Olen kärsinyt ärsyttävästä yskästä jo useamman päivän ja se jatkuu yhä. Nyt yskiminen vain alkaa käydä sietämättömäksi, koska vasen puoli kurkustani on tullut hirveän kipeäksi ja näyttäisi hieman punertavan. Jos joku tietää mistä on kyse ja mikä kipuun voisi auttaa, olisin todella kiitollinen.
Vastaukset 2
- elämänkuoppa
samma. 15pv ja nyt kuuri menossa katsotaan viikon päästä. jos sais jo yöllä vähänä nukuttua
- apua avuttomille
voi hyvänen aika teitä avuttomia... apteekkeja on olemassa, ja niistä saa yskänlääkkeitä ihan ilman reseptejäkin. on sitkeään, limaiseen, kuivaan ja ärsytysyskään, on nestemäistä ja tabletteja, pureskeltavia, nieltäviä ja poretabletteja. yskänlääkettä se lääkärikin teille määräisi, joten säästää käyntimaksun kun turvautuu apteekin henkilökunnan asiantuntijapalveluun. monesti apteekissa osaavat neuvoa paremmin kuin siellä lääkärissä.
kotikonstina voi kokeilla höyrytelttaa, eli kiehuvaa vettä pesuvatiin pöydälle, ja kumarrut sen päälle, iso kylpypyyhe teltaksi hartioiden, pään ja pesuvadin ylle, niin ettei juuri ilma-aukkoja muodostuisi, eli olet siellä kuin pienoissaunassa ja hengittelet kuumaa höyryä. Tämä auttaa sitkeään ja limaa muodostavaan yskään. jokunen mynthoni tai eukalypytys karkki veteen antaa hyvän säväyksen.
pitkittynyt yskä voi olla poskiontelotulehduksen tai keuhkoputken tulehduksen merkki, joten kantsii käydä lääkärissä jos vaiva jatkuu yli kaksi viikkoa, eikä reseptivapaista lääkkeistä ole apua. veden runsas juonti auttaa myös jos yskä johtuu limasta.
yskä on merkki siitä että siellä keuhkoputkissa ja kurkussa on jotain vialla, eli viruksen tai bakteerien aiheuttamaa limakalvojen joko kuivumista tai liikalimaisuutta, ja yskän avulla elimistö koittaa siis päästä vaivasta eroon.
ompa noita ikävämpiäkin vaivoja kuin yskä. selkeää makuuasentoa kannattaa välttää, ja koittaa nukkua puoliistuvassa asennossa, pari kolmekin tyynyä yläselän ja niskan alla. yskää hillitsevää yskänlääkettä voi ottaa yötä vasten, ja aamulla sitten taas sellaista mikä sitten tarkoitukseltaan parhaiten sopii vaivaan. illalla kannattaa vältää hikoiluttavaa liikuntaa koska rasitus saa yskän vain pahenemaan yöksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL
Martina on kasvattanut fiksun tyttären.393988- 102885
Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta
Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei279844- 77738
- 82726
- 71691
- 50655
- 37646
Mä olen tosi
Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui38609- 44607