Olisiko tämä nivelpsoria ?

beata3

Hei ! Te jotka nivelpsoria sairastatte, miltä tämä teistä kuullostaa , voisiko minulla olla kyseinen sairaus ?

Niveliä on särkenyt noin 10 vuotta , tämä on kuitenkin diagnosoitu fibromyalgiaksi.
Niska on jumissa, selkää särkee ja nivelistä polvet ja lonkat ovat pahimmat. Myös sormen nivelet kipeinä. Pakkasella tilanne on paha kun polvet kangistuvat ulkoillessa niin ettei rappusia tahdo ylös päästä. Lämpimässä ei särje niin pahasti ja sauna tekee hyvää. Nivelet eivät näytä turvonneilta mutta ovat kuumia.

Ihossa ei ole mitään hilseileviä läiskiä mutta rintakehään tulee punaisia, sormenpään kokoisia läiskiä jotka häipyvät n. vrk kuluessa ja tulevat takaisin, eivät kutia mitenkään. Kasvoissa poskipäässä on punainen läiskä joka pysyy eikä muutu ja poskipään luu on sillä kohdalla kuuma ja kipeä. Ihotautilääkäri on näitä katsonut muttei niihin osannut mitään sanoa paitsi kylmäallergiaa testattiin tuloksetta.

Syy miksi aloin psoria itse epäillä on varpaiden kynsissä joista ennen ajattelin olevan kynsisieni mutta joistain bongasin nuo psorin kynsioireet. Oikean jalan kynnet ovat paksuuntuneet, lohkeilevat ja voivat irrota. Niihin ei ole tehonnut sienilääkkeet ja ovat tuollaiset olleet 10 vuotta.

Reumakokeet ovat negatiiviset, tulehdusarvot hyvät. Leukosyytit olivat joskus hieman koholla. Onko teillä tulehdusarvoissa jotain näkynyt ja mistä lääkäri on hoksannut nivelpsoria tutkia ?

Aion kyllä mennä lääkäriin kunhan saan rahat kasaan ettei tarvitsisi kunnalliseen jossa lääkärit eivät yleensä edes mieti vaan määräävät buranaa... Viimeksi kun sanoin että olen väsynyt kun en kipeältä lonkaltani saa nukuttua, sain
masennuslääkettä jota en hakenut.

Beata

3

556

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dkjhgfd

      Vaikuttaa nivelpsorilta. joillakin tulee niveloireet ennen ihoproria.

    • Harmittaakipu

      Minulle kuullostaa tutulta. Ei diagnoosia tosin kun ei ole iho-oireita enään, oli vuosia sitten.

    • Kuivunutruusu

      Aivan sama tilanne täällä, kuin kuvaisit minun kokemuksiani. En ole saanut lääkäreiltä apua eikä lähetettä huolita reumapolilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      65
      2252
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      222
      2127
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      119
      1441
    4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      17
      1196
    5. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1190
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      104
      1061
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      959
    8. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      949
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      899
    10. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      875
    Aihe