies hyväksy asiaa ihan niin hyvin kuin antaa ymmärtää ja silloin tästä voi onglmia suhteessa.

      • töttö röö

        Hän on saanut diagnoosin yli 10 vuotta sitten. Suhtautuu elämään positiivisesti, tekee paljon asioita.. ei ole ns. jäänyt tuleen makaamaan. Se hänessä on yksi puoleensavetävämpiä asioita, elämänasenne :) Hän ymmärtää ja tietää, mikä on elämässä oikeasti tärkeää ja toteuttaa itseään. Elää täyttä elämää :)


      • hfgh.
        töttö röö kirjoitti:

        Hän on saanut diagnoosin yli 10 vuotta sitten. Suhtautuu elämään positiivisesti, tekee paljon asioita.. ei ole ns. jäänyt tuleen makaamaan. Se hänessä on yksi puoleensavetävämpiä asioita, elämänasenne :) Hän ymmärtää ja tietää, mikä on elämässä oikeasti tärkeää ja toteuttaa itseään. Elää täyttä elämää :)

        no sitten mä en näkis taudin olevan mitenkään haitaksi suhteelle! :) haasteita kyllä, mutta ne kuuluvat jokaiseen suhteeseen! mä antaisin mennä, mitään ette kumpikaan menetä, vaan päon vastoin saatte joko yhteisen tulevaisuuden tai yhden elämänvaiheen lisää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      155
      3700
    2. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      84
      3168
    3. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      85
      2625
    4. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      44
      2519
    5. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      67
      2475
    6. Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja

      Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,
      Ikävä
      21
      2356
    7. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      136
      2307
    8. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      152
      2195
    9. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      38
      1940
    10. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      1816
    Aihe