Olen harkinnut s-cross'n bensa/automaattia. Kertokaa lämpeneekö nopeasti. Miten vaihteisto toimii kylmänä? Minkälainen muuten talviautona. Kiitos etukäteen kommenteista.
s-cross, lämmin
Kylmä-Kalle
15198
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Hyvin lämpee ja vaihteet toimii samalla h kaavalla talvella, kuin kesälläkin ainaskin omassa 92 swiftissä. Etulokasuoja alkaa oleen vaihtokunnossa ruosteen takia vaikka ei katsuria häirinnykkään. Lämppärin moottorissa taitaa laakeri vika olla.
lämpiää...puilla minun sauna!
Tuo DSG vaihteisto kiinnostaa erityisesti noiden VAG-konsernin tuotteista kuultujen vikojen takia.
Samoin pienten TSI-moottoreiden heikko lämmöntuotto on tiedossa.
Suzukissa ei ole automaattina DSG vaihteistoa, vaan CVT vaihteisto. Eikä suzukissa ole TSI moottoria.
Ok, kiitos. Itse halusinkin tietää miten automaattilaatikko toimii esim. aamulla -30 ja riittääkö bensakoneessa hukkalämpöä, nopeastikin.
Höh, no automaatti toimii samalla tapaa ains, eli vaihtaa tarvittsessa automaattisesta isommalle tai pienemmälle vaihteelle. Kytkinpoljinta ei automaatissa ole. Hukkalämpöä ei tule pakkasella, koska se ohjautuu ohjaamoon sisätiloja lämmittämään ja nopeuden saat itse säätää puhaltimesta tai a/c järjestelmän voi antaa hoitaa tuon automasttisesti.
onko tietoa paljonko maksaa swiftin lämmärin moottorin laakerointi tai peräti uusi?
Muovirakenteisen alustan kestävyys kyllä epäilyttää kovilla pakkasilla.
No epäilijän ei yleensäkään kannata hommata itselleen mitään. Kaikki kun voi mennä rikki milloin tahansa. Taivaskin voi pudota niskaan, Tai ydinsota syttyä heti huomenna.
Eihän nämä 15 pakkasastetta ole vielä mikään haaste autolle, varsinkin jos ei ole pikkubensaturbo moottori.
Sitten kun tulee -30 astetta niin katsotaan mikä auto kulkee ja mitkä seisoo kotipihassa/teiden sivussa.
Kaikki autot ovat meillä kulkeneet, johdon päästä ja tallista joka aamu lähteneet.
Tämä on paskin palsta ja täällä on pimeimmät trollit mitä missään koskaan.
Veit jalat suusta. Uskaltaako sitä edes Suzuki kauppasn mennä, kun jo asiakkaat ovat tätä luokkaa. Perkele näitä aivottomia ääliöitä. Heidän mahdollisia muijia(?) käy kyllä sääliksi. Äijäparat!
Älä ihmeessä mene! Mene sen sijaan volkkarikauppaan. Siellä on sinun hengenheimolaisia pilvin pimein........äijä parka!
Täällä on muutama 18v jotka haaveilevat autosta kun niitä näkevät liikenteessä. Purkavat olotilaansa täällä?