Hei
Pyytäisin vinkkejä siihen, miten valmistautua yliopiston tenttiin, kun tentittävä teos on englanninkielinen, about 500-sivuinen paksukainen (tai oikeastaan kaksikin kappaletta näitä). Aikaisempaa kokemusta tällaisesta ei ole, vain suomenkielisestä tenttiluvusta kokemuksia.
Eng.taitoni on keskinkertainen, tai jopa alle sen. Mutta miten kannattaa siis valmistautua. Voisiko sellainen olla menettelevä tapa, että teen jokaisesta pikkuluvusta keskeisimmän pointin/kysymyksen, ja opettelen näiden pohjalta ikään kuin koko teoksen. Vai meneekö liian haastavaksi.
Pelottaa.. valmistautumisaikaa olen varannut noin kuukauden.
Tenttilukutekniikka haussa
3
139
Vastaukset
- Tärpillä mie menin
" Voisiko sellainen olla menettelevä tapa, että teen jokaisesta pikkuluvusta keskeisimmän pointin/kysymyksen,"
Tuo kuulostaa tosi hyvältä menettelyltä, jos jaksat toteuttaa.
Paljonhan sitä ainakin yhteiskuntatieteellisessä joutui ihan vain ottamaan riskin ja opettelemaan tärppejä.
Se tärppien haarukoiminen paksuista englanninkielisistä teoksista ei ole niin vaativa menettely, kuin alkuun saattaa tuntua. Sitä helpottaa suuresti se, etteivät tentaattoritkaan ole viitsineet näitä vieraskielisiä tylsiä kirjoja kunnolla lukea. Siksi he tekevät kysymykset paljolti sisällysluettelon perusteella, ja sieltähän voi itse arvioida, mitä kysyisi, jos olisi tentaattori. - Importantpoint
Kannattaa koko ajan lukiessa pitää mielessä, että EI pidä takertua mihinkään yksittäisiin kohtiin, joita ei ymmärrä, koska silloin aika loppuu takuulla kesken. Kaikkea ei tarvitsekaan ymmärtää, vaan keskittyä eri lukujen pääpointteihin.
- austerism1
Kannattaa tutustua lukutekniikkaan: SQ3R.
http://en.wikipedia.org/wiki/SQ3R
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?3423664Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!4763171- 712170
Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi3401630Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota
2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-1961515Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.1771280- 1051233
Voisiko olla jopa niin
Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal751222Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."
Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks121137K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."
Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali81085