Onko Compaq-läppärit ohjelmoitu

parin vuoden käytön kuluttua. Sama koskee Hp:n laitteita.

Näytöt pimenevät eikä saa uudesti enää syttymään.

Paskoja vehkeitä, Aceritkin on parempia.
10116
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Oma compaq lte elite 4/75 cxl toimii ainakin vielä "hyvin".
Samoin nuo muutkin HP/compaq koneet on toiminut jo useamman vuoden.
EVO N610c
zv5457ea
nc6000
nc6120
nc6320

" Aceritkin on parempia"
Et sitten ilmeisesti ole asioinut tuon acerin "asiakaspalvelun" kanssa?

Äänestä

Ei niitä ole ohjelmoitu sammumaan. Tuurista kiinni miten pitkään kone kestää.

Äänestä

Compaqin yhteydessä oma tuurini on ollut sen verran huono, että kaltan Compaqia, tosin myös HP:tä ja Fujitsu Siemensiä kuin ruttoa. Näyttö pimeni Compaqissa ennätysajassa, HP:stä hajosi kovalevy, Fujitsusta emolevy. Nykyinen Samsung-läppärini on toiminut hyvin kohta viisi vuotta!

Äänestä

Niissä on ollut akkuharmeja.
Ota läppärin akku irti ja takaisin, niin voipi alkaa workkimaan.

Äänestä

Eihän Compaqit ja HP:t mihinkään "sammu", ellei itse sammutuspainikkeesta sammuta. Itselläni on milemmat ja hyvin toimii :-)
Niin, tuo Compaq on vuodelta 2006 ja mallia Presario 2100 (model no 2128EA). Kokemukseni mukaan tulee käynnistymään vielä vuosia edelleenkin.
Mistähän niitä aloittajan ja lapsen kaltaisia kateellisia oikein sikiää?

Äänestä

Ei niitä ole mitenkään ohjelmoitu sammumaan. Monissa HP:n ja Compaqin konemalleissa on ollut ns. black screen vikaa. Tämän vian on lähes poikkeuksetta aiheuttanut vika koneen emolevyssä. Tarkemmin syynä olleet huonot juotokset näytönohjainpiirin ja emolevyn välillä. Toinen iso tekijä on ollut koneiden liian heikko jäähdytys. Eniten tästä em. ongelmasta kärsivät Pavillion sarjan koneet, vikaa on löytynyt monista muistakin HP:n & HP-Compaqin koneista.

Äänestä
  • " Toinen iso tekijä on ollut koneiden liian heikko jäähdytys. "
    Sehän on vanha asia, jota oli aiemmin jossain sarjalaisissa, muuta ei ole vaivannut enää aikoihin.
    Aivan sama, kun puhuttaisiin, että Fordeissa on ollut sitä vikaa, että keittävät jäähdytysvetensä pihalle. Tottahan asia on, mutta kun tarkkoja ollaan, niin se oli 1930-luvun malleissa.
    Vanhaa tietoa yrittää yleensä levittää kilpailevien merkkien edustajat ja ennenkaikkea niistä ne huonommalle jääneet ;-)

    Äänestä

  • ELI SURKEITA OVAT.

    Tuossa joku junkasi vastaan mutta tosiasia on, että kannattaa ostaa ennen vaikka acerikin kuin hpkompakki.

    Äänestä

Itsellä Fujitsu L7300, ostettu 16.05. 2005

Toimii lubuntulla.

Paremmin varusteltukin kuin nykymyytävät läppärit, vaikkei tehoja kauheesti olekaan.

Äänestä

Kahteen acerin monitoriin on ilmestynyt heti takuuajan päätyttyä tai hieman aikaisemmin vihreä viiru, luotto on mennyt kyseiseen merkkiin.
Tuskin läppäreiden nöytöt kestää sen paremmin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


..sammumaan kirjoitti:

parin vuoden käytön kuluttua. Sama koskee Hp:n laitteita.

Näytöt pimenevät eikä saa uudesti enää syttymään.

Paskoja vehkeitä, Aceritkin on parempia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu